השוכר לא משלם? הדייר מסרב להתפנות? האנשים שדואגים לבעלי הבתים

ריבוי המקרים של דיירים שמסרבים להתפנות או לשלם שכר דירה הצמיח חברות חדשות שמציעות לבעלי דירות מתן ערבות לשכר הדירה והערכת סיכון לדיירים פוטנציאליים ■ בחברות מבטיחים שהמידע מגיע ממקורות גלויים ■ החשש: החברות עלולות לקחת סיכון גדול מדי במתן ערבויות

הדר חורש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"תופעת השוכר הבעייתי נפוצה מכפי שחושבים"צילום: איור : ליאו אטלמן
הדר חורש

התרבות המקרים של דיירים המתחמקים מתשלום שכר דירה, נעלמים בלי להשאיר עקבות או מסרבים להתפנות בתום החוזה ומפסיקים לשלם, יצרה ענף חדש במשק הישראלי: חברות המתמחות בהבטחת תשלומי שכר הדירה.

על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, שליש ממשקי הבית חיים בדירות שכורות מסוג זה או אחר. המשמעות היא שמאות אלפי משפחות צריכות לדאוג מדי חודש לתשלום שכר הדירה, ומנגד צריכים מאות אלפי משכירים לדאוג שהתשלום ייגבה במועדו.

זה לא תמיד עובד. רבים ממשכירי הדירות צריכים להביא בחשבון קשיי גבייה משוכרים בעייתיים. בעיית הגבייה מפרנסת לא מעט אנשים — עורכי דין בנקים וחברות גבייה — שעוסקים בהסדרת ערבויות לתשלום שכר הדירה וטיפול בשוכרים שאינם עומדים בתשלום.

בשנה האחרונה התחילו להציע את שירותן שתי חברות סטארט־אפ בתחום, וויצ'ק (WeCheck) ודיפרנט (DiffeRent). שתי החברות מבוססות כוח אדם מצומצם ושירות באמצעות אפליקציות מתוחכמות. הנכס העיקרי שלהן הוא מידע על שוק השכירות, יכולת איסוף וניתוח מידע על שוכרי דירות.

החברות מעידות על שימוש במאגרי מידע גלויים וחוקיים. מאגרי המידע מאפשרים לחברות בעיקר לגלות שוכרים בעלי עבר בעייתי, כמו רשימות בעלי חשבונות מוגבלים ומידע על פי חוק נתוני אשראי, שהשוכר מתבקש לתת כתנאי לאישור חוזה השכירות. חלק משמעותי מהמידע נאסף מרשתות חברתיות, שמהן ניתן לשאוב נתונים על אורח חיים, קשרים חברתיים וסכסוכים אישיים.

"הברכה שורה בסמוי מהעין"

"השירות שאנחנו מציעים הוא אחריות כוללת על חוזה השכירות", אומר מנכ"ל דיפרנט (אין קשר לחברה בשם דומה שפיתחה אפליקציה לתיווך בין שוכרי דירות), אלעד שריקי. החברה מעניקה ערבות לתשלום דמי השכירות, איתור דייר חלופי במקרה שהדייר נוטש את הדירה ללא הודעה, תשלום שכר הדירה שמפסיד בעל הדירה במקרה של הפרת חוזה ואף שירות פינוי הדירה בעת הצורך. במקרה של נזק לדירה, ובתנאי שיש לבעלים ביטוח רכוש, מבטיחה החברה לשלם את דמי ההשתתפות העצמית למשכיר.

התקשורת עם החברה נעשית באמצעות אפליקציה ייעודית. הזנת פרטי הדייר המיועד (שם ומספר תעודת הזהות) אמורה להניב בתוך כמה שניות את המידע הנדרש על אמינותו. החברה מתחייבת להנפיק ערבות לתשלום שכר הדירה בתמורה לתשלום (באמצעות כרטיס אשראי) בגובה של 2.5% משכר הדירה המשולם.

דיפרנט אינה מגלה את זהות המשקיעים העומדים מאחורי החברה, ומהו ההון העצמי שעומד מאחורי התחייבותה לערוב לשכר הדירה. על פי אתר החברה, בעליה הם חברת ג'יי. אל פיתוח, שבבעלות משקיע פרטי. לדברי שריקי, "זוהי משפחה מסורתית בעלת עסקי נדל"ן בישראל ובחו"ל, המתגוררת בהרצליה פיתוח ומאמינה שהברכה שורה בסמוי מהעין". ואולם זהות בעלי המניות עשויה להיות בעלת חשיבות משמעותית. חשיפת זהות הבעלים לא תשפיע על המחויבות המשפטית של החברה כלפי לקוחותיה, אבל יש בה כדי להוסיף אמינות לחברה חדשה ובלתי־מוכרת. בחברה מודעים לכך ואומרים שהם שוקלים להפקיד בנאמנות סכום המשקף את רמת הסיכון העסקי שלה.

מנכ"ל דיפרנט, אלעד שריקיצילום: ללא קרדיט

כחברה המציעה ערבות על תשלומים, היא עשויה להידרש לרישוי המחייב חברות העוסקות במתן אשראי. ואולם ברשות שוק ההון אין רישום של דיפרנט כבעלת היתר לשירותי אשראי. באחרונה פתחה הרשות בבדיקה משפטית בשאלה אם יש לחייב חברות המציעות ערבות שכר דירה בהיתר למתן אשראי.

"ברשותנו חוות דעת משפטית שלפיה אין לנו חובה לקבל היתר מרשות שוק ההון. הודענו לרשות שאם יוחלט לחייבנו בהיתר — נעמוד בדרישות כחוק", אומר שריקי.

גובה הערבות נגזר מרמת הסיכון של הדייר

במקביל לדיפרנט, התחילה לפעולה בחודשים האחרונים גם וויצ'ק. ואולם במקרה שלה בעלי המניות ידועים היטב, והחברה גייסה מהם 20 מיליון שקל. החברה הוקמה על ידי חבורת מייסדים בראשות יזם ההיי־טק ומנהל החברות רמי רונן, ועם בעלי המניות שלה נמנים חברת האשראי ישראכרט, איש הפרסום אילן שילוח, יבואן הרכב גיל אגמון ואתר yad2.

וויצ'ק מציעה שירותים דומים לאלה שמציע דיפרנט, גם כן באמצעות אפליקציה ואתר אינטרנט, ולעובדה שמנהלי החברה ובעלי המניות שלה חשופים לעין הציבורית יש משמעות רבה למי שאמור לשים את מבטחו בהתחייבות החברה לערבות בעת צרה.

מנכ"ל וויצ'ק, רמי רונןצילום: פוטו פרג'

בניגוד לדיפרנט, וויצ'ק מציעה שירות חינמי בסיסי למי שמוריד את האפליקציה: בדיקת אמינות ראשונית לדייר: בעל הדירה מכניס את פרטי הדייר ומקבל בתוך דקות חוות דעת על כשירותו. אפשר להניח שהמערכת יכולה לאתר בעיקר דיירים שהסתבכו בהגבלת חשבונות, הליכי גבייה משפטיים או בהחזר חוב לבנקים. השירות החינמי הוא כצפוי השירות הנצרך ביותר של וויצ'ק, אך ההכנסות מגיעות מכל יתר השירותים הניתנים בתשלום. וויצ'ק היא למעשה ספקית אשראי חוץ־בנקאי ומוצרים נלווים למשכירי דירות — בהם ערבות לתשלום שכר דירה וניכיון צ'קים, כלומר קבלת שכר הדירה מראש בתמורה לעמלה.

עסקת התשלום מראש (ניכיון צ'קים) היא מתן אשראי לכל דבר, והחברה קיבלה היתר כחוק לעסוק בתחום לאחר שהוכיחה כי היא עומדת בדרישות הממונה על שוק ההון.

עלות הערבות לתשלום שכר הדירה נקבעת בהתאם לסיכון שנקבע על ידי החברה לשוכר. במקרה של שוכר ברמת הסיכון הנמוכה ביותר, גובה החברה 2.8% משכר הדירה. עמלה על שוכרים מסוכנים יותר עולה עד 4.8%. אם בעל הדירה מבקש לקבל את כל התשלום מראש, הוא ישלם עמלה נוספת של 2.5% משכר הדירה.

המודל העסקי של החברה משתכלל באמצעות הסכמי חיתום (בדיקת אמינות לווים) עם ישראכרט, המשקיעה בוויצ'ק, ושיתוף פעולה עם yad2, שותפה נוספת במיזם בכך שכשאדם מפרסם מודעה בפלטפורמה שלה, הוא זוכה אוטומטית להצעה מוויצ'ק.

"זהו שוק של 600 אלף דירות ומספר דומה של משכירים, שמגלגל כ–35 מיליארד שקל בשנה", אומר המנכ"ל רונן. "בישראל, מרבית המשכירים הם לא אנשי עסקים או טייקונים, אלא אנשים פרטיים שלרובם יש דירה אחת. הם אינם יודעים לבטח את עצמם מפני שוכרים שאינם עומדים בתשלומים ואינם יודעים לטפל בבעיה. הם מפקידים בידי שוכרי הדירות את הנכס היקר ביותר שלהם, ואין להם כמעט אפשרות להתגונן במקרה של פגיעה.

"מהנתונים שלנו עולה כי תופעת השוכר הבעייתי נפוצה יותר מכפי שחושבים. על 10% מעשרות אלפי השוכרים שבדקנו יש אינדיקציה שלילית. בכשני שלישים מהדירות המושכרות יש חוב שלא שולם במועדו. לרוב, המשכירים מתקשים להעריך את הסיכון, גם כשהם חושבים שנקטו אמצעי זהירות".

לדבריו, "ראינו אנשים שביקשו מהשוכרים תלושי משכורת ונראה להם הגיוני שמי שמציג הכנסה של 8,000 שקל לחודש, יכול לשכור דירה ב–5,000 שקל. יש גם משכירים שפועלים על פי שיקולים לא־רציונליים — למשל, לא משכירים דירה לטרנסג'נדר, בגלל חשש שהוא מתקשה להתפרנס. אצלנו מתבססת הבדיקה על שיקולים מקצועיים ורציונליים בלבד".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker