האזינו |

מה היה עושה היועמ"ש ברק לאזרח ברק? זורק אותו מהמדרגות

אינטרסנטים טסט
האינטרסנטים
אהרן ברק, לשעבר נשיא בית המשפט העליון
-- : --
0:00
אהרן ברק, לשעבר נשיא בית המשפט העליוןצילום: דודו בכר
אינטרסנטים טסט
האינטרסנטים

פודקאסט האינטרסנטים של TheMarker, עם איתן אבריאל וסמי פרץ.

למשא ומתן שמנהל בנימין נתניהו עם היועמ"ש אביחי מנדלבליט ועם הפרקליטות יש שורה של השלכות, כולן מאוד משמעותיות לחיינו - בשנה הקרובה, ובכלל. המשמעות הראשונה והחשובה ביותר היא מוסרית ונורמטיבית: אם יהיה הסדר טיעון, ובמיוחד לאחר שהוא הושג בתיווכו של נשיא בית המשפט העליון לשעבר, אהרון ברק, ייקבע סטנדרט חדש בכל הקשור לעסקות הון-שלטון ולשחיתות ציבורית. לאחר הסדר כזה, אם נתניהו לא יישב אפילו יום אחד בכלא, שום פוליטיקאי לא יחשוש לגנוב כסף, שום טייקון לא יחשוש להציע שוחד, ואילו למשטרה ולפרקליטות לא תהיה מוטיבציה לחקור ולהגיש כתבי אישום - כי התקדים של נתניהו יעמוד לנגד עיניהם. זו עשויה להיות בכייה לדורות, ולהפוך את ישראל למדינה אפילו יותר מושחתת ממה שהיא כיום. ד"ר עידו באום, הפרשן המשפטי שלנו, יסביר מדוע, וגם למה המעורבות של אהרון ברק רק מחריפה את הסכנה.

השפעה נוספת ומשמעותית לא פחות של פרישת נתניהו היא על המערכת הפוליטית, שם כבר עכשיו מתייחסים לאירוע כאל "מפץ גדול". ירידה של נתניהו מהבמה הפוליטית תכניס את הליכוד למירוץ לבחירת יו"ר ומנהיג חדש. זה ישפיע על מפלגות הימין האחרות - ואף אחד לא יתפלא אם זה יסתיים בהתפרקותה של קואליציית השינוי ובבחירות חדשות. מיכאל האוזר טוב, הכתב הפוליטי של הארץ, יפרט את התרחישים השונים ואת לוחות הזמנים שלהם.

גם בפוליטיקה וגם בעסקים, מסתבר, האלימות משתלמת. נתניהו, שתקף ופגע בכל מוסדות המדינה כחלק מהמאבק המשפטי האישי שלו, עשוי לצאת כמנצח עם הסדר טיעון קל - ועם מסר לכל הטייקונים וכל הפוליטיקאים שאין סכנה מעסקות הון-שלטון ועיתון. לא פלא, לכן, שגם אנשי עסקים לא נרתעים מהפעלת אלימות עסקית ומשפטית. למשל אלפרד אקירוב, בעל השליטה בחברות אלרוב, המנסה להשתלט על חברת כלל ביטוח ועל 250 מיליארד השקלים של חסכונות הציבור שהיא מנהלת. ביום חמישי שעבר הוא שיגר מכתב למנהלים ולדירקטורים בכלל, שבו הוא טוען שהם פועלים ממניעים אישיים ושלא בתום לב - ומבהיר להם שהתביעות כבר בדרך. במקביל, הממונה על שוק הביטוח, ד"ר משה ברקת, מבהיר לאקירוב שהוא יוכל לקנות את השליטה בכלל - אבל יצטרך להביא כסף מהבית, ולא רק מחברת אלרוב הציבורית. אנחנו נדבר על זה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker