התוכנית הלימודית שתצמיח את הגיל שויד הבא

 אבשלום חלוץ
אבשלום חלוץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
 אבשלום חלוץ
אבשלום חלוץ

בבית הנשיא בירושלים נערך אתמול טקס ההשקה של "מדעני וממציאי העתיד" - תוכנית חינוכית ייחודית ששמה לה למטרה לשמר את מעמדה של ישראל בתחומי ההיי-טק והמדעים. התוכנית, פרי רעיונו של נשיא המדינה שמעון פרס, נערכת בשיתוף פעולה בין קרן רש"י, משרד החינוך, אוניברסיטת תל אביב, הטכניון, קרן קרב, מלאנוקס וכתר תעשיות.

בתוכנית לומדים תלמידים מצטיינים מכיתות ט'-יב', שזוכים לשיעורים באוניברסיטת תל אביב ובטכניון, ולהיכרות עם מרצים בכירים ודמויות בולטות בתעשייה. אף שהושקה רשמית רק אתמול, התוכנית נמצאת כבר במחזורה השלישי. תלמידי המחזור האחרון הספיקו לשמוע הרצאות מפי ד"ר אייל סולגניק, סמנכ"ל ומנהל הכספים הראשי של קבוצת אי.די.בי, ומזוכי פרס נובל לכימיה עדה יונת ואהרון צ'חנובר. התלמידים נפגשו גם עם חוקרים ומהנדסים בחברת מדינול של יהודה ויהודית ריכטר, ובאינדיגו-hp.

יו"ר ומנכ"ל צ'ק פוינט, גיל שויד, הוא אחד התומכים המרכזיים בתוכנית, וגם אחד המממנים של פעילותה. לשויד ניסיון כשותף ביוזמת אוניברסיטת תל אביב לנוער, המאפשרת לתלמידי תיכון להתנסות בלימודים אקדמיים. בשיחה עם TheMarker סיפר שויד כיצד הצטרף לתוכנית: "לפני כשנתיים נשיא המדינה הזמין אותי ואנשים נוספים ללשכתו, וסיפר לנו על רצונו ליצור תוכנית של מדעני וממציאי העתיד. מיד אמרתי שאני מתגייס למשימה, ושיש לי פלטפורמה מתאימה באוניברסיטת תל אביב".

כחלק מההירתמות לתוכנית נפגש שויד עם התלמידים כמה פעמים בחודש, מעביר להם הרצאות ועונה על שאלות. "אני מספר להם את הסיפור שלי ומראה להם למה אפשר להגיע אם מתעמקים בתחומי המדע. יש להם הרבה שאלות גם בפן האישי, כמו איך לשלב לימודים עם חיים של נוער מתבגר". על אף התמיכה, שויד לא מעביר שיעורים לתלמידים. "הם לומדים הרבה פיסיקה, ואני לא יודע בזה הרבה", הוא מספר, "מדובר בחומרים שמעבר לרמתי".

אתה חושב שהתוכנית תצמיח את הגיל שויד הבא?

"אני מקווה, אבל כל אחד צריך להיות שונה, ואף אחד לא צריך להיות בדמות איש אחר. יש שם ילדים חכמים ממני, הרבה יותר חכמים. אני בפירוש חושב שיש שם ילדים שיהיו המדענים הבאים והיזמים הבאים של ישראל".

סימנת תלמידים מסוימים כמבטיחים במיוחד?

"כולם שם מדהימים. מדובר באמת באלפיון העליון מבחינת האינטליגנציה, ובתוכם אפשר לזהות את ה-5% הטובים עוד יותר. הם כבר באמת עילוי".

האם לדעתך יש בישראל מקום לחברות נוספות כמו צ'ק פוינט?

"יש מקום לעוד הרבה, אני מקווה. בעולם אין המון חברות טכנולוגיה גדולות ולנו יש לא מעט, אבל אפשר לפתח עוד. יש לנו עוד הרבה טכנולוגים מבריקים ויזמים מעולים, שיכולים לפתח עוד הרבה חברות מצליחות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker