בדרך ל-1,000 חולים ביום: ההבדל בין הנדבקים ביולי לנדבקים באפריל

אינטרסנטים טסט
האינטרסנטים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אינטרסנטים טסט
האינטרסנטים

פודקאסט "האינטרסנטים", 1.7.2020, בהגשת איתן אבריאל. אנחנו מתחילים עם עדכון נתוני מגפת הקורונה: המספרים עולים כל הזמן, ואיתם עולים מפלס הלחץ הציבורי והחשש הכלכלי. אנחנו מדברים עם כתבת הבריאות רוני לינדר, כדי לשמוע מה ההבדל בין 700 חולים היום לבין 700 חולים בחודש אפריל, מה מקבלי ההחלטות מתכננים לעשות אם המספרים ימשיכו לעלות בקצב הנוכחי, וכיצד הם מתכוננים לגל השני הגדול באמת - זה שיגיע בסתיו ובחורף כאשר גל השפעת יתמזג עם גל הקורונה. 

ייצור מסיכות בבלארוסצילום: AFP

בינתיים בכלכלה יש מי שסובל - ויש מי שכל זה לא נוגע לו. בעוד שהסקטור העסקי מתכווץ ומצטמצם, בסקטור הציבורי לא רק שהכל כרגיל – המשכורות שם לא מפסיקות לעלות. על פי דו"ח הממונה על השכר לשנת 2018, השכר הממוצע בחברות הממשלתיות גבוה ב-130% מהשכר הממוצע במשק, ויש גם אנשים שמרוויחים כמעט 100 אלף שקל בחודש. אנחנו מדברים עם סיון קלינגבייל ומנסים להבין איך ישראל הגיעה למציאות שבה השכר בסקטור הציבורי, באותו המקצוע, גבוה מהשכר בסקטור הפרטי – בנוסף לקביעות, לביטחון התעסוקתי, ולשאר ההטבות של השירות הציבורי.

בעניין הזה ממש אנחנו מדברים עם סמי פרץ, הפרשן הבכיר, על הניסיונות של הממשלה לקצץ 15 מיליארד שקל בשכר עובדי הציבור, על איומי ההסתדרות להשבית את המשק, ועל הסיכוי שדבר כזה באמת יקרה. 

לסיום, אתמול התקיים בכנסת דיון בוועדה המיוחדת לפיקוח על קרן היטל הנפט והגז, שם התברר שאחד היעדים הרשמיים של הקרן הוא התמודדות עם "אירוע סביבתי חריג". מגפת הקורונה היא בוודאי אירוע כזה, אלא שבקרן הצטברו רק סכומים קטנים וזניחים. אנחנו מדברים עם ערן אזרן, שמספר על הדו"חות של דלק קידוחים, על הדו"ח של המתחרה היוונית אנרג'יאן שמפעילה את מאגרי כריש ותנין - ומדוע למרות שהגז זורם לחברת חשמל ולמפעלים כבר מזה 7 שנים, הקופה שם עדיין כמעט ריקה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker