השטח בשל למחאה חברתית: יש ציבור שמתרסק – ויש מי שלא נפגע בכלל

אינטרסנטים טסט
האינטרסנטים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אינטרסנטים טסט
האינטרסנטים

פודקאסט "האינטרסנטים", 30.6.2020, יום שלישי, בהגשת איתן אבריאל. אנחנו מתחילים עם בנק ישראל ועם הדרך שבה הוא מפקח על מערכות היחסים שבין בנקים לבין בעלי חוב גדולים, ובאופן ספציפי בעלי חוב שמחזיקים בשליטה בעיתונים. שלשום חשף ערוץ 13 שבנק ישראל כתב דו"ח ביקורת חריף על הדרך שבה בנק הפועלים טיפל באשראי שהועמד לנוני מוזס, בעל השליטה, המו"ל והעורך הראשי של קבוצת "ידיעות אחרונות". כדי להבין איך נוצר דו"ח כזה ומדוע המידע לא גלוי לציבור, אנחנו מדברים עם פרופ' אשר בלאס, שהיה יועץ בוועדת החקירה הפרלמנטרית שבדקה את ההתנהלות של הבנקים מול הלווים הגדולים במשק (01:48).

אנחנו מדברים גם עם סמי פרץ, הפרשן הבכיר, על הסיכוי שנראה בקרוב מחאות חברתיות בעקבות מגפת הקורונה והמשבר הכלכלי. פרץ מספר שלכל אורך ההיסטוריה הישראלית, מחאות כלכליות מתחילות כאשר ציבור אחד מרגיש שציבור אחר מקבל יותר ממנו, או סובל פחות ממנו, ואנחנו שואלים אותו האם התנאים הללו מתקיימים כיום בישראל של קיץ 2020 – וכיצד צפוי ראש הממשלה בנימין נתניהו להתמודד עמן. הערב ישודר ב"כאן 11" פרק בסדרת הדוקו "עושים לביתנו", המוגשת על ידי סמי פרץ, שעוסק במקרה דומה: השילומים מגרמניה – וכיצד דווקא הם הציתו את המחאות של ואדי סאליב (12:14).

צעדת המיליון במהלך המחאה החברתית ב-2011צילום: ניר כפרי

לבסוף אנחנו מדווחים על מחקר חדש שמצביע על תופעה שלא רבים מכירים: מסתבר שאנשים שעובדים במתכונת של פרילנס או עצמאי, הם מרוויחים פחות ממה שמקבל שכיר שעושה את אותה עבודה ממש. אנחנו מדברים עם סיון קלינגבייל, ומגיעים למסקנה שעובדי הפרילנס, הטיפים, ו"כלכלת החלטורה" צריכים להתחיל לחשוב אחרת על מערכת היחסים שלהם עם המעסיקים ו"הלקוחות" (23:52).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker