מחקר: "אנחנו אוכלים כעת את פירות הבאושים של החלטות נתניהו"

היום ב"אינטרסנטים", הפודקאסט היומי של TheMarker: פרופ' משה מאור ופרופ' רענן סוליציאנו-קינן על הערבוב של החלטות מדיניות יחד עם פוליטיקה ושיקולי הישרדות אישיים של ראש הממשלה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים37

"האינטרסנטים", הפודקאסט היומי של TheMarker, בהגשת איתן אבריאל וסמי פרץ, 12.7.2020. אנחנו עוסקים, כמובן, בתוכנית הכלכלית החדשה של שר האוצר ישראל כ"ץ, בהפגנה הגדולה של העצמאים והפרילנסרים אמש, ובשאלת 75 מיליארדי השקלים – או שהם בעצם רק 20 מיליארד שקלים? אנחנו שואלים האם הפעם הכסף יגיע לאזרחים או שהוא שוב ייתקע בצנרת של הביורוקרטיה הישראלית, ומדוע חברי הקואליציה ממשיכים להתקוטט על תקציב רגיל מול תקציב דו שנתי כאשר נותרו רק חמישה חודשים עד לסוף השנה.  

ראש הממשלה נתניהו
ראש הממשלה נתניהוצילום: ALKIS KONSTANTINIDIS/רויט

כשאנחנו מביטים בתגובות של ראש הממשלה למשבר הכלכלי, קשה שלא להתרשם שבנימין נתניהו מגיב בעיקר ללחצים אלקטורליים, פוליטיים ואישיים. מרגע שהעצמאים החלו לצעוק ולזעוק נמצאה פתאום התוכנית הכלכלית שתזרים להם כסף לפרק זמן משמעותי, ולא רק ל"פעימה" אחת או שתיים. אבל האם ניתן להוכיח שהערבוב של החלטות מדיניות יחד עם פוליטיקה ושיקולי הישרדות אישיים של ראש הממשלה - באמת מזיק לציבור? 

זה בדיוק מה שניסו לבדוק שני חוקרי מדע המדינה מהאוניברסיטה העברית, פרופ' משה מאור ופרופ' רענן סוליציאנו-קינן, יחד עם ד"ר דוד חיניץ. השניים פירסמו בימים האחרונים בעיתונות המקצועית מאמר שמנתח את ההחלטות של נתניהו מאז תחילת משבר הקורונה, ומשווה אותן להחלטות שהיה מקבל מנהיג סביר שרק טובת הציבור עומדת לנגד עיניו. ואכן, החוקרים מצאו שנתניהו ביצע סדרה של תגובת חסר ותגובות יתר, ושהדרך היחידה להסביר אותן היא שיקולים אישיים פוליטיים וזרים. אנחנו מדברים עם משה מאור על המחקר, ומגיעים יחד איתו למסקנה שהשיקולים הזרים הללו פוגעים קשות בציבור.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker