עסקת ענק למשפחת מוזס: מוכרת את שטח בית הדפוס בת"א בכרבע מיליארד שקל

עודד מוזס, בן דודו של מו"ל ידיעות אחרונות, מוכר לאלייד את המגרש שבו פועל בית הדפוס הוותיק גרפוליט בתל אביב ■ במגרש זכויות להקמת שני מגדלים למגורים ותעסוקה בהיקפים משמעותיים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בית גרפוליטצילום: מתוך גוגל סטריט ויו

עסקת ענק בתל אביב: המגרש שבו עמד במשך שנים בית גרפוליט ברחוב הגר"א 15 בעיר, ובו פעל במשך שנים בית הדפוס של עודד מוזס - נצר למשפחת מוזס, בעלת השליטה בקבוצת ידיעות אחרונות, נמכר לקבוצת אלייד תמורת 191.5 מיליון שקל. גודל השטח: 4.5 דונם. קבוצת אלייד צפויה לשאת בהיטל ההשבחה במקום על סך כ-50 מיליון שקלים נוספים, שישולמו לעיריית תל אביב. בסך הכל לפי גילום מלוא התשלומים העסקה מוערכת בכרבע מיליארד שקל.

מוזס בן ה-85 השלים לפני כשלושה חודשים את עסקת המכירה של מפעלי הדפוס ההיסטוריים שהיו בבעלותו ואת  פעילות החברה כולה, לידי חברת אורדע פרינט תעשיות בע"מ. במסגרת תנאי העסקה הוסכם כי מבנה המפעל בבית גרפוליט יעמוד לרשות אורדע עד 31 בדצמבר 2020, וצפוי להתפנות במסגרת עסקת מכירה – שאכן מומשה בשבועות האחרונים. את העסקה בין אלייד לגרפוליט ועודד מוזס ביצעו עוה"ד אלעד שולמן ודניאל זאנה ממשרד פישר בכר חן וול אוריון ושות'. את אלייד ייצג עוה"ד אוהד זלבסקי.

גרפוליט של מוזס, שהחזיקה את הזכויות בקרקע, החליטה על מכירת המגרש לאלייד, לאחר שבשנה האחרונה קודמו שתי עסקות אחרות, שנפלו בשל גורמים שונים, אולם באחת העסקות היתה מעורבת גם רבוע כחול. אלייד היא זו שתזכה לממש את זכויות הבנייה במתחם שנקרא מתחם "בני ברק" כחלק ממתחם "הגר"א-הרכבת", שנמצא בקרבת דרך מנחם בגין, ובמפגש הרחובות בני ברק, הרכבת, הגר"א וראש פינה. בזכות העסקה תחזיק אלייד כ-92% מזכויות הבנייה במתחם הרכבת.

במסגרת התב"ע החדשה שמקדמת באזור עיריית תל אביב במתחם כולו מתוכננים חמישה מבנים בשימוש של מגורים, מסחר, תעסוקה ושימושים ציבוריים - ובמתחם בני ברק תוכל להקים אלייד שני מגדלים – האחד למגורים והשני לתעסוקה, בגובה של עד 34 קומות.

על המגרש שנמכר תב"ע מאושרת עם זכויות לכ-22 אלף מ"ר למשרדים ותעסוקה, 762 מ"ר למסחר – ו-10,500 מ"ר למגורים. סך הכל שטחי הבנייה והשירות עומדים על כ-42 אלף מ"ר, לצד כ-16 אלף מ"ר זכויות בתת הקרקע. המגרש ממוקם בשכונת נווה שאנן, שם העירייה מקדמת תוכניות להתחדשות עירונית משמעותית ולפיתוח מרכזי המגורים, המשרדים והעסקים באזור בעשור הקרוב. בנוסף, במסגרת התוכנית המקודמת במתחם, תידרש אלייד להקים עבור העירייה שטחי ציבור בהיקף של 1,500 מ"ר.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

התב"ע המקודמת למתחם הגר"א הופקדה בפברואר לאישור הוועדה המקומית לתכנון ובנייה. ב-4 באפריל ביקשה הוועדה המחוזית כי התוכנית תקבל גם את אישור שר האוצר בגין שטחי מרפסות שנכללו בתוכנית, מעבר לתקן המקובל – ובדומה לנהוג בדירות למגורים.

שטח התוכנית (חלק מהשטח המסומן בכחול) צילום: מתוך תב"ע של עיריית תל אביב

מעיריית תל אביב נמסר כי "הוועדה המחוזית סברה אחרת בנוגע לתכנון המרפסות, ולכן דרשה את אישור שר האוצר ומאז המסמכים אכן תוקנו בהתאם – אולם עדיין נותרה הדרישה לחיתמת השר. המסמכים הועברו לוועדה לצורך חתימת השר בתחילת חודש אוקטובר וממתינים לאישורו".

אלייד היא קבוצת החזקות במשק הישראלי שפועלת בשקט מתחת לרדאר. כחברה פרטית, ובוודאי כזו חשאית, אין מידע פומבי אמין לגבי היקף פעילותה של אלייד. עם זאת, דו"ח שפירסמה הוועדה לצמצום הריכוזיות באוקטובר האחרון, המעדכן את רשימת הגורמים הריכוזיים הפועלים בישראל, מציין שישה גופים חדשים שאחד מהם הוא אלייד. ליד שמה של החברה נכתב בדו"ח כי מחזור המכירות הקובע שלה ב־2017 עלה על 5.94 מיליארד שקל.

אלייד לא רק שחקנית נדל"ן פעילה בארץ ובחו"ל, אלא מוכרת בעיקר בגין אחזקתה בשליטת כמה חברות בשוק הצריכה הפרטית, מהבולטות במשק, בהם צ’מפיון מוטורס יבואנית מותגי הרכב פולקסווגן, אאודי, סיאט וסקודה, ובניופאן, המשמשת בין השאר כיבואנית קיצ'נאייד, קאנון, האייר, וטושיבה.

אלייד מחזיקה כיום גם במחצית ממנהרות הכרמל, מעורבת בפרויקטי נדל”ן ותשתיות, ובבעלותה נדל"ן בשווי מאות מיליוני ליש"ט בבריטניה, בעיקר בלונדון. בין הפרויקטים שאלייד נדל"ן הקימה ומנהלת: מגדל צ'מפיון בבני ברק, מגדלי הסיבים בפתח תקווה, בית אמקול באשדוד, בית צ'מפיון בירושלים, מתחם הממגורות ברחוב הלח"י בבני ברק, מרלו"ג ושטחי מסחר בגבעת ברנר ועוד. בבעלות אלייד נדל"ן גם מתחם A סגולה (מתחם סגולה 2000) בו שטחי מסחר, משרדים ותעשייה ובו פועלים עשרות עסקים. לפי אתר החברה, בימים אלו, מקימה אלייד נדל"ן מגדל משרדים נוסף בבני ברק המושכר בחלקו הגדול לחברת לאומי קארד.

אלייד הוקמה בתחילת שנות ה-60 בידי איל ההון אהרן גוטווירט, שנפטר בראשית שנות ה-80 ולא השאיר אחריו יורשים. ב־1980, עם מותו, עסקי החברה העיקריים היו נציגות פולקסווגן בישראל, שבה החזיקה מאז 1965, אחזקה ביבואנית כלי הרכב הכבדים אמקול, ושותפות בקבוצת הנדל"ן אשטרום. גוטווירט ורעייתו היו חשוכי ילדים, ועקב כך הוא החליט להעביר את ניהול החברה לקרן, AG Trust, שמנוהלת על ידי חמישה נאמנים. ב-1992 מונה סוארי לאחד מחמשת הנאמנים והחל להשתלב בפעילות הקבוצה, ומאז 2006 משמש סוארי יו”ר חבר הנאמנים של אלייד, תפקיד שמונה לו לכל חייו.

עודד מוזס, בנו של אלכסנדר ומצאצאי המשפחה המייסדת של קבוצת ידיעות אחרונות, הוא ממתנגדיו הבולטים ביותר של מו"ל הקבוצה, בן דודו נוני מוזס. את הונו הראשוני עשה ב־1999 ממכירת מניותיו בידיעות תמורת כמיליארד שקל, והיום הוא ושני ילדיו, שחר וטל, הם הבעלים של דפוס גרפוליט, המדפיס חלק מהפרסומים של ידיעות אחרונות ונחשב לאחד מבתי הדפוס הגדולים בארץ. מוזס, שהיה חבר קיבוץ שדה בוקר במשך יותר מעשור, נשוי לשולה וגר היום בתל אביב.

דפוס "מוזס" הוקם בשנת 1927 על ידי אלכסנדר מוזס ברחוב הרצל בתל אביב, ו-1938 רכש אלכסנדר מוזס את הזיכיון להדפיס את העיתון ידיעות אחרונות, והוא הודפס ברחוב שנקין 11 בתל אביב וזאת כשהעיתון היה עוד בחיתוליו. מאז הלך וגדל עד שהפך לעיתון הגדול במדינה. ב-1965 הצטרף עודד מוזס לבית הדפוס וב-1967 עבר בית הדפוס לרחוב הגר"א 15 בתל אביב שהוא מקום משכנו עד היום, גם לאחר מכירתו. לימים מוזג "דפוס מוזס" שהתמחה בהדפסת רוטציה עם "גרפוליט".

עודד מוזס וקבוצת אלייד סירבו להגיב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker