לוחות סולאריים על 50% מהגגות - כך ייראה הרובע הירוק ביותר בישראל

הרובע החדש המתוכנן ב"גוש הקטן", שישתרע על השטח שמצפון לחוף תל ברוך ועד לגבול העירוני הצפוני עם הרצליה, ומדרך נמיר במזרח ועד קו החוף במערב, מסתמן לא רק כאחד מאזורי המגורים היוקרתיים בישראל, אלא כרובע ירוק וחסכוני באנרגיה

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הגוש הגדול, שדה דב, תל אביב
גילי מלניצקי
גילי מלניצקי

דמיינו חשבון חשמל מופחת ב־50%, גג בניין שמחיצתו גינת ירק ומחציתו לוחות סולריים, ותחנת רכבת קלה ממש מחוץ לבית, ליד שביל האופניים. דמיינו שאתם אף פעם לא נתקעים מאחורי משאית אשפה – פשוט כי אין לה שום סיבה להיכנס לשכונה. כך עשויה להיראות סביבת המגורים שלכם בעוד כמה שנים – בתנאי שתוכלו להרשות לעצמכם לרכוש דירה בצפון תל אביב.

הרובע החדש המתוכנן ב"גוש הקטן", שישתרע על השטח שמצפון לחוף תל ברוך ועד לגבול העירוני הצפוני עם הרצליה, ומדרך נמיר במזרח ועד קו החוף במערב, מסתמן לא רק כאחד מאזורי המגורים היוקרתיים בישראל, אלא כרובע ירוק וחסכוני באנרגיה – והפעם לא רק כסיסמה או כקמפיין מיתוגי.

חוף הצוק. קיימות אומרת להשתמש במה שיש מסביבנוצילום: אלון רון

תוכנית המתאר לרובע צפון מערב תל אביב, תא/3700, אושרה ב־31 בדצמבר 2014 ופורסמה ברשומות בינואר 2015. כבר אז הוגדר כי האתגר המרכזי שעמו יתמודדו צוותי המתכננים יהיה כיצד לשלב חזון של סינרגיה בין עירוניות אינטנסיבית לבין שימור ערכי טבע קיימים; ואיך בונים עיר צפופה עם שימושים מעורבים תוך שמירה על הסביבה החופית והמצוק הימי. שאלות אלה הובילו לתכנון של תשתיות מתוחכמות, מערכות אנרגיה המושתתות על חיסכון וגיוון מקורות, תשתיות תחבורה תומכות רכבת קלה ותחבורה ציבורית, פארק ימי מקיים ועוד רכיבים המשרתים את החזון הסביבתי־אנרגטי.

"הקיימות אינה מוצר חזותי שמצטלם יפה, אלא צורת מחשבה עמוקה שאומרת להשתמש במה שיש מסביבנו", מסבירה פרנסין דוידי, אדריכלית ומתכננת ערים, ומנהלת מחלקת תכנון צפון באגף תכנון העיר בעיריית תל אביב. "בסקר גיאו־הנדסי שעשינו, גילינו למשל שזליגת מי גשם חורצת ואדיות בתוך מצוק הכורכר שמעל קו החוף, ומסכנת את המצוק והמבנים שיבנו עליו. מנגד – אנחנו סוללים דרכים וחופרים באדמה כדי להקים את התשתיות של המשך אבן גבירול והרכבת הקלה. כדי למלא את החריצים ולאטום את הסכנות למצוק, אפשר להשתמש בחומרי גלם שמקורם בחפירות מקרקעות אחרות ברובע. כך חומר עובר טרנספורמציה כדי לשמר את הפארק הימי שלצדו. זאת הקיימות שאנחנו מנסים לייצר וככה גם בנינו את המכרזים של התשתיות לרובע". מטעם מח' תכנון צפון עבדו בנוסף לדוידי גם האדריכלים מאיר אלואיל וערן וקסלר.

הדמיה של רובע תא/3700צילום: עיריית תל אביב יפו

יישום תפישת הקיימות בא לידי ביטוי גם בהיבטים של ייצור אנרגיה מבוזרת כמדיניות. לפי התוכניות, בכל שטחי תא/3700 יקומו עשרה מרכזי אנרגיה הנשענים על תחנות גז טבעי שיספקו כ־60% מהצריכה החזויה של החשמל. 30% נוספים מצריכת האנרגיה הצפויה יגיעו מחברת החשמל, ו־10% מאספקת האנרגיה תגיע מפאנלים סולריים. בבנייני המגורים יחול תקן מחייב להתקנה של לוחות סולריים על כ־50% לכל היותר משטחי הגגות.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

התשתיות הנדרשות למערכות האנרגיה יסונכרנו עם מערכות התשתיות לתחבורה שמפתחת נת"ע. הקו הירוק של הרכבת הקלה צפוי לעבור לאורך הרובע, לצד שבילי אופניים ותחבורה ציבורית. בנוסף, התוכניות מחייבות שכל מבנה למגורים יכלול מערכת פסולת עירונית תת קרקעית, במטרה להוביל את כל האשפה באמצעות מערכות חכמות ולא באמצעות משאיות פינוי פסולת.

כמה זה יעלה לנו ומתי כל זה קורה? הבנייה בפועל לא צפויה להתחיל בחמש השנים הקרובות, אבל את עקרונות התוכנית ניתן לראות בתערוכת "סולאר גרילה" המוצגת בימים אלו במוזיאון תל אביב, לצד פיתוחים אחרים הקיימים במקומות שונים בעולם.

באשר לעלויות הגבוהות וההשלכות על מחירי הדירות ברובע, אומרת דוידי כי העירייה מעריכה שאלה יהיו קטנות יחסית. "התייקרות התשתיות רלוונטית רק לענפים בודדים, וגם אם תהיה התייקרות מסוימת בשלב הרכישה (שכן העלויות של התקנים המחייבים לקבלנים – יושתו על הרוכשים, ג"מ), הרי שלאורך זמן צפויה דווקא הפחתה בעלויות החשמל ושיפור באיכות חיים. אנחנו מעלימים מפגעי תברואה אפשריים ומורידים אותם מתחת לאדמה. גם עודפי אנרגיה מהלוחות הסולריים יועברו לחברת החשמל וירדו לצרכני השכונה מחשבונות החשמל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker