צפו בתמונות

הון-שלטון-עיתון: כל הריכוזיות בחתונה אחת

1,300 מנהלים, בעלי הון ואנשי ציבור הגיעו ביום חמישי לחתונת בתו של נוחי דנקנר, בעל השליטה באי.די.בי

שוקי שדה
שוקי שדה

>> ביום חמישי בערב נערכה בחוות רונית שבשרון חתונתה של רונה דנקנר, בתו של בעל השליטה בקבוצת אי.די.בי, נוחי דנקנר. החתונה היתה מפגש גדול שריכז אליו טייקונים, מנהלים בכירים במשק, בעלי הון ופוליטיקאים - בסך הכל כ-1,300 אורחים.

19 מתוך 19 |
מפגינים לצד הכביש המוביל לחוות רונית
1 מתוך 19 |
רווית בר-יניב ואבי צבי
2 מתוך 19 |
גלית חמי

אי.די.בי היא אחד הלווים הגדולים במשק, ובין האורחים בלטו ראשי מערכת הבנקאות, בהם מנכ"לית בנק לאומי גליה מאור וסגניתה רקפת רוסק-עמינח (שהוזמנו גם לחופה המצומצמת). בנה של מאור מועסק כמנכ"ל חברת מודיעין מקבוצת אי.די.בי, ואילו אחותה של רוסק-עמינח מכהנת כדירקטורית חיצונית בחברת כור. כן נכחו מנכ"ל מזרחי טפחות אלי יונס, יו"ר מזרחי טפחות יעקב פרי, יו"ר דיסקונט יוסי בכר, מנכ"ל בנק אגוד חיים פרייליכמן וכן חנה פרי-זן, הממונה על חטיבת נכסי לקוחות בבנק הפועלים, לילך אשר טופילסקי, הממונה על החטיבה הקמעונית בבנק, המשנה למנכ"ל הבנק ענת לוין, ויו"ר ישראכרט אירית איזקסון, המשמשת גם דירקטורית בבנק הפועלים.

לדנקנר קשרים ותיקים עם האורחים מבנק הפועלים. את בעלת השליטה בבנק, הטייקונית שרי אריסון, שהגיעה לאירוע, הוא מכיר מאז 1997, עת נכנסה משפחתו להשקעה בבנק יחד עם אביה תד אריסון ז"ל. תחילה שימש דנקנר סגן יו"ר הבנק ויו"ר ועדת אשראי. מאוחר יותר, לאחר שמשפחתו מכרה את המניות שלה, ניסה דנקנר להפוך לשותף של אריסון, אך היא העדיפה להישאר בעלת שליטה יחידה והוא ויתר. בשנים האחרונות היה דנקנר מעורב בבנק באמצעות בן דודו דני דנקנר, ששימש בתפקידים בכירים בבנק עד שהודח מתפקיד היו"ר על ידי בנק ישראל. דני דנקנר היה אף הוא בין המוזמנים לחופה המצומצמת.

ב-2008, בשיא המשבר הכלכלי העולמי, קיבלה חברת כור מקבוצת אי.די.בי זכות לדחיית פירעון אשראי בהיקף של 1.1 מיליארד שקל בארבע עד שש שנים. דני דנקנר, כיו"ר הבנק, היה בין אלה שאישרו את פריסת החוב.

בחתונה בלטו הטייקונים הגדולים במשק: מלבד אריסון היו גם יצחק תשובה, שחגג בעצמו באחרונה חתונה מפוארת ורבת משתתפים לבנו אלעד, אילן בן דב, יוסי מימן, מוזי ורטהיים ולב לבייב. תשובה הוא שותפו של דנקנר בפרויקט הנדל"ן השאפתני בסטריפ של לאס וגאס, מיזם שבינתיים אינו מצליח להתרומם עקב הקשיים בשוק הנדל"ן בארה"ב. דנקנר ותשובה מחזיקים יחד גם בשליטה בחברת מהדרין, מתחרה של חברת אגרקסקו, שקרסה לאחרונה. השניים שולטים בנכסים ריאליים ובנכסים פיננסים - וכספי הציבור שמנוהלים בחברות הפיננסיות של כל אחד מושקעים בנכסים הריאליים של האחר. העסקים של השניים נמצאים במוקד הדיונים בוועדת הריכוזיות, שאמורה לפרסם את מסקנותיה בשבועות הקרובים.

בן דב, בעל השליטה בחברת אורנג', מצוי בימים אלו בעין הסערה הציבורית, עקב אי פירעון חובות ענק של חברת טאו שבשליטתו לציבור. דנקנר ובן דב הם גם מתחרים בשוק הסלולר (דנקנר שולט בחברת סלקום), אך בפועל בשנים האחרונות התחרות לא היתה חזקה. ב-2003, בעת שהשתלט דנקנר על אי.די.בי, השקיע בן דב, באמצעות חברת סאני שבבעלותו, 10 מיליון דולר בחברת גנדן הפרטית של דנקנר - כסף שסייע לדנקנר ברכישת אי.די.בי. מי שעוד סייעה בעסקה היתה משפחת לבנת, שנהפכה בזכות ההשקעה לשותפה באי.די.בי. צבי לבנת היה אף הוא בין המוזמנים לטקס החופה המצומצם, יחד עם אבי פישר, שותף נוסף באי.די.בי.

דליה איציק: "אין בעיה של הון-שלטון"

בין האורחים היו בכירים רבים בענף התקשורת, חברים ומתחרים של דנקנר - בעל השליטה ב"מעריב". בין היתר הגיעו אליעזר פישמן, בעל השליטה ב"גלובס" ושותף ב"ידיעות אחרונות". גם מנכ"ל "גלובס", איתן מדמון, נכח באירוע. "גלובס" כתב פעמים רבות כי העלאת עניין הריכוזיות הוא פופליזם.

נוני מוזס, מו"ל "ידיעות אחרונות", נכח בחופה המצומצמת. דנקנר ומוזס התקרבו זה לזה בשנים האחרונות. אי.די.בי היא בין המפרסמים הגדולים בעיתונים של קבוצת ידיעות תקשורת, בהם "ידיעות אחרונות" ו"כלכליסט".

בנוסף באו לאירוע יואל אסתרון, מו"ל "כלכליסט", ועורכת העיתון גלית חמי. באחרונה, לאחר שאי.די.בי הפסידה מאות מיליוני דולרים בהשקעה בקרדיט סוויס, נכתב ב"כלכליסט" כי דנקנר ניהל את המשבר בקור רוח ובהצלחה גדולה.

נוכחות עיתונאית מעניינת נוספת היתה של סבר פלוצקר, הפרשן הכלכלי הבכיר של "ידיעות אחרונות". בראש השנה האחרון פירסם פלוצקר ראיון נרחב עם דנקנר, שהופיע בשער מוסף "7 ימים". בראיון טען דנקנר שאין בעיית ריכוזיות בישראל - עמדה התואמת בקווים כלליים את זו של פלוצקר, כפי שהיא עולה מדי שבוע בטוריו במוסף שישי של "ממון".

לחתונה הגיעו גם כמה פוליטיקאים, בהם שר התיירות סטס מיסז'ניקוב (ישראל ביתנו) והח"כים מהאופוזיציה מאיר שטרית ודליה איציק (קדימה). דנקנר הוא בעל השליטה באי.די.בי תיירות, המחזיקה בחברת ישראייר ובכמה סוכנויות נסיעות גדולות. עם כניסתו של מיסז'ניקוב לאירוע, הוא נראה משוחח בחום עם מנכ"ל אי.די.בי תיירות דוד קמיניץ. בזמן שהיתה שרת התקשורת פיקח משרדה של איציק על כמה חברות שבהם היו לאי.די.בי אחזקות, בהן סלקום ונטוויז'ן. בשלב מסוים אף נפגשה איציק עם דנקנר - פגישת עבודה שנגעה לעניין מכרז בזק, שבו התמודדה אי.די.בי. בצאתה מהחתונה טענה איציק, בקשר לבואה לאירוע, כי אין כל בעיה של הון-שלטון בישראל.

כן נראה השר לשעבר רוני מילוא, שעבר לעבוד בקבוצת אי.די.בי לאחר פרישתו מהחיים הפוליטיים. מילוא היה יו"ר חברת אזורים בזמן שהיתה תחת קונצרן אי.די.בי, וכיום הוא משמש דירקטור בחברת נייר חדרה של הקבוצה.

כמו כן באו יו"ר מועצת מפלגת קדימה, השר לשעבר חיים רמון, עם רעייתו ורד רמון-ריבלין, המשמשת עורכת בכירה ב"גלובס". גיסו ואיש סודו של רמון אפרים קונדה נחשב מקורב לדנקנר ומונה על ידו לדירקטור בחברות סלקום ונכסים ובניין. עוד קודם לכן שימש כמתווך בעסקות שונות של דנקנר. קונדה הוא גם זה שהכיר לדנקנר את הרב איפרגן, המכונה "הרנטגן", אחד האנשים הקרובים לדנקנר, ובנוסף הוא חבר אישי קרוב של איש העסקים יגאל אהובי - אורח נוסף בחתונה. אנשי ציבור נוספים שהגיעו היו ראשי העיריות רוביק דנילוביץ' מבאר שבע, מרים פיירברג מנתניה ושלומי לחיאני מבת ים.

רואה החשבון פרופ' יצחק סוארי נכח אף הוא בחתונה. דנקנר, באמצעות כספי ציבור המנוהלים בכלל ביטוח, הוא אחד המשקיעים הגדולים בקרן סקיי, שהקים סוארי עם צבי יוכמן וניר דגן. סוארי, המכונה "המעריך הלאומי", היה מעורב גם בלא מעט עסקות חשובות של אי.די.בי כמעריך שווי, בהן אחת העסקות הבעייתיות ביותר של דנקנר - עסקת בעלי העניין שבה רכשה אי.די.בי הציבורית את ישראייר, החברה הפרטית הכושלת של דנקנר.

בכך לא מסתכמת רשימת האורחים הארוכה: בין אורחיו של דנקנר היו גם יו"ר מליסרון ליאורה עופר, המיליארדר בני שטיינמץ, מנכ"ל טבע שלמה ינאי, ישי דוידי, יורם גלובוס, ח"כ לשעבר דליה רבין, משה בובליל, מנכ"ל ונשיא שופרסל אפי רוזנהויז, מנכ"לית אייפקס ישראל זהבית כהן, בעלת השליטה בתנובה ובפסגות שעבדה בתפקיד בכיר באי.די.בי, איש העסקים היהודי-אמריקאי רון לאודר (השותף בערוץ 10), בעל רשת מלונות פתאל דוד פתאל, שותפם של האחים עופר אודי אנג'ל (מבעלי זכיינית ערוץ 2 רשת), יו"ר שיכון ובינוי רוית בר-ניב ובן זוגה, מנכ"ל רשת אבי צבי, מיכאל שטראוס (בעל השליטה בחברת שטראוס), פרופ' אוריאל רייכמן מהמרכז הבינתחומי, סר רונלד כהן (מייסד אייפקס), מנכ"ל סלקום עמוס שפירא, איש העסקים זכי רכיב (שממנו רכש דנקנר את "מעריב"), הנדל"ניסט אלפרד אקירוב, שגריר ישראל באו"ם לשעבר דני גילרמן, יו"ר התאחדות המלונות ובעלי רשת מלונות דן עמי פדרמן, ג'קי בן זקן, ליאון רקנאטי, עופר נמרודי (השותף ב"מעריב"), ג'ודי שלום ניר מוזס, עו"ד דוד חודק, הנדל"ניסט הרצל חבס, הפרסומאים אייל חומסקי וראובן אדלר, בעל השליטה בחברת הביטוח הראל יאיר המבורגר, יבואן הרכב המולטי-מיליונר רמי אונגר, יו"ר כלל ביטוח אביגדור קפלן, המיליארדר היהודי-בריטי פויו זבלדוביץ', איש יחסי הציבור של דנקנר רני רהב, ועוה"ד רם כספי, חנינא ברנדס, פיני רובין ודורי קלגסבלד. בכביש שהוביל לחתונה התקיימה הפגנה, שבה נשאו שלטים כמו "פינת האכלה לחזירים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker