המתמטיקאי שטוען: בכלל לא היה צריך לסגור את כל המשק

אינטרסנטים טסט
האינטרסנטים
מפגן מחאה של העצמאיות
-- : --
0:00
מפגן מחאה של העצמאיותצילום: ענת גרוס
אינטרסנטים טסט
האינטרסנטים

פודקאסט האינטרסנטים, יום חמישי 23 באפריל, בהגשת איתן אבריאל: היום אנחנו מעמיקים בסוגיות המרכזיות שמעסיקות אותנו במשבר הקורונה - בשאלות הבריאותיות, הכלכליות והפיננסיות. אנחנו מדברים הפעם עם מתמטיקאי, פרופ' דוד גרשון, שפירסם השבוע מחקר כמותי המציג נוסחה חדשה לקשר בין עקומת ההדבקה הלאומית לבין מספר המיטות לטיפול נמרץ ומספר מכונות ההנשמה. הוא ושותפיו למחקר מגיעים למסקנה מפתיעה: כלל לא היה צריך לסגור את המשק, בוודאי שלא בעצמה שבה זה נעשה.

בסוגיה הכלכלית אנחנו מדברים ישר לאוזניהם של אלו שנפגעו הכי קשה מסגירת המשק - העסקים הקטנים והעצמאים. אנחנו עושים את זה עם רון גינדי, נשיא לשכת יועצי המס ונציג העסקים הקטנים, שקובע כי התוכנית הממשלתית הנוכחית עבור העצמאים היא בדיחה לא מצחיקה, ורק תוכנית מאסיבית חדשה ויקרה, בסגנון זו שהופעלה ב"צוק איתן", יכולה לשמר את יכולת ההתאוששות של עסקים קטנים – אחרת יתרחש בישראל אסון תעסוקתי וחברתי. גינדי גם מסמן לממשלה מהיכן להביא את הכסף - שהרי הציבור הוא זה שלוקח על עצמו עתה חובות עתק, שאותם הוא יחזיר בתשלומי מסים גבוהים במשך שנים רבות.

מפגן מחאה של העצמאיותצילום: ענת גרוס

ומי ינהל את כל זה? עם סמי פרץ אנחנו מדברים על שר האוצר, המיועד ישראל כ"ץ: האם הוא מתאבד פוליטי? מדוע שייקח על עצמו דווקא עכשיו את התפקיד הקשה במדינה? מסתבר שזהו אולי הימור לא רע: להיכנס בשפל ומיתון שאינו באשמתו – ולצאת "גדול", עם פוטנציאל להחליף את ראש הממשלה בבוא היום, במקרה של התאוששות כלכלית מהירה.

לבסוף, בעולם ההשקעות, אנחנו מדברים עם רון סנטור, שותף מנהל בקרן ספרה, אחת מקרנות הגידור הגדולות בישראל, שמנסה להסביר את הפער בין תחזיות המאקרו כלכליות השחורות לבין הירידה המתונה יחסית של שוק המניות, וכיצד חלק מקרנות הגידור מצליחות, לעתים, לייצר תשואה עודפת דווקא בתקופות של ירידות במחירי המניות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?

הוצאת החשבון מהקפאה היא הליך שעשוי להימשך גם חודשים

אחד השותפים בחשבון הבנק מת? אתם עלולים להיחסם לחודשים