האזינו | מאחורי הקלעים של שערוריית האמנות הגדולה בישראל

המרקרים
המרקרים
המוזיאון לאמנות האסלאם בירושלים. הכוונה להעמיד את אוצרותיו למכירה פומבית עוררה סערה ציבורית גדולה
-- : --
0:00
המוזיאון לאמנות האסלאם בירושלים. הכוונה להעמיד את אוצרותיו למכירה פומבית עוררה סערה ציבורית גדולהצילום: Yonathan Weitzman / REUTERS
המרקרים
המרקרים

יצירות אמנות נדירות – ובהן שטיחים עתיקים ושעונים יפהפיים - שנמצאות בסכנה, קרן מסתורית משווייץ שמנסה לעשות מחטף, בית מכירה מלונדון שמכין את הקרקע בשקט בשקט כבר שנתיים, תהיות על לקוחות עלומים שמגיעים אולי ממדינות עשירות במיוחד, עורכי דין חזקים ומוכרים שבוחשים בעסק ו-כסף. מיליונים רבים של כסף.

כל זה עומד במרכזה של דרמה גדולה המתרחשת בימים אלה סביב יצירות האמנות שבמוזיאון האסלאם בירושלים.

המוזיאון לאמנות האסלאם בירושלים. הכוונה להעמיד את אוצרותיו למכירה פומבית עוררה סערה ציבורית גדולהצילום: Yonathan Weitzman / REUTERS

את מוזיאון האסלאם הקימה נדבנית יהודייה בשם ורה ברייס סלומונס בשנות השישים של המאה הקודמת. סלומונס היתה בת-זוגו של הארכיאולוג וחתן פרס ישראל אריה-ליאו מאייר, מייסד דיסציפלינת אמנות האסלאם ובשלב מסוים גם רקטור האוניברסיטה העברית שבה לימד. ליאו מאייר נפטר בשנת 1959 ולאחר מותו רכשה סלומונוס מהאוניברסיטה קרקע בסמוך לבית-הנשיא ותיאטרון ירושלים.

ספי הנדלר

בקרקע הקימה את המבנה של מוזיאון האסלאם ורשמה אותו על-שם חברת בית דויד סלומונוס שבלונדון. היא הפקידה בידי חוקר אסלאם מוכר ונחשב בשם ריצ'רד אטינגהאוזן את מלאכת איסוף הפריטים ורכישתם.

לאחר מותה הוקמו כמה חברות וקרנות ברחבי העולם, חלקן רשומות בליכטנשטיין ובמדינת דלאוור בארצות-הברית. הקרנות והחברות האלו מימנו במשך השנים בצורה זו או אחרת את פעילות המוזיאון. עכשיו, הקרן היחידה שנותרה מבקשת למכור 268 יצירות אמנות ששווין מוערך בעשרות מאות מיליונים, כדי להעשיר את קופתה המידלדלת.

ספי הנדלר, הסטוריון אמנות ועיתונאי לשעבר שגילה בוקר אחד שחבורה קטנה ואלמונית של מאעכרים ששולטת במוזיאון מתכוונת למכור את אוצרותיו מתחת לרדאר הציבורי, החליט להיאבק בהחלטה. בדרך הוא נאלץ להתמודד עם איום ידידותי מצד עורכי הדין והיועצים של הטייקונים הגדולים במשק, שיעצו לו לרדת מהעניין.

לור סוסטיאל, שסבא שלה ג'וזף תרם יצירות לאמנות, גילתה במקרה שחלקן מוצעות למכירה - ואמרה: "אני מרגישה שבגדו בסבא שלי. אני מרגישה נבגדת".

וגם: מה חשבו מאזיני המרקרים על הראיון עם היזם המיליארדר יוסי הולנדר?