היצירה המדוברת ביותר במוזיאון תל אביב: דו"ח טרכטנברג

הכיסאות המתחלפים של בנק ירושלים והבינלאומי ■ היוצרים מקבלים חיזוק, הרגולטורית עוברת למתקפה ■ תא"ל מהרן פרוזנפר נפרד מצה"ל ומההצעות המפתות מהאוצר

 אבשלום חלוץ
אבשלום חלוץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
 אבשלום חלוץ
אבשלום חלוץ

האגף החדש של מוזיאון תל אביב לאמנות, שנחנך רק לפני שבוע, שימש אתמול זירה לדיונים סוערים על עתידה הכלכלי-חברתי של ישראל במסגרת הכנס על מסקנות ועדת טרכטנברג והשלכותיהן, ביוזמת TheMarker ו-Deloitte בריטמן אלמגור זהר. האירוע משך אליו מאות מבכירי המשק הישראלי שהתקבצו באולם הגדול של האגף כדי ליטול חלק בהרצאות, דיונים ופאנלים. את האירוע פתחו גיא רולניק, מייסד ועורך ראשי של TheMarker, ורו"ח יגאל בריטמן, יו"ר ומנהל עסקים ראשי של בריטמן אלמגור זהר. "הוועדה עשתה עבודה מדהימה. שאפו מאנו, שאפו!", אמר בריטמן בתחילת דבריו, "צריך להיות איש מיוחד לשם כך".

אחריו עלה לבמה מנואל טרכטנברג, יו"ר הוועדה הקרויה על שמו המשמש יו"ר ות"ת (הוועדה לתכנון ולתקצוב של המועצה להשכלה גבוהה), ונשא נאום ראשון בנושא הדו"ח מאז פרסומו. הוא חלק עם הקהל אנקדוטה אישית: "עליתי בגיל 16 מארגנטינה לישראל. לא חשבתי אז שיזדמן לי לתרום כל כך למען עתידה של החברה בישראל. זה רגע של חסד".

אחריו עלה לבמה שר התקשורת והרווחה משה כחלון, שדיבר על הפירמידות העסקיות, הריכוזיות ושכר הבכירים: "אנחנו רואים את שכר הבכירים הכי נדיב בחברות שבהן יש רוב לציבור. מה אכפת לבעל השליטה? זה כמו שאתה רואה אוטו נדפק ואומר לעצמך טוב, לא נורא, זה לא האוטו שלי".

גם יו"ר אסם דן פרופר התייחס לשכר הבכירים בפאנל שהנחתה מירב ארלוזורוב. "יש שכבה של אנשים שההכנסות שלהם גבוהות מדי יחסית לביצועים", אמר פרופר. "אני לא מהיום טוען שפרסום אותם חמשת הבכירים שמרוויחים הכי הרבה הביא דווקא לעליית הכנסותיהם. הם מתחרים אחד בשני, או מקנאים אחד בשני, או שהנשים שלהם מקנאות אחת בשנייה". פרופר הוסיף כי "המס שאני משלם יכול להיות הרבה יותר גבוה. לא שאעשה זאת בשמחה, אבל למען הצדק החברתי".

בפאנל שהנחה רולניק על השפעת התחרות סיפר בעלי קבוצת המשביר החדש לצרכן, רמי שביט, על מקרה שהיה לו לאחר שרכש את החברה כשהיתה בגירעונות. "הייתי בסניף של המשביר בירושלים וראיתי ערימות של סירים קטנים. שאלתי את המוכרות למה אף אחד לא קונה אותם, והן ענו לי: 'הנשים בירושלים מבשלות לכל המשפחה, מה הן יעשו עם סירים כאלה קטנים?'. אחר כך ביקרתי בסניף ברמת אביב וראיתי ערימות של סירים גדולים. שאלתי את המוכרות למה הם לא נמכרים, והן ענו לי: 'נשים ברמת אביב לא מבשלות בעצמן, הן לא צריכות כאלה סירים גדולים'". אז החליף שביט את מלאי הסירים בין שני הסניפים.

בפאנל שהנחה עורך TheMarker סמי פרץ על מחירי הדיור טען מייסד א. דורי, אורי דורי, כי יש לצפות שמחירי הדיור יירדו בקרוב ב-20%. לאחר הפאנל ניגש יגאל דמרי, מנכ"ל י.ח. דמרי שהשתתף בדיון, למנכ"ל אפריקה מגורים אורן הוד ואמר לו: "שמעת שהם חושבים שמחירי הדיור יירדו ב-20%? הצחיקו אותי. אפילו 15% אנחנו לא מרוויחים".

מימין: גיא רולניק,פרופ' מאהר דבאח, רמי שביט , ח":כ זהבה גלאון,ד"ר שלומי פריזטצילום: וקנין עופר

הרגולטורית עוברת למתקפה

היוצרים מקבלים חיזוק: עו"ד דורלי אלמגור, לשעבר מנהלת מינהלת הסדרת השידורים לציבור במשרד התקשורת והיועצת המשפטית למועצה לשידורי כבלים ולוויין, תשמש מעתה כיועצת המשפטית של ממ"ה - מטה המאבק של איגודי היוצרים בטלוויזיה ובקולנוע. אלמגור תייצג מעתה את היוצרים בענייני הרגולציה השונים העומדים על סדר יומו של המטה.

עד עתה עסקה אלמגור בתחום התוכן בטלוויזיה הישראלית מתוקף תפקידה במשרד התקשורת ובמועצת הכבלים והלוויין, ואף היתה שותפה להובלת המכרזים והרישיונות לחברות הכבלים ולתחנות הטלוויזיה הייעודיות. "ימים אלה הם ימים של רפורמות משמעותיות ותמורות טכנולוגיות בענף התקשורת", אמרה אתמול אלמגור. "אני שמחה על ההזדמנות לייצג גורם חשוב ומרכזי בעיצוב ההסדרים הרגולטוריים של הענף כמו איגודי היוצרים, ולסייע להם בשליחותם החשובה לחזק ולבסס את נוכחותה ומעמדה של היצירה הישראלית בטלוויזיה ובקולנוע".

עו"ד דורלי אלמגור, ראש ועדת הטלוויזיה
עו"ד דורלי אלמגורצילום: תומר אפלבאום

נתי טוקר

הכיסאות המתחלפים של בנק ירושלים והבינלאומי

בנצי אדירי, שהתפטר אתמול מתפקידו כמנהל אגף אשראי עסקי בבנק ירושלים, מנהל מגעים מתקדמים למינויו לתפקיד ראש החטיבה לניהול סיכונים בבנק הבינלאומי - כך נודע ל-TheMarker. לפני תפקידו הנוכחי בבנק ירושלים כיהן אדירי כחבר הנהלה בבנק הבינלאומי וראש סקטור בנייה ונדל"ן בבנק.

חילופי הכוחות בין בנק ירושלים לבנק הבינלאומי מתרחשים באחרונה בקצב מוגבר: זאב גוטמן, שהיה ראש החטיבה לניהול סיכונים בבינלאומי (התפקיד שאליו צפוי אדירי להיכנס) פרש באחרונה ומונה ליו"ר בנק ירושלים. מנגד גייס הבנק הבינלאומי את ניצן נחמן שהיה מנהל החטיבה הפיננסית בבנק ירושלים לתפקיד ראש חטיבת חשבונאי ראשי בבנק הבינלאומי, במקומה של מיכל עבאדי-בויאנג'ו שמונתה לתפקיד החשב הכללי באוצר. על פי הדיווח של בנק ירושלים, אדירי יסיים את כהונתו רק במאי 2012, כך שכניסתו לתפקיד בבנק הבינלאומי כפופה כנראה להסכמת בנק ירושלים להקדים את פרישתו.

סיון איזסקו

תא"ל מהרן פרוזנפר נפרד גם מההצעות המפתות

צמרת משרד הביטחון וצה"ל נפרדה בשבוע שעבר באירוע חגיגי מתת אלוף מהרן פרוזנפר, מי שכיהן בארבע השנים האחרונות בשני התפקידים הכלכליים הבכירים בשתי המערכות: ראש אגף תקציבים במשרד הביטחון ויועץ כספי לרמטכ"ל. פרוזנפר, 45, נראה נרגש לנוכח שפע מלות הפרידה החמות שהומטרו עליו מפי בכירים באירוע, בהם שר הביטחון אהוד ברק, מנכ"ל משרד הביטחון אודי שני והרמטכ"ל בני גנץ.

את האירוע הנחו יחדיו אל"מ איריס דנון, ראש מחלקת תקציבי זרועות ביחידת היועץ הכספי לרמטכ"ל, ורותם פלג, מי שהיה עד לפני כמה חודשים המשנה לראש אגף התקציבים באוצר, האחראי על תקציב הביטחון. הקהל הופתע לראות את פלג בתפקיד המנחה, שכן פרוזנפר ופלג נחשבו ליריבים בעת הדיונים השנתיים על תקציב הביטחון וכל אימת שתקציב הביטחון עלה לדיון. הרמטכ"ל ציין לאחר שראה מיהם המנחים כי הוא בטוח שייתכן שלום במזרח התיכון.

הנוכחים באירוע לא ידעו ששר האוצר יובל שטייניץ הציע באחרונה לפרוזנפר לשמש כמנהל רשות המסים הבא, במקום יהודה נסרדישי שכבר הודיע על פרישתו לפני חצי שנה. פרוזנפר דחה את הצעתו של שטייניץ בנימוס. לפרוזנפר הוצע גם להיות מנכ"ל משרד האוצר וראש אגף התקציבים באוצר, ככל הנראה על ידי שטייניץ או אנשים מטעמו, אך הוא דחה גם הצעות אלו.

מוטי בסוק

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker