המתעשרים הסמויים של שדה דב: קבלני טיהור - ועורכי דין שירוויחו מיליונים

פינוי שדה התעופה החל, ובקרוב יבוצעו 500 קידוחי קרקע כדי לאמוד את היקף הזיהום ב-1,700 הדונמים שבמתחם ■ עלות טיהור הקרקע עשויה להסתכם במאות מיליוני שקלים ■ 5 הנאמנים שמונו כדי ללוות את בעלי הקרקע צפויים לקבל 4.75% משווייה

הדר חורש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הדמיה של תוכנית הבנייה לרובע שדה דב
הדר חורש

חיל האוויר החל אתמול (ב') בפירוק המתקנים הצבאיים בשדה התעופה שדה דב. בקרוב תתחיל רשות שדות התעופה (רש"ת) בפירוק החלק ששימש את הפעילות האזרחית בשדה. רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) תיקח מכאן את השליטה בעבודות ההריסה ופיתוח התשתיות החדשות בשטח, שיכללו הריסה ופינוי של הטרמינל הקטן וכל יתר המבנים, למעט אחד: מגדל הפיקוח של שדה התעופה יישאר כזיכרון היסטורי.

הבנייה החדשה בשדה התעופה תתחיל, בתרחיש האופטימי, בתחילת השנה הבאה. הדיירים ברובע החדש והנוצץ של גוש דן יגיעו רק בעוד חמש שנים.

בשלב הבא, שיתחיל כבר בימים הקרובים, תיכנס לשטח החברה לשירותי איכות הסביבה — חברה ממשלתית שמתמחה בפרויקטים גדולים לטיהור הקרקע. החברה תבצע 500 קידוחים לבדיקת גודל השטח המזוהם ועומק הקרקע שאליו חדרו הזיהומים. זיהום הקרקע בשדה נגרם בעיקר כתוצאה מדליפות ונזילות של דלק מטוסים, שמנים וחומרים רעילים אחרים.

מי יטהר?

היעדר המידע על היקף הזיהום מקשה על ההערכה כמה זמן יידרש כדי לנקות את השטח, ומה תהיה העלות. זהו שטח ענק של 1,700 דונם. במקרים קיצוניים, כמו בזיהום מתחמי התעשייה הצבאית ברמת השרון ואפולוניה, עלולות העבודות להימשך שנים והעלויות עשויות להאמיר למיליארדי שקלים.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי
הנוסעים ממהרים לעלות לטיסה האחרונהצילום: אסנת ניר

על פי ההסכם, משרד הביטחון, שהיה המשתמש העיקרי בשדה, צפוי לשאת במרבית ההוצאה. הסכומים ינוכו מתקציב הביטחון (התקציב הוגדל והותאם מראש להוצאה הצפויה). רש"ת, שאחראית על הפעילות האזרחית בשדה, אמורה להשלים את התקציב לטיפול בזיהומים שנגרמו על ידי משתמשים אזרחיים — חברות התעופה הפנים ארצית ארקיע וישראייר, ובעלי מטוסים פרטיים. רש"ת היא אחד הגופים הציבוריים העשירים בישראל, אבל ייתכן שגם היא תסרב לשאת במלוא העלות של הזיהום האזרחי.

גורמים המעורבים בפרויקט העצום אינם מוציאים מכלל אפשרות שגם המשתמשים האזרחיים ייתבעו להשתתף בעלות הטיהור, בסכומים שעשויים להגיע לעשרות מיליוני שקלים. מתכנני העבודות נוטים להניח שעבודות הטיהור יסתיימו לקראת סוף השנה. ואולם אין ודאות בכך. אם העבודות יתארכו מעבר לתחזית האופטימית, צפוי לוח הזמנים של כל עבודות התשתית להשתנות בהתאם.

בתום פעולות הטיהור צפויים להיכנס לשטח עובדי החברה הממשלתית נת"ע (נתיבי תחבורה עירוניים), המקימה את תשתיות הרכבת הקלה. ב–2025 אמור להתחיל לפעול הקו הירוק החוצה את שטח שדה דב ומחבר את תל אביב להרצליה. לוח הזמנים צפוף וברכבת הקלה חיכו בקוצר רוח לאישור הכניסה לשטח השדה. ערב פינוי שדה דב טענו גורמי תכנון שנת"ע חייבת להתחיל בעבודות כבר בשבועות הקרובים.

אנשי נת"ע יתחילו בימים הקרובות בעבודות מדידה והערכה במסלול המתוכנן אבל הם לא יתחילו בעבודות לפני שהשטח יטוהר מזיהום. בפועל, נת"ע נערכת להיכנס לשטח רק בסוף השנה או בתחילת השנה הבאה.

הגורם המתאם והמבצע של מרבית עבודות הפיתוח וההכנה של השטח הגדול היא רמ"י, שתשקיע מיליארדי שקלים בעבודות הפיתוח בשנים הקרובות. אחד השלבים הראשונים יהיה מהלך מורכב במיוחד: הגבהת שטח השדה בשבעה עד שמונה מטרים, כדי להחזיר אותו לגובהו המקורי ולהתאים אותו לתכנונו החדש כאזור מגורים. זו עבודת תשתית אדירה הכרוכה בשינוע של מיליוני טונות של עפר, שחלק מהן ייובא מאזורים אחרים.

מטוס ישראייר בלילה האחרון לפעילות שדה דב

רמ"י אחראית גם על עבודות התשתית האחרות בעיר החדשה העומדת לקום בשטח שדה דב: כבישים, מדרכות, מערכות ניקוז וביוב ל–16 אלף דירות, פארקים, בנייני ציבור אזורי מסחר ותעסוקה. עבודות תשתית אלה יוכלו לצאת לדרך רק לאחר שיושלמו ויאושרו תוכניות הבנייה.

על קידום התוכניות אחראים חמישה משרדי עורכי דין שמונו מטעם בית המשפט כמנהלי הנכסים של 1,600 בעלי הקרקע שעליה ישב שדה התעופה. כל התוכניות אמורות לעבור את הליכי האישור, והמנהלים מעריכים שההליכים יסתיימו לקראת סוף השנה או בתחילת 2020.

התוכנית הכללית של השטח — תוכנית המתאר — אושרה על ידי הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה והופקדה לשמיעת התנגדויות הציבור. הרובע החדש תוכנן בקפידה עם שדרות רחבות, תחבורה ציבורית משוכללת והתחשבות באקלים ובאקולוגיה של האזור. מרבית הבנייה תהיה בנייה מרקמית בגובה של מספר קומות לא רב. האזור היוקרתי ביותר יהיה הקן הראשון לים, שמתחתיו תשתרע טיילת החוף רחבת הידיים.

עורכי הדין שירוויחו

המועד האחרון להגשת ההתנגדויות לתוכנית יהיה בעוד שבועיים ולאחר מכן יתחיל הדיון בהתנגדויות. "הדיון יהיה קצר ותכליתי", מעריכה עו"ד רחל זכאי, הנמנית עם חמשת המנהלים המיוחדים, בנוסף לעורכי הדין גלית רוזובסקי, מיכאל שפטלר, אליהו מינקוביץ ומשה ליפקה. "הוועדה צפויה למנות חוקר מיוחד לשמיעת ההתנגדויות. הוא ירכז את החומר וימסור את המלצותיו לוועדה שתקבל החלטה במהלך השבועות הקרובים". הדיון צפוי להיות קצר בעיקר בשל העובדה שזו תוכנית עצומה שההשלכות הכספיות שלה כבדות, וקשה לראות התנגדות שתעצור אותה. עם זאת, לאחר אישור הוועדה, עשויים מתנגדי התוכנית לעתור נגדה לבית המשפט לעניינים מנהליים, כפי שאירע לא פעם בעבר. זכאי מעריכה שלנוכח גודל הפרויקט וחשיבותו לא יורה בית המשפט על דחיית האישור עד תום הדיון. "הדיון יוכל להימשך במקביל לאישור ובית המשפט יורה לכל היותר לעכב אישור של חלקים מסוימים שבהם יעסקו התוכניות", היא אומרת.

שדה דבצילום: מוטי מילרוד

האישור המפורט לבנייה בשטח חולק לשלוש תוכניות נפרדות. הראשונה בהן, מתחם אשכול, כוללת 4,800 דירות, מלונות ומרכזים מסחריים, הגיעה כבר לאישור הוועדה למתחמים מועדפים לדיור (הוותמ"ל) והופקדה לעיון הציבור. בשבועות הקרובים מתכוונים המנהלים להביא לוועדה, שנועדה לקצר מאוד את אישור התוכניות, את שני החלקים האחרים של התוכנית.

השלמת התוכניות תאפשר לכל אחד מהבעלים המשותפים של הקרקע לגלות היכן בדיוק נמצא המגרש שרכש לפני עשרות שנים, ולממש את שוויו באמצעות מכירה או בנייה עליו. "התפקיד שלנו, המנהלים מבית המשפט, יסתיים ברגע שנוכל למסור לכל בעל מגרש את השטח שלו, ולרשום אותו בטאבו על שמו", אומרת זכאי.

גם מנהלי הגוש הגדול נמנים עם בעלי הקרקעות. "על פי קביעת בית המשפט לא מקבלים המנהלים כל שכר לפני שיקבלו בעלי הקרקע את נכסיהם", אומרת זכאי. "על שטח הגוש הגדול הוקם חניון חוף תל ברוך, שההכנסות מתפעולו מממנות את הוצאות המנהלים, בעיקר על תכנון השטח, למעט השכר".

כלומר, המנהלים יקבלו 8% מהקרקעות ששוחררו בשדה דב?

זכאי: "לא מדויק. אנחנו נכנסנו לתפקיד רק ב–2007, מנהלי הגוש הקודמים קיבלו 3.25% והמנהלים הנוכחיים יקבלו את היתרה — 4.75% מהקרקעות".

עו"ד רחל זכאי. חברת הוועדה שתדון בהגשת ההתנגדויותצילום: עופר וקנין

קשה להעריך מה יהיה שכר הטרחה של כל אחד מעורכי הדין. חלק גדול מהתשובה תלוי בזכויות הבנייה על המגרש, מיקומו ואם זו בנייה מסחרית או בנייה למגורים. ניתן להעריך בזהירות שהתמורה תהיה בשווי של עשרות מיליוני שקלים לכל אחד מהם.

עם רישום הבעלויות בטאבו צפויים להיחשף גם שמותיהם של המחזיקים הפרטיים בקרקעות. המנהלים אומרים שאין בקרב המחזיקים שמות נוצצים — לא טייקונים ובוודאי לא כרישי נדל"ן. חלק גדול מהרוכשים המקוריים אינם בחיים, והבעלים הרשומים הם יורשיהם. עם השמות שנחשפו באחרונה בערוץ 12 נמנים בני משפחתו של יו"ר הסוכנות יצחק (בוז'י) הרצוג, שופט בית המשפט העליון חנן מלצר ואיש העסקים רמי אונגר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker