המרוויחה הגדולה מהבהלה לדירות: המדינה הפסיקה לחלק הנחות - וההכנסות בשיא

הכנסות רשות מקרקעי ישראל הגיעו ל–8.1 מיליארד שקל במחצית הראשונה של השנה — כמו היקף ההכנסות שלה ב–2020 כולה ■ הסיבות לרווח ההיסטורי: צמצום ההנחות לזוגות הצעירים, מכירה מוגברת של מגרשים ועליית מחירי הנדל"ן

הדר חורש
הדר חורש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בניינים בתל אביב
הדר חורש
הדר חורש

הכנסות המדינה ממכירת קרקעות הגיעו במחצית הראשונה של השנה לשיא היסטורי של 8.1 מיליארד שקל, בדומה להכנסות רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) ב–2020 כולה. מדובר בהיקף הכנסות חסר תקדים לתקופה של חצי שנה.

בתקופה המקבילה אשתקד הסתכמו הכנסות רמ"י ב–3.8 מיליארד שקל בלבד. שנת השיא היתה ב–2017, שבה הסתכמו ההכנסות ממכירת מגרשים ב–15 מיליארד שקל וההכנסות הכוללות (אגרות שונות, דמי חכירה שוטפים ועוד) ב–16.1 מיליארד שקל.

הזינוק בהכנסות רמ"י נובע משורת גורמים, שהעיקרי בהם הוא צמצום ניכר בהנחות של תוכניות מחיר למשתכן ועליית מחירי המגרשים. הזינוק בביקוש לנכסי נדל"ן ב–2021, בלט בעיקר בשוק הדירות — מחירי המגרשים האמירו למיליון שקל לדירה באזורי הביקוש.

המחצית הראשונה של 2020 הושפעה מסגרי הקורונה. למרות שרמ"י זכתה לפטור מתקנות הסגר בעקבות הכרזת ענף הבנייה כענף חיוני — שותקה פעילותה, והרשות החליטה לדחות חלק ניכר מהמכרזים שתוכננו לתקופה זו. למרות הסגרים והשיבושים, תוצאות המחצית הראשונה של 2020 גבוהות מההכנסות במחצית 2019.

גורמים מקורבים לרשות מעריכים שתוצאות המחצית השנייה של 2021 עשויות להיות גבוהות אף יותר מזו של המחצית הראשונה, בין היתר בעקבות שיווק מוגבר של מגרשים באזורי ביקוש, כמו למשל שטחי שדה דב בצפון תל אביב.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

הגורם המרכזי לשיפור בהכנסות לא היה עליות המחירים בשוק הנדל"ן, אלא הפסקת מבצעי ההנחות — שהסתכמו בשיא תקופת מחיר למשתכן בכמיליארד שקל ברבעון.

בשנה האחרונה צומצם היקף המכרזים של תוכניות מחיר למשתכן ודיור במחיר מופחת, וכמו כן הוגבל שיעור ההנחות בהם. השינוי הזניק בעשרות אחוזים את מחירי המגרשים שמשווקת רמ"י, ובמקביל הפחית כמעט לאפס את שיעור מכרזי הדיור המסתיימים בכישלון.

שיווק באזורי הביקוש

השינוי היה גם באזורים בהם משווקת רמ"י. במחצית הראשונה של השנה הוגדל שיעור המכרזים באזורי הביקוש — בהם המחירים גבוהים יחסית. מנתוני רמ"י עולה שהיקף המכרזים הסתכם במחצית הראשונה של השנה ב–17,258 דירות, לעומת 8,309 דירות בתקופה המקבילה אשתקד.

הנתונים כוללים את הדירות ששווקו באמצעות מכרזים וכן את המגרשים ששווקו בפטור ממכרז, במחיר שנקבע בהערכת שמאי.

הכנסות רמ"י משיווק מגרשים הן המקור העיקרי למימון הסכמי הגג שחותמת הרשות עם רשויות מקומיות למימון פיתוח התשתיות הנדרשות לפרויקטים גדולים של מגורים בתחומן.

המרוויחה הגדולה מהעלייה בביקוש לקרקעות ועליית מחירי הקרקעות, היא המדינה. גורמים רבים מותחים ביקורת על העלייה החריפה במחירי הדירות כתוצאה מאי־הצלחת המדינה להגדיל את ההיצע בשוק, אולם אי־הצלחה זו מביאה לעלייה חדה בהכנסות המדינה.

עובדה זו מעלה לעתים טענות על כך שהמדינה מספסרת בקרקעות במכוון.

רמ"י טוענת כי היא משווקת בהקדם האפשרי את כל הקרקעות הזמינות שבידיה. הקרקעות הזמינות הן במרבית המקרים קרקעות שהתכנון עליהן אושר. ככלל, הרשות אינה משווקת מגרשים שאין עליהם תוכנית מאושרת. לאחרונה הגדירה הרשות מגרשים קטנים יחסית המשווקים ללא תכנון.

עודפי ההכנסות, בהיקף של מיליארדי שקלים בשנה, מועברים למדינה אולם אינם מסייעים למימון התקציב. ההכנסות מועברות לחשבון ההון הלאומי, ומשמשים בעיקר לפירעון חובות לאומיים ותשלומים אחרים הנזקפים לחשבון ההון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker