משתלם לעבור לדלק: תנאי השכר המפנקים של יוסי אבו

מנכ"ל דלק קידוחים זוכה לתנאים מפנקים ■ הגולשים מחזירים את טרכטנברג לתחבורה הציבורית ■ מי הקונסול הכלכלי הבא בוושינגטון?

 אבשלום חלוץ
אבשלום חלוץ
 אבשלום חלוץ
אבשלום חלוץ

דו"חות הרבעון השני שפירסמה בשבוע שעבר דלק קידוחים, מקבוצת דלק שבשליטת יצחק תשובה, מגלים את תנאי העסקתו המעודכנים של יוסי אבו, מנכ"ל דלק קידוחים, שאותם אישר החודש דירקטוריון השותף הכללי. אבו, ששימש לפני כשנתיים וחצי עוזרו של שר האוצר לשעבר רוני בר-און, זוכה לתנאים מפנקים במיוחד, ובעלויות העסקתו יישאו השותף הכללי בשותפות ודלק אנרגיה - ולא דלק קידוחים. בדומה לפרטים שנמסרו לפני כחודשיים יעבוד אבו בהיקף של משרה מלאה ובשכר של 55 אלף שקל ברוטו בחודש. מלבד הפרשות פנסיוניות וקרן השתלמות יהיה אבו זכאי גם לתנאים נלווים, כגון העמדת רכב ברמה המקובלת למנהלים בשותף הכללי ובדלק אנרגיה.

בנוסף, דלק אנרגיה תעניק לאבו יחידות פאנטום בשווי נכס בסיס בסך של 15 מיליון שקל, שיבשילו בשלוש מנות שוות בתוך שלוש, ארבע וחמש שנים. מדובר במענק כספי המבוסס על שינוי במחיריהן של יחידות ההשתתפות בחברה - שאמור לדרבן את אבו אשר ירוויח מעלייה בשוויין. לפי חישוב המבוסס על נוסחת בלאק אנד שולס לתמחור אופציות, הערך הכלכלי של יחידות הפאנטום הוא כ-5.1 מיליון שקל. לפני חודשיים פירסמה דלק קידוחים כי אבו יקבל אופציות פאנטום בשווי גבוה יותר - 9.5 מיליון שקל.

יוסי אבו

נוסף לכך מתפרסם כי דלק אנרגיה תעניק ערבות לבנק שיעמיד לאבו הלוואה לרכישת יחידות השתתפות של השותפות, בסכום של 12 מיליון שקל. מדובר בהלוואה ללא זכות חזרה ללווה (נון ריקורס) שהביטחון היחיד לפירעונה יהיו יחידות ההשתתפות שירכוש אבו. כלומר, דלק אנרגיה תעמיד לטובת הבנק את הערבות לפירעון ההלוואה, כך שאבו לא ייטול סיכון כלשהו במקרה של ירידת ערכן של יחידות ההשתתפות.

שנתיים וחצי בלבד חלפו מאז נחת אבו במשרדי דלק - היישר מלשכת שר האוצר לשעבר בר-און, בה שימש כעוזרו של בר-און במשך שנתיים, עד שעזב במארס 2009. אבו מונה לתפקיד מנהל סחר ורגולציה בדלק אנרגיה - תפקיד שהחזיר אותו למסדרונות הממשלה והכנסת כאחראי על פעילות הלובינג של החברה הפרטית. בחלוף חודשים ספורים הופקד אבו על המאבק בכינונה של ועדת ששינסקי ועל הפעילות הפרלמנטרית נגד שר האוצר המכהן, יובל שטייניץ. עם חקיקת חוק ששינסקי מונה אבו לתפקיד מנכ"ל שותפות החיפושים של דלק קידוחים. תחתיו הביא תשובה באחרונה מהאוצר את רכז התקשורת באגף התקציבים, יהודה סבן, ששימש בתקופתו של אבו בלשכת בר-און כרפרנט אנרגיה באגף.

אבשלום חלוץ

מחזירים את צוות טרכטנברג לנתיב הנכון

מנואל טרכטנברג

הודעה אחת בדף הפייסבוק של הוועדה בראשות מנואל טרכטנברג הצליחה השבוע לעורר מהומה: בתגובה לכמה שאלות שהופנו לוועדה בפייסבוק ובטוויטר כתב אחד מחבריה כי "להוציא את התחבורה הציבורית, שנדמה לי שאינה במנדט הוועדה, הכל יטופל". ההתבטאות זכתה לעשרות תגובות, בין היתר של איתמר טהרלב, שכתב כי "תחבורה ציבורית זה המחולל העיקרי ביצירת צדק חברתי, הורדת זיהום, תאונות דרכים וצמצום פערים - ועדה כלכלית שלא מבינה את זה עושה עבודה לא רצינית".

עוד באותו היום הזדרזה הוועדה והודיעה כי אכן תדון בתחבורה הציבורית, אך הדבר לא סיפק את הארגונים החברתיים, שערכו בסוף השבוע צעדת מחאה תחת הכותרת "טרכטנברג, באוטובוס נסעת?", שיצאה ממאהל המחאה בגינת לוינסקי והסתיימה בשדרות רוטשילד. גדי קולקר, רכז מגמה ירוקה במכללת הדסה בירושלים, אמר בצעדה כי "אי אפשר לדון בנושא הצדק החברתי מבלי להתייחס לנושא התחבורה הציבורית. עקב מצב התחבורה הציבורית כיום בישראל רק אנשים שאין להם ברירה נאלצים להשתמש בה. לא ניתן להציע פתרון של מעבר לפריפריה ללא תחבורה ציבורית יעילה".

דניאל שמיל

הקונסול הכלכלי הבא בוושינגטון: היועץ ליו"ר תנובה

יעל אלמוג

היום צפויה הממשלה לאשר את מינויו של אליהו (אלי) גרונר לציר הכלכלי החדש של ישראל בוושינגטון, זאת לפי בקשתו של שר האוצר יובל שטייניץ. המינוי ייכנס לתוקף בתחילת ספטמבר, וגרונר יוותר לשם כניסתו לתפקיד על אזרחותו האמריקאית. גרונר האלמוני יחסית היה עד לאחרונה יועץ בכיר ליו"ר חברת תנובה. קודם לכן עבד שש שנים בחברת הייעוץ מקינזי.

גרונר, שיחליף את אסף וייטמן, נבחר על ידי ועדת איתור של האוצר בראשות מנכ"ל המשרד הפורש, חיים שני. ועדת האיתור המליצה לשטייניץ על שני מועמדים: גרונר ועו"ד יעל אלמוג, מנהלת המחלקה הבינלאומית ברשות ניירות ערך ויועצת בכירה לראש הרשות, ששימשה בעבר עיתונאית ומנחה בטלוויזיה. שר האוצר העדיף את גרונר על פני אלמוג לתפקיד הבכיר. הקונסול הכלכלי של ישראל בארה"ב אחראי בין היתר לטיפול ביחסים הכלכליים שבין הממשל בוושינגטון לממשלת ישראל, ובכלל זה הסיוע הכלכלי האמריקאי לישראל. תוקף המינוי של גרונר הוא לשנתיים, עם אפשרות להארכה של עד שנתיים נוספות. בלשכת שר האוצר אמרו בסוף השבוע כי עם הסיבות המכריעות להחלטת שטייניץ לבחור בגרונר נמנות היכרותו המעמיקה את ארה"ב ויכולתו לסייע לשגרירות בוושינגטון במשימות הסברה.

מוטי בסוק

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?