רשת המיליארדרים היהודים המרשימה של אלשטיין

נראה כי היכרות אישית משחקת תמיד תפקיד מרכזי אצל אלשטיין ■ אדגר ברונפמן, למשל, החליט להציע לאלשטיין לשמש כגזבר של הקונגרס היהודי העולמי

אבשלום חלוץ
סוכנויות הידיעות

המתנה הטובה ביותר שאדוארדו אלשטיין קיבל ליום הולדתו ה-45 הוענקה לו על ידי חברו ושותפו העסקי - אדגר ברונפמן. איש העסקים היהודי-קנדי-אמריקאי החליט להציע לאלשטיין לשמש כגזבר של הקונגרס היהודי העולמי - הגוף הבינלאומי רב ההשפעה שבראשו הוא עומד.

זו היתה דוגמה נוספת להשפעה וההכרה העולמית להן זוכה אלשטיין, שהשבוע נודע כי יזרים 25 מיליון דולר לחברת גנדן שבשליטת נוחי דנקנר, כאשר קבוצת אי.די.בי שבבעלותו נקלעה למשבר פיננסי.

הרב פינטו, אדוארד אלשטיין ונוחי דנקנרצילום: אסף סער גלובל

אלשטיין הוא ככל הנראה איש העסקים הארגנטינאי שהצליח לטוות את רשת הקשרים הבינלאומיים המרשימה ביותר - בעיקר עם מיליארדרים יהודים - ובמשך שנים היה אורח קבוע ובולט בוועידות דאבוס של הפורום הכלכלי העולמי. לפי האגדה שאופפת את קבוצת הנדל"ן הגדולה בארגנטינה, IRSA, שנמצאת בשליטתו, אלשטיין המריא ב-1989 לניו יורק במטרה לפגוש את המיליארדר היהודי-הונגרי, ג'ורג', סורוס ולשכנע אותו להשקיע 10 מיליון דולר בארגנטינה. למעשה, השניים נפגשו בכלל בזכות קשריו הענפים של אלשטיין בקהילה היהודית בבואנוס איירס, שפתחה בפניו את הדלתות אצל סורוס.

נראה כי היכרות אישית משחקת תמיד תפקיד מרכזי אצל אלשטיין: את ברונפמן הוא הכיר בבר מצווה בישראל בראשית שנות האלפיים, במהלכה סיפר לו על אפשרויות ההשקעה בארגנטינה. ברונפמן העניק לו את כרטיס הביקור שלו וביקש לדבר לאחר שלושה ימים. לאחר מספר שבועות כבר הפך ברונפמן לשותפו העסקי. מלבד קשרים קרובים אלשטיין מעדיף לעבוד באופן צמוד עם חברי ילדות וקרובי משפחה: אחיו אלחנדרו אלשטיין הוא יד ימינו ומנהל את עסקי קבוצתו, אחיו הצעיר דניאל אחראי על מרכזי הקניות ואילו בן הדוד פרננדו מנהל את עסקי המקרקעין.

ההיכרות עם סורוס בראשית שנות ה-90 השתלמה לאלשטיין במיוחד: במשך כעשור היו השניים שותפים להשקעות בארגנטינה באמצעות קבוצת IRSA, שפעילות הנדל"ן שלה כוללת מלונות יוקרה, מבני עסקים בולטים וקניונים רבים. שניהם נחשבים למשקיעים לעומתיים מהבולטים בעולם: סורוס הרוויח יותר ממיליארד דולר לאחר שהימר נגד הפאונד הבריטי, ואילו אלשטיין הצליח להפוך באמצעות עסקי הנדל"ן בארגנטינה את 10 מיליון הדולר שהשקיע סורוס ל-500 מיליון דולר בתוך מספר שנים.

כעת, מהמר אלשטיין על אי.די.בי למרות המשבר החמור עימו היא מתמודדת. מערכת היחסים בין סורוס לאלשטיין עלתה על שרטון לאחר שסורוס החליט לצאת מפעילות בארגנטינה בעקבות המיתון אליו נכנסה המדינה לקראת סוף שנות ה-90 ושהוביל אותה למשבר הכלכלי הקשה בתולדותיה.

מספר שנים לאחר מכן, החליט אלשטיין לפעול גם בברזיל, אך היה זקוק לממון שימלא את החלל שהותיר אחריו סורוס. את מקומו של סורוס ב-IRSA תפסו שלושה: ברונפמן, שעשה את הונו ממכירת חברת המשקאות המשפחתית סיגרם ואולפני יוניברסל, איל הנדל"ן המיליארדר סם זל, ומייקל שטיינהרדט, מאבות קרנות הגידור. מלבד התרומות הרבות שלו למטרות יהודיות כגון פרויקט תגלית, אלשטיין ידוע בחיבורו לדת היהודית והעמיק בשנים האחרונות את פעילותו למען חב"ד בארגנטינה. כמו כן הוא החל להתייעץ עם רבנים מפורסמים, בהם גם הרב יעשיהו פינטו - שעומד ברקע העסקה עם דנקנר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום