צבא יועצי התקשורת של פרשת הרפז

מאחורי מלחמת הגנרלים מתנהלת מערכה אכזרית לא פחות בין היחצ"נים שנאבקים זה בזה בניסיון להשפיע על האופן שבו יסוקרו הלקוחות שלהם

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

>> פרשת הרפז, שנולדה ממסמך מזויף שכתב לכאורה יועץ תקשורת בכיר, ממשיכה להתנהל במידה רבה גם כיום בחדרי הישיבות של יועצים אסטרטגיים ותקשורתיים. כל גיבורי הפרשה, המככבים בטיוטת הדו"ח שהעביר שלשום מבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס, הצטיידו באחרונה ביועצי תקשורת אישיים.

בועז הרפזצילום: אלון רון

הרמטכ"ל לשעבר, גבי אשכנזי, שכר לפני כשבועיים את שירותיו של איתי בן חורין; מקורבו של אשכנזי, בועז הרפז, שחקירת המשטרה העלתה כי הוא זייף את "מסמך גלנט", נעזר מאז אוגוסט ברונן צור, שייצג לזמן קצר מאד גם את האלוף (מיל') יואב גלנט, שהתמודד בעבר על תפקיד הרמטכ"ל; ואילו שר הביטחון, אהוד ברק, נעזר ביועץ התקשורת הקבוע שלו, ברק סרי. זאת, בנוסף לסוללת עורכי הדין שמשרתים את השלושה בהתמודדות מול אנשי מבקר המדינה.

כך, למעשה, מאחורי מלחמת הגנרלים מתנהלת מערכה אכזרית לא פחות בין היחצ"נים שנאבקים זה בזה בניסיון להשפיע על האופן שבו יסוקרו הלקוחות שלהם. לפי הערכות בשוק, עלות הייעוץ האסטרטגי במשך משבר שנמשך שבועות ארוכים או מעבר לכך יכולה להגיע לעשרות אלפי שקלים ויותר - שיוצאים מכיסם הפרטי של המבוקרים.

איתי בן חורין צילום: אמיל סלמן

מאבק גרסאות אכזרי

ניכר כי ההצטיידות ביועצי תקשורת מאפיינת את רוח התקופה, שבה קשה למצוא בכירים שאינם שוכרים אנשי מקצוע תקשורתיים בעת משבר. עבודתם של היועצים מתרכזת בשני מישורים עיקריים: ניסיון השפעה על החלטותיו של המבקר, ובמקביל מלחמה ציבורית על שמו הטוב של המבוקר ואופן סיקורו בתקשורת - דבר העשוי גם הוא בעקיפין להשפיע על החלטות המבקר.

במקרה של דו"ח הרפז, מדובר במערכה מורכבת במיוחד שמשאירה מקום נכבד למניפולציות מבית היוצר של יועצי התקשורת. ראשית, מדובר בפרשה שמעסיקה כבר חודשים ארוכים את כל אמצעי התקשורת ונראה ששיאה עדיין לפנינו. ושנית, הררי המילים ודקות השידור שפורסמו בימים האחרונים בנושא מבוססים כולם על הדלפות של חלקים מטיוטת הדו"ח - שכפי הנראה אף עיתונאי לא ראה במלואה - דבר המעצים את כוחם של אלה המחזיקים בו.

רונן צורצילום: תומר אפלבאום

בנוסף לכך, מדובר במאבק גרסאות אכזרי שבו אף אחד מהשחקנים הראשיים לא יכול "להפקיר את הזירה" ליועצי התקשורת של הצד השני. ובכלל, כששר ביטחון, הרמטכ"ל לשעבר ואלופים בצה"ל מכפישים זה את זה פעם אחר פעם ומול עשרות עיתונאים שונים - הם כנראה מעדיפים שיהיה מישהו שיעשה עבורם את העבודה המלוכלכת.

רק שלשום ביקשו מקורבי אשכנזי לפסול את הכתב הצבאי של גלי צה"ל, טל לב-רם, מסיקור הפרשה, בטענה שהיה פעם עוזר של גלנט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker