"זה מתפשט כמו קורונה": תל אביב מעלה הילוך במלחמה נגד כרישי airbnb

בעירייה חוששים משינוי אופי השכונות ומתחושת ניכור של התושבים - ומחריפים את המאבק בהשכרת דירות לטווח קצר ■ בתמיכת התאחדות המלונאים, תקודם הצעת חוק שתאסור השכרה ליותר מ–90 יום בשנה ■ על הכוונת: "קרטלים שמרוויחים משירותי מלונאות, בלי לשלם כלום"

גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שוק הכרמל
גילי מלניצקי

חודשים ספורים לאחר שנכשל המהלך להעלאת תעריף הארנונה עבור דירות Airbnb בתל אביב, מגבשת העירייה, בתמיכת התאחדות המלונאים, מהלך דרסטי בניסיון להקטין את פלח השוק של דירות להשכרה קצרת טווח.

לפי ההצעה, לא תותר בישראל הפעלה של דירות המיועדות למגורים לטובת השכרה לטווח קצר לתקופה העולה על 90 יום בשנה. קנסות כבדים ואף הליך פלילי יינקטו נגד מי שמפעיל את הדירות בניגוד לשימוש המוגדר בתב"ע — אפילו אם הדירה מנוהלת על ידי חברת ניהול מדווחת לרשויות המס ובעל הנכס מעביר את מלוא התשלומים כחוק. האכיפה תתבצע על ידי הרשות המקומית. ככל הנראה באמצעות מעקב אחר רישום הדירות ומשך השכרתן באתרים הייעודיים להשכרת נכסים.

"מדובר בתופעה עולמית שיכולה לפגוע בשכונות שלמות ולכן אנחנו נוקטים משנה זהירות, כדי שלא תתפשט ותהפוך למגיפה, ממש כמו הטיפול בקורונה", הסביר ל-TheMarker איתן שוורץ, מנכ"ל מינהלת עיר עולם, תאגיד התיירות של עיריית תל אביב.

היוזמה לקידום הצעת החוק מגיעה לאחר שנדחתה בידי משרד הפנים בקשת העירייה לייקר את הארנונה ב–2019 עבור מי שיימצא כמפעיל דירה לשכירות לטווח קצר במשך יותר מ-90 יום בשנה. משרד הפנים טען כי ההגדרה לסיווג דירת נופש לפרק קצר לא ברורה דיה, ומדובר בהעלאה החורגת מהתעריף העירוני המקובל, שכן העירייה ביקשה להכפיל את התעריף פי 2.5 מהתעריף המקובל למגורים.

בניין של רשת פתאל בנוה צדק. דירות מגורים המושכרות לטווח קצרצילום: מוטי מילרוד

לא כלכלה שיתופית

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

לפי הערכות עדכניות מדצמבר 2019, שעליהן נשענת עיריית תל אביב, מתוך כ–13 אלף דירות המוצעות באתרים השונים לשכירות לטווח קצר, 6,580 דירות בעיר מנוהלות על ידי אדם או יישות שמנהלים במקביל מספר נכסים. הערכות מוקדמות יותר מסוף 2018 מציגות תמונה עגומה יותר שלפיה כ–191 אנשים מחזיקים ב-3,087 דירות בעיר. מכאן שחלק לא מבוטל מהדירות המוצעות להשכרה קצרת טווח באתרים כמו Airbnb אינם תוצר של רעיונות הכלכלה השיתופית — אלא תולדת שוק מסחרי של בעלי נכסים שמעוניינים לגדיל את התשואה מנכסיהם. לפי נתונים שאספה חברת Transparent, המנטרת נתונים מאתרים בפלטפורמות השונות לשכירות לטווח קצר (Airbnb ,Booking ,HomeAway ,Tripadvisor ואחרים), 11,500 דירות מושכרות בתל אביב במלואן ולא כחדרים בודדים. טווח המחיר הממוצע ליום בכלל הנכסים במהלך 2019, נע בין 115 דולר ל–152 דולר.

הצעת החוק צפויה לפגוע בפרנסתן של עשרות חברות ניהול נכסים, וגם בזו של רשתות מלונאות גדולות, כמו מריוט ופתאל, שפועלות בתחום השכרת הדירות לטווח קצר (בעוד התאחדות המלונות נלחמת כדי להסדיר את הרגולציה שתפחית את פעילות Airbnb ודומותיה). פתאל, לדוגמה, מפעילה חמישה בניינים עם דירות מגורים המושכרות לטווח קצר — שלוש בתל אביב (נוה צדק, שוק הכרמל ושינקין), והאחרות בבאר שבע ובחיפה.

"התקוממות וניכור"

"יש כיום בתל אביב קרטלי ניהול דירות ובעלי נכסים שמרוויחים הרבה כסף מלתת שירותי מלונאות דה פקטו, בלי לשלם כלום", טוען איתן שוורץ. "אין לנו בעיה עם מי שנוסע לחו"ל לכמה שבועות בשנה ומחליט להשכיר את הנכס, אבל מהרגע שהדירה מושכרת ליותר מ–90 יום יש לנו בעיה של פגיעה בניהול העיר ובאופי שכונות המגורים, שפועלת לטובת בעלי נכסים שרוצים להגדיל את תזרים המזומנים שלהם, ופוגעת באינטרס העירוני הרחב. ברור לנו שהדבר עשוי לפגוע במספר התיירים ולייקר את מלאי חדרי המלון, אבל אנחנו מעדיפים את המצב הזה מאשר התקוממות ותחושת ניכור של תושבי העיר", אומר שוורץ. "כבר כיום אנחנו מתחילים להרגיש בשוליים תופעות של התקוממות ותחושה של ניכור מצד תושבים כלפי שכונות המגורים שלהם, כאשר תחושת השייכות והקהילתיות נפגעות".

לדברי שוורץ, "את המחיר הכבד ביותר מתחילים לשלם היום תושבים בשכונות כרם התימנים ונוה צדק, זה מרתיע אותנו ואת זה אנחנו מבקשים לעצור. בדיוק כשם שבשמורות טבע ובאתרים מסוימים מגבילים את מספר הכניסות כדי לשמור על האתר, כך גם נדרש לעשות בעניין השמשת הדירות שמיועדות למגורים. גם ברצועה שבין צפון יפו לרחובות בתל אביב לאורך שפת הים, אנחנו מרגישים שיש בשנתיים האחרונות אינפלציה של דירות Airbnb.

בעיריית תל אביב נערכים להתנגדות הצפויה מצד בעלי הדירות וחברות הניהול, שתגובה ככל הנראה על ידי הגורמים המקצועיים במשרד התיירות. זאת, לאחר ששר התיירות, יריב לוין, הצהיר לא אחת כי אינו מתכוון להגביל את פעילות ה–Airbnb בישראל עד שלא יתרחב מלאי חדרי המלון המוצעים.

יוקר החופשה בישראל הוא נקודת תורפה עבור תיירים, כך עולה שוב ושוב בסקרים שעורך משרד התיירות. בסקר שהתפרסם ביולי 2019, עלה כי תיירים ממדינות מזרח אירופה כסלובקיה, רומניה, פולין והונגריה, דירגו את שביעות רצונם מההוצאות על בתי מלון, מסעדות, כניסה לאטרקציות וכדומה, ברמה הנמוכה ביותר מבין כלל הפרמטרים שנבחנו. מהסקר עלה כי 60% מרבית התיירים לנים בבתי מלון ורק עשירית מהם בדירות שכורות כמו אלו המוצעות בפלטפורמת Airbnb.

תל אביב אינה העיר היחידה שדורשת הטלת מגבלות ורגולציה על תופעת הדירות המיועדות למגורים. בברצלונה, לדוגמה, נדרש אישור מיוחד להשכרת דירה לטווח קצר, והעירייה הקפיאה בשנים האחרונות את מתן האישורים; בברלין נדרש אישור מיוחד ומי שעובר על החוק צפוי לקנסות כספיים; בפריז אסור להשכיר את הנכס לתיירים ליותר מ–120 יום בשנה; בלונדון ובניו אורלינס מותר להשכיר ל–90 יום בשנה לכל היותר; ובאמסטרדם ההגבלה היא ל–60 יום – כאשר בשנה שעברה אף נעשה ניסיון לקצר תקופה זו.

ביוני 2019 דרשו עשר ערים אירופיות סיוע רב יותר מהאיחוד האירופי במאבקן נגד Airbnb ואתרים אחרים, בטענה כי הם דוחקים את התושבים המקומיים אל מחוץ לשוק הדיור, משנים את פניהן של שכונות שלמות, ומייקרים את השכירות ארוכת הטווח.

אלי זיו, מנכ"ל התאחדות המלונות בתל אביב, שהוזמן למספר פגישות בעניין עם הגורמים המקצועיים בעיריית תל אביב בעת הכנת טיוטת הצעת החוק, מסר: "אנחנו מברכים את עיריית תל אביב שמחליטה להיות הגורם השלטוני הראשון שמרים את הכפפה בעניין אחרי שנים רבות. אנו מקווים שנראה תמיכה של חברי כנסת, לאור התנגדויות שהשמיע בעבר שר התיירות המכהן.

בישראל נוצר מצב אבסורדי בהיעדר רגולציה, בעת שבערים ומדינות אחרות בעולם מקודמים מנגנוני אכיפה והגבלה של הפעילות של דירות Airbnb, כך שתישאר ככלכלה שיתופית ולא כפעילות מסחרית שמייצרת תחרות לא הוגנת".

לפי נתונים שהוצגו במחקר שנערך על ידי מתכנן הערים אבנר בירך־ברק ויפעת הולצמן־גזית מהמכללה למינהל, עולה כי היקף תופעת דירות Airbnb בתל אביב חריגה במיוחד, והיא אף קשורה לעליית מחירי הדיור. "ב–2017 היו בתל אביב־יפו פי 3.1 יותר רשומות מאשר במנהטן ובברוקלין יחד, ואלו הם מרכזי הפעילות של Airbnb בניו יורק. בסן פרנסיסקו, העיר שבה החלה Airbnb את פעילותה, יש רק 7,000 רשומות Airbnb לעומת יותר מ–8,600 דירות בתל אביב", כותבים החוקרים. "זאת אף שבסן פרנסיסקו יש כמעט פי שניים תושבים ויחידות דיור מאשר בתל אביב".

הבקשה הוגשה שוב

בברצלונה, לדוגמה, נדרש אישור מיוחד להשכרת דירה לטווח קצרצילום: HAIYUN JIANG / Alamy Stock Photo

מעיריית תל אביב נמסר: "ההנחה המקובלת בעולם היא שנכס למגורים המשמש לאחסון תיירותי יותר משלושה חודשים בשנה הוא עסק תיירותי לכל דבר. נושא דירות מגורים המושכרות לתקופות זמן קצרות, מתרחב בשנים האחרונות ומהווה בעיה שהולכת ומחמירה. הפתרון המלא אמור לבוא דרך רגולציה של המדינה, בדומה לערים רבות בעולם, כאשר הטלת ארנונה כפולה היא צעד בכיוון הנכון, אף כי ברור כי לא תפתור את כל הבעיה. היינו מצפים ממשרד הפנים שיבין את הפגיעה הנגרמת עקב כך. בכל מקרה, נוכח תשובת משרד הפנים שלא אישר את הנושא בצו הארנונה 2019, הגישה העירייה בשנית את הבקשה במסגרת צו הארנונה ל–2020".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker