מה ביקש יוסי ורדי משר האוצר הבריטי?

דפנה מאור
דפנה מאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים2
דפנה מאור
דפנה מאור

יותר מ-300 אורחים הגיעו בחמישי בערב לבית שגריר בריטניה, מתיו גולד, לרגל פתיחת מרכז ההיי-טק החדש של שגרירות בריטניה. הקמת המרכז נועדה לקדם את שיתופי הפעולה בין המדינות בתחום. "אני יודע שברירת המחדל של יזמים ישראלים נמצאת מעבר לאוקיאנוס האטלנטי", אמר גולד, אך הוסיף כי כדאי להם לעצור בדרכם בלונדון: "בריטניה מציעה שוק מצוין, גישה לכל מדינות האיחוד האירופי וקשרי מסחר עם העולם כולו".

הקהל היה מורכב ברובו מנציגי חברות היי-טק, יזמים ואנשי עסקים. בלטו בו יו"ר ישקר איתן ורטהיימר, היזם יוסי ורדי, מנכ"ל האוצר לשעבר חיים שני, מנכ"ל ברקליס קפיטל ישראל לן רוזן ומנהל הפיתוח של גוגל בישראל יוסי מטיאס.

בלט בהיעדרו שר האוצר הבריטי ג'ורג' אוסבורן - שנחת רק למחרת בישראל. עם זאת, אוסבורן שלח ברכה מצולמת שבה הוא אומר בין היתר: "ישראל היא מקום מדהים עם הישגים מדהימים כמדינה והישגים כלכליים מדהימים".

למחרת בבוקר הגיע אוסבורן לבית השגריר והשתתף בארוחת בוקר עם עמיתו הישראלי יובל שטייניץ, ועם נגיד בנק ישראל סטנלי פישר. לאחר ארוחת הבוקר הצטרף אוסבורן לשני, ורדי, רוזן ובכירים משוק ההיי-טק שהתכנסו סביב שולחן עגול לכבוד חנוכת המרכז.

"זה לא רגיל עבורי, בתפקיד שאני ממלא, לבקר עכשיו בישראל", אמר השר אוסבורן לנוכחים בשולחן העגול. "אני עסוק עכשיו בניסיון לפתור את המשבר באירופה". אוסבורן אכן עיכב את בואו בגלל המגעים בין ראשי האיחוד האירופי בבריסל, שהגיעו להסכם שפורסם ביום חמישי לפנות בוקר. נראה היה כי אחת האטרקציות העיקריות עבור האורחים היתה בתם התינוקת של השגריר ורעייתו סיליה, רייצ'ל, שנישאה כמה דקות על ידיו של ורדי וזכתה לליטוף מפישר.

מה מבקש יזם היי-טק ישראלי מצליח משר האוצר של בריטניה? הבקשה שהפנה ורדי אל השר היתה: "אנא החזר את המנדט הבריטי לישראל". אחריו דיבר גולד, שאמר: "השקענו משאבים במרכז ההיי-טק החדש, ואתם תקבלו תמיכה לא רק של השגרירות - אלא של ממשלת בריטניה ושל ראש הממשלה דיוויד קמרון".

מאוחר יותר הציגו המשתתפים בפני אוסבורן אפשרויות לשיתוף פעולה בין שתי המדינות וטכנולוגיות ישראליות חדשניות. עם תום הפגישה יצא אוסבורן לשדה דב, משם המריא למתקן אדם עם השר בוגי יעלון.

עמוס שפירא פנוי להצעות

האם מנכ"ל סלקום היוצא, עמוס שפירא, נמצא בדרכו למשרד האוצר כפי שנטען בפרסומים שונים? מרבית ההערכות זה חודשים הן ששפירא שואף לתפקיד עתידי במגזר הציבורי - והוא אף מרבה להתבטא בסוגיות הקשורות לחינוך. לדברי שפירא עצמו, צעד שכזה אינו נמצא כעת על סדר היום שלו, אך גם את השמועות בדבר עזיבתו את סלקום והחלפתו על ידי ניר שטרן הוא הכחיש בעבר, עד שהן התבררו כנכונות בשבוע שעבר.

על פי רני רהב, שמשרדו מעניק ייעוץ תקשורתי לקבוצת אי.די.בי, המחזיקה בסלקום, "עמוס פנוי להצעות". דוברת סלקום שלחה הודעה בשם שפירא בזו הלשון: "עד סוף דצמבר אני עדיין בתפקידי כמנכ"ל סלקום, איני עוסק בנושאים אלה כעת. לכשיגיע המועד, לא אפסול שום אפשרות".

אמיר טייג

"הספיר המצוץ" של רמי פורטיס וראשי המחאה החברתית

לאחר שבהפגנות המחאה האחרונות הופיעו זמרים מפורסמים כמו שלמה ארצי, אייל גולן וריטה, גם הפעם ניסו המארגנים לגייס אמנים שיופיעו, בנוסף לאיחוד ההיסטורי של חברי "החמישיה הקאמרית". אחד השמות שפורסם כי יופיע הוא הזמר רמי פורטיס, אך מסתבר שהפרסום נעשה מבלי שפורטיס או אמרגנו שוקי וייס אישרו את הגעתו.

בעמוד הפייסבוק הרשמי שלו פירסם אתמול פורטיס סטטוס תחת הכותרת "סיפור מצוץ", בו הוא כותב "אמש פורסמה הודעה הזויה לעיתונות שלפיה אני מופיע בעצרת המחאה". מהסטטוס עולה כי אמנם היתה הידברות בינו לבין אנשי המחאה לגבי הופעה משותפת עם ברי סחרוף בההפגנה, אך זה לא התאפשר.

פורטיס חותם את הסטטוס במלים אלה: "אני תומך במחאה בכל מאודי והיא יקרה לי, אך לא ייתכן שישתמשו בשמי כך. אולי למישהו מהחבורה היתה משאלת לב, אני מבין, אך זו חוצפה ודרך לא נעימה ומבאסת להשיג דבר. אני מקווה שהסיפור המצוץ הזה יזכה להתיחסות של אנשי המחאה".

ממארגני המחאה נמסר: "היתה הידברות עם אנשיו של פורטיס, שהביעו נכונות להופיע. לצערנו הרב הדבר לא הסתייע עקב אי זמינות של הנגנים. אנו מצטערים אם נגרמה אי נוחות לפורטיס, שאותו אנחנו מעריכים ואוהבים".

ענבל אורפז

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker