מה פיספסתם באישור תוכנית המגדלים הגדולה בכיכר אתרים

המועצה הארצית לתכנון ובנייה - הסמכות העליונה במדינה בנושא, הכריעה על מה שנעשה בשמיים שבהן מתעופפות ציפורים, ולא סברה שמתפקידה לקבוע מה יהיה גורל הקרקע שבה עוברים האנשים

מירב מורן
מירב מורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כיכר אתרים בתל אביב
מירב מורן
מירב מורן

ליזמי בנייה יש שיטה: בראשית דרכו של מהלך פיתוח הם מגישים תוכנית שמשנה את האזור שבו היא אמורה להתממש ותוך כדי התקדמות הם מקצינים את ההיבטים מעוררי המחלוקת ומציתים את התנגדות הציבור. ככל שההתנגדויות גוברות וצומח סביבן מאבק מאורגן מגובה ביועצי אסטרטגיה ותקשורת ועורכי דין, היזמים מעצימים עוד קצת את ההיבטים המרגיזים, ואז נסוגים - לאט בעצמם, או מהר בהוראת הרשויות - לתוכניתם המקורית. הנסיגה תמיד תוצג כתוצאה של לחץ ציבורי שהפעילו תושבים.

ואומנם כשהיזם נסוג, התושבים מרגישים שהשיגו הישג - ובטוב ליבם, כשהם עדיין בקתרזיס הצלחת מאבקם הצודק, ממהרים להכריז בראש חוצות ורשתות חברתיות על "ניצחון הציבור במלחמתו נגד היזם החמדן". גם היזם מרוצה: הוא קיבל בדיוק מה שרצה מלכתחילה, לפעמים אפילו קצת יותר. הכותרות המדווחות על ההחלטה - שאותן מנסחת הרשות המקומית שכה חפצה לפייס את התושבים ולפנות את הדרך להתקדמות התוכנית - חוגגות את תבוסת היזם או ראש העיר ש"הפסיד, נכנע, חטף מכה".

כותרות, כידוע, לא עוצרות דחפורים ולא משנות את שורת הרווח בבנק. אם מחיר היציאה לדרך של תוכנית פיתוח חשובה לעיר עם רווחים כספיים נאים ליזם, הוא להופיע בציבור כקורבן מוכה, אז נו. יש מחירים גבוהים מאלה.

במציאות העובדות הן שהיזם לא הפסיד הרבה אם בכלל, והציבור לא הרוויח כלום ובדרך כלל להיפך. הסיבה לכך היא שתנועות ההתנגדות למהלכי בנייה משחקות לידיהם של היזמים. היזמים יודעים מראש מה ירגיז ואיזו תוצאה הם רוצים להשיג, ולכן מעצימים היבטים זניחים בתוכנית ומושכים את התושבים לנהל קרב דמים על דברים שהשפעתם זניחה, וכך מסיחים את הדעת מהיבטים בתוכנית שהשפעתם רבה.

תוכנית השינוי והפיתוח של כיכר אתרים בתל אביב, שההחלטה לגבי גובה בנייניה הוכרעה אתמול, היא דוגמא מובהקת לניצחון יזמי והפסד ציבורי: מאבק התושבים התנהל תחת הסיסמה "לא למגדלים בכיכר אתרים". כך נמשך הדיון המקצועי והציבורי על גובה הבניינים שיבנו במקום הכיכר הלא מתפקדת. ואמנם אתמול הוכרע בוועדה הארצית כי הבנייה החדשה תוגבל ל-25 קומות (בדומה לתוכנית המקורית) ולא 40 קומות (כמו בתוכנית שהוגשה בשלב מאוחר יותר). להחלטה יש משמעות אפסית. האדם אינו ציפור מתעופפת בשמיים. הבדלי קומות בגובה משפיעים בעיקר על מי שלהם עצמם יש דירה באותו גובה, ורק במקרה שהמבנה החדש מתרומם מול הבית שבו הם גרים. עבור האדם ההולך ברחוב הינו הך אם לבית לידו יש 10 קומות או 40 קומות. את מה שמעבר לבניין - אם זה הרחוב הסמוך או חוף הים, יסתיר גם בית בן שתי קומות, כשעומדים מאחוריו.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

לאדם ההולך ברחוב, חשוב הרחוב שבו יעמוד המבנה - אם הרחוב קיים בכלל, אם אפשר לעבור בו תמיד באופן חופשי ובלתי מוגבל, אם הוא מואר, מה יש ברחוב הזה ומה אפשר לעשות בו. והנה, הרחוב - זה שבו עוברים כולם - כמעט ונשכח בקרב על כיכר אתרים. המועצה הארצית לתכנון ובנייה - הסמכות העליונה במדינה בנושא, הכריעה על מה שנעשה בשמיים שבהן מתעופפות ציפורים, ולא סברה שמתפקידה לקבוע מה יהיה גורל הקרקע שבה עוברים האנשים.  

לגבי המרחב שמתחת לבניינים שגובהם הוגבל בהחלטה דרמטית, מרחב שיכול להיות ציבורי או פרטי, המועצה לא הכריעה, ומעמדו של השטח שמתחת למגדלים תלוי ועומד ונתון להחלטת הגורמים העירוניים. נזכיר כי סגן ראש העיר תל אביב דורון ספיר, המשמש כיו"ר ועדת תכנון ובנייה, סבור שמעברים ציבוריים וגישה רגלית הם "זוטות". 

לפי מצב הדברים כרגע, קיים סיכוי לא מבוטל שהמרחב הציבורי הפתוח והחופשי בקטע האחרון בדרך המובילה אל הים, דרך שדרות בן גוריון בתל אביב, לא יהיה פתוח לכל באופן חופשי כפי שהוא היום. ייתכן שהשטח יוגדר שפ"פ – שטח פרטי פתוח (כמו ברוטשילד 22 בת"א), והמשמעות היא שהזכויות ותנאי המעבר בדרך יהיו תלויים ברצונם הטוב של דיירי המגדלים. טוב, לפחות הם יגורו בגובה 25 קומות ולא יותר. באמת הישג. 

הישג יהיה אם במקום לעסוק בטובת הציפור בשמיים, נתמקד בצרכים של התושב שברחוב: מעבר פתוח וחופשי לחוף ולים, מלווה במבנים שבהם יש חנויות ובתי קפה, וגאולת העיר מהמפגע המכונה "כיכר אתרים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker