צפו בווידיאו |

בדיקת רנטגן: מה חיפש שר החינוך בהילולה השנתית של הרב איפרגן?

נוחי דנקנר ופמלייתו, איליק רוז'ינסקי, איזי כהן, ג. יפית, ציון אמיר, גלעד ארדן ועוד שרים ואנשי עסקים - כולם הגיעו להילולה השנתית בנתיבות

אורן מג'ר
אורן מג'ר
אורן מג'ר
אורן מג'ר

מאות אורחים, ביניהם שרים בממשלה, חברי כנסת, אנשי עסקים וקציני משטרה השתתפו אמש באווירה נינוחה ובמזג אוויר נעים בהילולת רבי שלום איפרגן ז"ל אמש בנתיבות.

האירוע התקיים ברחבת מוסדות עמותת ברית שלום וחסד, הנמצאת מתחת ל'ציון הקדוש" - קברו של הרב שלום איפרגן, שהואר באור יקרות והתנוסס מעל המתחם בו הוקמה הישיבה שהקים הרב יעקב ישראל איפרגן.

האירוע עמד בסימן הנחת אבן הפינה לשורה של מבנים, ביניהם בית כנסת, כולל ומרכז חסד אזורי שיהיו חלק מחצרו של הרב. מעל הבמה, עליה סודרו שולחנות המכובדים, התנוססה הכרזה ובה הפסוק מספר תהלים: "אבן מאסו הבונים והיתה לראש פינה".

גדעון סערצילום: אוליבייה פיטוסי

קרוב לשעה שמונה בערב, השעה בה היתה אמורה ההילולה להתחיל, המתחם עוד היה ריק למחצה ומלצרים מחברת הקייטרינג עמלו על סידור הסלטים על השולחנות, בעוד להקתו של ישראל פרנס, זמר הבית של הרב, עושה באלאנס על הבמה.

שר החינוך גדעון סער, שביקוריו התכופים בבתי הספר כנראה הרגילו אותו להתייחס בכבוד לשעה שמונה, הקדים להגיע וכאשר הבחין בשולחן הכבוד הריק מיהר להיבלע באחד החדרים. עמוס שפירא, אף הוא אחד הראשונים להגיע, עוכב בכניסה. אף אחד משתי הנשים שישבו בכניסה בתפקיד הסלקטוריות (אחת מהם אחותו של הרב) לא זיהתה את מנכ"ל סלקום ואף יחצ"ן או עוזר אישי לא היה כדי להושיע. כעבור כמה שניות ניתן האישור והוא פסע פנימה, אולם הוא לא נראה נינוח. הוא הרבה לשוחח בטלפון ועזב את המקום מוקדם יחסית.

הילולת הרב איפרגןצילום: מוטי קמחי

האווירה המנומנמת התחלפה בפעלתנות קצת אחרי השעה שמונה כאשר ההמונים החלו לזרום לרחבה, ואיתם זרם המכובדים. עורך הדין ציון אמיר זכה לחיבה רבה, ולחץ לא מעט ידיים בדרך לשולחן. משה קראדי לעומת זאת חמק פנימה מהר יחסית. גם הרב הראשי לצה"ל תא"ל רפי פרץ התקבל באהדה רבה ובחיבוקים.

אם בשנה החולפת בלטו בנוכחותם אנשי קדימה, השנה בלטו באירוע נציגי הקואליציה: בין שרי הממשלה שתפסו את מקומם ליד שולחן הכבוד, בסמיכות לרב איפרגן, היו שר החינוך גדעון סער והשר לאיכות הסביבה גלעדן ארדן. ביניהם ישב סגן שר הבריאות ליצמן.

על האורחים נמנו גם חברת הכנסת מהליכוד ציפי חוטובלי (שישבה בעזרת הנשים הגדולה בירכתי הרחבה), חברי הכנסת ישראל אייכלר מיהדות התורה, ושלמה מולה מקדימה.

בין אישי הציבור נמנו הרב הראשי יונה מצגר, ראש המועצה הממונה באופקים צביקה גרינגולד, מנכ"ל מגן דוד אדום אלי בין ואחרים. גם קציני משטרה בכירים הגיעו לחלוק כבוד ומיד עזבו את המקום, ביניהם ניצב יוסי פריאטה מפקד מחוז דרום, ומפקד מרחב הנגב תת ניצב פרץ עמר.

בין אנשי העסקים ניתן היה להבחין באשר גרינבאום, משנה למנכ"ל כי"ל, איזי כהן מנכ"ל אפריקה ישראל, איליק רוז'ינסקי כיום איש עסקים ולשעבר מנכ"ל דלק נדל"ן, משה קראדי המפכ"ל לשעבר וכיום מנכ"ל דלק פי גלילות, איש העסקים אפריים קונדה המקורב לרב איפרגן ולחיים רמון, המפיק חיים סלוצקי ואחרים.

ליד שולחן הכבוד, אם כי רחוקים מעט מהרב איפרגן, לא נפקד גם מקומם של שני שרים לשעבר: דני נווה ורוני מילוא. בעזרת הנשים נראו פנים חדשות: הדוגמנית ומגישת הטלוויזיה גלית גוטמן לצד אוהדת וותיקה של הרב - ג. יפית.

בשעה תשע, מוקדם יחסית ועוד לפני המנה השנייה, הגיע הרב איפרגן. הוא התקבל מיד בהתנפלות צלמים ומעריצים, ופסע פנימה לכיוון הבמה, נע בתוך דבוקה גדולה ומיוזעת. בתום מסע ארוך שכלל אין סוף חיבוקים ולחיצות ידיים עם האורחים והמכובדים, הוא הגיע לבסוף לשולחן הכבוד ותפס את מקומו במרכזו. האירוע התחיל אולם לא ניתן היה להתעלם מהשולחן הגדול והריק עם הפתק "IDB" כאשר רק רפי ביסקר יו"ר שופרסל הפיג את בדידותו. רק כעבור חצי שעה לערך הגיעו אנשיו של דנקנר, השולחן התמלא, והמארגנים נשמו לרווחה.

יו"ר אי.די.בי ובעל השליטה בה נוחי דנקנר (שאף הביא את משפחתו לאירוע) תפס את מקומו כאורח הבכיר ביותר על הבמה והרבה לדבר עם הרב איפרגן, ובכך אישרר שוב את קרבתו וידידותו האמיצה עם הרב. מהשולחן ברחבה השקיפו על הנעשה המנכ"ל חיים גבריאלי, רפי ביסקר יו"ר שופרסל, ורמי מרדור יו"ר קרן אי.די.בי. וגם עומר דנקנר, בנו הצעיר וחבר דירקטוריון מעריב.

גדעון סער

ניקיון פיזי ורוחני בעם ישראל

אחרי שהרב איפרגן תפס את מקומו, החל שלב הנאומים. רובם היו קצרים ולאקוניים מעט. שר החינוך, שסירב לענות על שאלות אודות קשריו עם הרב או עמדתו לגבי הסממנים המאגיים הנקשרים לו (הרב איפרגן מוכר גם בכינוי העממי 'הרנטגן'), ציין כי למרות שזו הפעם הראשונה בה הוא מבקר בהילולה הוא לא מוכן להתחייב שזו הפעם האחרונה.

השר לאיכות הסביבה ארדן ציין כי גם עבורו זו הפעם הראשונה באירוע, אך עבורו "זו מסורת משפחתית לשמוע את דברי הרב, ובתור מי שמופקד על הניקיון הפיזי של הממשלה, האירוע משקף את הניקיון הרוחני שנרצה לראות בעם ישראל". עוד ציין כי הרב והישיבה שהקים מסמל עבורו ערכים כמו הפרחת הנגב. בהמשך נשא דברים גם הרב הראשי לצה"ל, תת אלוף רפי פרץ שהתייחס בעיקר לפרשת השבוע, והצליח בכך להתחמק מכל חריגה מהקונצנזוס או אמירה בעייתית.

נוחי דנקנרצילום: מוטי קמחי

לא שמישהו מהנוכחים חרג מהקו הכללי, שכאילו הוכתב מלמעלה וכלל ממלכתיות שבאה לידי ביטוי בעיקר בקריאה לאחדות עם ישראל. לצד קריאה זו, תיבלו הדוברים את נאומם בסיפורים אודות יכולותיו המאגיות של האב, רבי שלום איפרגן ז"ל. הרב הראשי יונה מצגר סיפר כיצד הוא הסתגר בחדרו שבמרוקו שבע שנים ולמד תורה, עד אשר התגלה לו רבי עקיבא בחלומו ושלח אותו לישראל. סיפור אחר עסק באירוע בו סייע לזוג להינשא - החתן כהן והאישה גרושה, שילוב בעייתי בעיני ההלכה - אולם בזכות יכולותיו המאגיות הוא זיהה כי אותו הכהן הוא בעצם בן מאומץ ושלח אותו לבירור משפחתי שחשף את האמת. סוף טוב הכל טוב: החתן אינו כהן, ולכן נישואיו לאישה גרושה אפשריים.

רוני מילוא התפעל כדרכו בשנים האחרונות מכמות המכובדים שהגיעו, והודה לנוכחים, במיוחד לעורך הדין ציון אמיר, כלפיו אמר: “יש פה עורכי דין מובילים, שתמיד כדאי להיות ביחסים טובים איתם, ציון אמיר ואחרים". לאחר מכן הפליג בזכרונות: הוא נזכר כיצד לפני יובל שנים, בהיותו השר לאיכות הסביבה, הוא ביקר בנתיבות והגיע לביקור בביתו של הרב שלום איפרגן ז"ל: "באותם הימים היה תרגיל ידוע שעשה שמעון פרס, שהיום אסור להגיד שום דבר נגדו. כולם היו בטוחים שהוא יהיה ראש הממשלה הבא. אבל הרב שלום איפרגן ז"ל, האבא של יעקב איפרגן, שהיה אז ילד קטן, אמר לי: "תגיד לשמיר שלא ידאג, הוא יישאר ראש ממשלה. וכך היה".

גלעד ארדן

בהמשך הערב הזמין מצגר את הרב איפרגן ואת נוחי דנקנר להניח את אבן הפינה למבנה החדש. בעודם עומדים יחדיו, רגע לפני הסרת הלוט, סיפר מצגר כי בהיותו רב ראשי לישראל נודע לו כי בשל התחרות הקשה במשק, מועצת המנהלים של שופרסל שבשליטת אי.די.בי מתכנסת ועומדת להחליט על פתיחת סניפיה בשבת : "בצר לי, התקשרתי מיד לאיפרגן והוא עשה את העבודה. הוא התקשר לנוחי, ודיווח לי לאחר מכן בחזרה כי: "נוחי אמר לי: בגלל שאתה מבקש, הרשת לא תיפתח". דנקנר, שעמד ממש לידו, מיהר ספק להכחיש ספק להגחיך את הסיפור: "הישיבה היתה סתם, לא היה שום סיכוי שהרשת תיפתח בשבת".

אלו היו הרגעים בהם נדמה היה שהאירוע, שלכל אורכו לא היה אנרגטי במיוחד וחסר את התחושה המחשמלת שאיפיינה אותו בעבר, עומד להיפרם. פרנס, מנחה האירוע, הודיע כי החזן דודי סלמון מפתח תקוה ישיר ברכת "שהגיענו" וכי מיד לאחר מכן הרב איפרגן יישא דברים. זה אמור היה להיות שיא הערב, אולם בעוד החזן מסלסל בקולו הערב ומכובדים נוספים הוזמנו לקחת חלק בהנחת אבן הפינה החלו מקצת האורחים לעזוב את המתחם. מארגני האירוע התעשתו, פרנס קטע את החזן והזמין את הרב איפרגן לשאת דברים.

צילום: אמיל סלמן

דבריו של הרב איפרגן, שחתמו את האירוע, נאמרו ברוח קלילה ומשועשעת ששילבה זכרונות מבית אביו עם דברי תורה. הנאום כלל סיפורים אודות הניסים שחולל אביו כפי שנראו בעיניו של הילד שהיה, ושולבו בדרשה שעסקה באזכורי גימטריה רבים המתבססים על סודות הקבלה, שכדי לעקוב אחריהם נראה כי נדרש ריכוז גם מתלמידיו הבקיאים והנלהבים.

במהלך דבריו קרא הרב איפרגן לשחרורו של גלעד שליט בקרוב, קריאה שזכתה לאהדה רבה בקהל, והזכיר את הצורך באהבת חינם ואחדות בעם ישראל. הקהל שתה את דבריו באהבה, ומיד בסופם עזב את האירוע.

כתבות מומלצות

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה