הכל אישי |

ביקור פוטין: מי הם האוליגרכים היהודים של הנשיא הרוסי?

וגם: על מה דיברו אבי בניהו ורני רהב במטבח? ■ האם זהר זיסאפל יהיה שר התמ"ת? ■ מי החליט לתרום 100 עצים לשיקום הכרמל? ■ ולמה סוערות הרוחות בגלי צה"ל?

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, שחנך בשבוע שעבר את האנדרטה לזכר חיילי הצבא האדום בנתניה, ביקר בישראל כשהוא מלווה בפמליה מכובדת של שרים, יועצים ובכירים נוספים. אלה זכו לקבלת פנים שכללה ארוחת ערב במשכנו של נשיא המדינה, שמעון פרס. נוסף על האורחים הרשמיים, הגיעו במטוסו של פוטין של אנשי עסקים רוסים, ששמותיהם כמעט ואינם מוכרים בישראל, על אף שמדובר בכמה מהיהודים העשירים והמשפיעים ביותר בעולם - המטפחים קשרים הדוקים במיוחד עם הקרמלין.

פוטין בטקס חנוכת אנדרטה בנתניה

בין האורחים דימיטרי בוסוב, 44, נשיא קבוצת ההשקעות בגז ונפט AllTech המתגורר במוסקווה בקרבתו של פוטין. בוסוב היה בעבר מאנשיו של האוליגרך לב צ'רנוי, אחיו של מיכאל צ'רנוי, ונחשב כיום מקורב של האוליגרך בוריס ברזובסקי, שנמצא בקרב משפטי ענק מול האוליגרך רומן אברמוביץ'. הונו של בוסוב מוערך ב-700 מיליון דולר. באחרונה הוא התבקש על ידי מקורב של פוטין לממן חלק מעבודות שימור חצר סרגיי במתחם מגרש הרוסים בירושלים, ונענה בחיוב לבקשה.

אורח נוסף היה האוליגרך מיכאיל פרידמן, 48, חברו של פוטין ובעל מניות בתאגיד הרוסי הענק אלפא גרופ. שמו של פרידמן, שהונו מוערך ב-13 מיליארד דולר והוא האיש השישי בעושרו ברוסיה, עלה בחודש שעבר כשהתפטר מתפקידו כמנכ"ל BP-TNK. פרידמן, המקדם יוזמות פרו-יהודיות ברחבי אירופה, עומד יחד עם האוליגרכים גרמן חאן ופטר אוון מאחורי פרס הנובל היהודי בסך מיליון דולר, שעליו הכריז ראש הממשלה בנימין נתניהו. חאן, הממקום במקום 15 ברשימת עשירי רוסיה עם הון של 8.5 מיליארד דולר, היה אף הוא בין המבקרים בישראל, ויחד עם פרידמן מימן את מרבית הוצאות הקמת האנדרטה.

מיכאיל פרידמן

אורח אחר שהתלווה לביקור הוא המיליארדר הרוסי משה קנטור, 59, נשיא הקונגרס היהודי-אירופי המתגורר בשווייץ ומחזיק בבית בהרצליה פיתוח. קנטור הוא בעליה של תשלובת הדשנים אקרון והונו מוערך ב-2.3 מיליארד דולר. לדברי מקורבים, היחסים בין פוטין לקנטור ספגו פגיעה בשנים האחרונות, ולכן קנטור לא הגיע יחד עם פוטין במטוסו ולא נכלל ברשימות הרשמיות של הנשיא בארוחת הערב אצל פרס.

זה לא הכל: בין אנשי העסקים היו גם בוריס מינץ, 53, נשיא Otkritie, אחת מקבוצות ההשקעות והשירותים הפיננסיים המובילות ברוסיה, שהונו מוערך ב-900 מיליון דולר, ואלכסנדר לוין, 44, אזרח ארה"ב העומד בראש הפורום למען יהדות רוסיה שהקים בשנה שעברה, אשר הונו מוערך ב-70 מיליון דולר. כמו כן בלטו אנשי העסקים המולטי-מיליונרים דוד יעקבשוילי הגיאורגי-רוסי והרמן זחריאב הקווקזי, וכן בעל השליטה בקבוצת אפריקה ישראל, לב לבייב, והגיאורגי-ישראלי מיכאל מירילשוילי, שבעבר היה מסוכסך עם פוטין. השניים לקחו אף הם חלק גדול במימון האנדרטה.

משה קנטור

על מה דיברו אבי בניהו ורני רהב במטבח?

מאות אנשים הגיעו ביום חמישי האחרון לפתיחת משרד הייעוץ והאסטרטגיה החדש של דובר צה"ל לשעבר, אבי בניהו, בקומה ה-42 של המגדל המשולש בעזריאלי. בשל עיסוקיו הקודמים של בניהו, הגיעו לאירוע שלל בכירים מתחומים מגוונים.

בין היתר נראו הרמטכ"ל לשעבר, גבי אשכנזי, שהתלחש ממושכות עם ח"כ עמיר פרץ עבודה‏), עו"ד ציון אמיר ששוחח עם הכלכלן, שלמה מעוז, על חזרתה של המחאה החברתית. ומנכ"לית בית הנשיא, אפרת דובדבני, שדיברה עם ראש לשכת ראש הממשלה, גיל שפר, על ועדת פלסנר.

אבי בניהו ורני רהבצילום: רונן בניהו

יו"ר רן רהב תקשורת, רני רהב, שהגיע ממשרדו במגדל המוזיאון כדי לבדוק את המתחרה החדש, סחב את בניהו אחריו למטבח והשניים הסתודדו במקום במשך רבע שעה. לאחר שרהב יצא מהמטבח נכנסו אליו אשכנזי וח"כ דליה איציק ‏(קדימה‏).

בניהו קיבל את המוזמנים בכיבוד צנוע שכלל טורטיות, פיתות עם סביח ופחזניות. בין המלצרים באירוע היתה גם בתו בת ה-15, ענבל, וחבריה מהקיבוץ. בנוכחים בלטו בין היתר חברי הכנסת יצחק ‏(בוז'י‏) הרצוג ‏(עבודה‏) ויואל חסון ‏(ליכוד‏); אנשי העסקים אלי עזור, מנכ"ל גלידות נסטלה, זאב קלימי, יו"ר דור אלון, איציק באדר, והפרסומאי גיל סמסונוב; אנשי התקשורת מנכ"ל חדשות 2, אבי וייס, המפיקים חיים סלוצקי ומיקי פלד, כתבי חדשות 2 רינה מצליח ואלון בן דוד, ויו"ר הרשות השנייה לשעבר, נורית דבוש. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שיגר אל האירוע נוסף על שפר את ראש מערך ההסברה, לירן דן, וראש המטה לביטחון לאומי, יעקב עמידרור.

דב מורן חולם על שר התמ"ת זהר זיסאפל

"שרי תמ"ת שלא יודעים בכלל אנגלית, משהו טוב יוכל לצאת מזה?" תהה בסוף השבוע היזם דב מורן במכתב שפורסם בעמוד הפייסבוק של קבוצת Up Stadium-Start, העוסק בעולם ההיי-טק הישראלי ומאחוריו עומדת קרן ההון סיכון קיינן פרטנרס. במכתב מתאר מורן, מייסד Sytems-M ומודו וכיום יזם ומשקיע פעיל, את נאומו של שר התמ"ת, שלום שמחון, בכנס Innovate Israel שנערך בשבוע שעבר בלונדון.

"חלמתי חלום שיש לנו שר תמ"ת שבא מתעשיית ההיי-טק", כותב מורן. "מישהו כמו זהר זיסאפל, שלמה דוברת, אנשים שעשו תעשייה. שבנו דברים... אנשים שיכולים לדבר עם הקולגות שלהם בחו"ל ולדחוף שיתופי פעולה אמיתיים... התעוררתי מהחלום למשמע דבריו של שר התמ"ת שלנו שמחון. השר החליט לעזור להיי-טק והוא נואם כעת בכנס לפני כ-400 איש. נואם? הוא קורא מפיסת נייר נאום מודפס".

מורן ממשיך וכותב כי "את ההרצאה הזו הוא קרא מנייר... בעברית. כן, בעברית. הייתי מבין אם הוא היה קורא את זה מהכתב באנגלית, מותר לשר בממשלת ביבי לא לדעת אנגלית על בוריה. אבל לא לדעת אפילו לקרוא אנגלית? אתם חושבים שמשהו טוב יוכל לצאת מזה לתעשייה בארץ?"

מלשכתו של שמחון נמסר בתגובה כי "שר התמ"ת אינו צריך להיות תעשיין כדי שיוכל לפעול לקידום ולחיזוק התעשייה הישראלית ולהביא לצמיחתה. השר שמחון פעל לשם כך לאורך כל תקופת כהונתו כשר התמ"ת, וכך גם בנסיעתו ללונדון. שאר הדברים אינם ראויים לתגובה".

לינדנשטראוס נוטע שורשים בכרמל

שבוע לאחר הדו"ח החריף שפירסם מבקר המדינה, השופט בדימוס מיכה לינדנשטראוס, על אסון השריפה בכרמל, הופתע המבקר הפורש ממתנת הפרידה שהעניק לו הסגל הבכיר במשרד מבקר המדינה יחד עם עובדי לשכת המבקר. העובדים החליטו לתרום בשמו של לינדנשטראוס לקרן קיימת לישראל 100 עצים לשיקום יערות הכרמל.

על המתנה יוצאת הדופן כתבו כי היא "אות לקשר העמוק של לינדנשטראוס לכרמל". בתעודה שקיבל לינדנשטראוס מקק"ל נכתב בין היתר כי היא מוענקת "לאיש בן הארץ הזו ששורשיו נטועים היטב באדמתה, לאיש שמסכת חייו הינה רצף רב של מופת חלוצי, לריאליסט המבין את גבולות הכוח ואת עוצמתם ונחיצותם של ערכים אזרחיים אוניברסאליים". לינדנשטראוס, תושב חיפה, מתגורר בכרמל באזורים הסמוכים למוקדי השריפה הגדולה.

גלי צה"ל: מגיש התוכנית הכלכלית נגד מנהל פיתוח התוכניות

הרוחות סוערות בשבועות האחרונים בקרב עיתונאי גלי צה"ל, לאחר שתוספת שכר שקיבלו עשרות עיתונאים בתחנה הצליחה להכעיס את מנהל פיתוח התוכניות, גלעד אמיליו-שנקר. אמיליו-שנקר שיגר לפני שבועיים מייל נזעם בתפוצה רחבה נגד ועד העיתונאים, בעקבות ההחלטה כי עשרות עיתונאים מהתחנה יקבלו תוספת שכר רטרואקטיבית של חמש שנים, בגובה 12% משכרם.

במכתב ששיגר לנציג העובדים, מגיש התוכנית הכלכלית בגלי צה"ל עו"ד עודד לבינסון, רמז אמיליו-שנקר כי נציגי הוועד דאגו להטבת שכר למקורביהם. בתגובה למכתבו שלחו נציגי הוועד לשנקר מכתב איום לפני תביעת לשון הרע, ובו דרישה לתשלום פיצוי של 100 אלף שקל.

אמיליו-שנקר סירב להגיב. לבינסון מסר כי "אין בידי הוועד את היכולת לקבוע מי האנשים שיקבלו את המענק, ההחלטה היתה בידי הצבא. ברור שאנו שואפים להגדרה ריאלית של שכר עיתונאי גלי צה"ל, שככל הנראה הוא נמוך מהמקובל במשק".

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ג'ף בזוס, מייסד ויו"ר אמזון והאיש השני בעושרו בעולם. שוויו צלל ב-82.7 מיליארד דולר

הבוננזה נגמרה: האומה העשירה בעולם מגלה פתאום שהיא ענייה יותר

קוסטה ריקה

"בונים פה וילות מטורפות בג׳ונגלים וחברות היי-טק שוכרות חופים לשבוע"