מחאת הגז: חבר'ה, אתם לא בכיוון

קובי ניב
קובי ניב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
קובי ניב
קובי ניב

מאבק ה"המונים" נגד מתווה הגז המתהוה מתרכז, ככל שניתן להבין, באחוזי חלוקת הרווחים מאוצרות הגז הטבעי הימיים של ישראל בין המדינה, קרי הממשלה, לבין החברות המסחריות, כלומר יצחק תשובה ו"נובל אנרג'י", המפיקות ומפיצות את הגז לישראל ולעמים.

התשוביסטים טוענים שהמדינה צריכה לקבל גג 24.4 אחוזים, ואילו הזליכות דורשים מינימום 42.4. משהו כזה. כי אף אחד הרי לא באמת יודע ולא באמת מבין באיזה אחוזים וממה ומאיפה ואיך מדובר, אבל ברור לכולם שמדובר בהרבה מאוד כסף. לשני הצדדים.

וההמונים, בלי מירכאות, אכן לא ממש מתגייסים למאבק הזה. גם כי הם באמת לא מבינים על מה ועל כמה מדובר, וגם כי ברור להם שלא ייצא מזה כלום. שהרי, אומרים לעצמם ההמונים, אם ממחאת "הצדק החברתי" עם חצי ויותר מיליון המפגינים שלה לא יצא שום דבר, אז למה שעכשיו יקרה משהו? מקסימום הממשלה תוריד את הכנסותיהם של תשובה ונובל אנרג'י מ–66.4 ל–64.6 אחוזים, וגם זה רק בעוד 27.7 שנים. נו, יופי, ביג דיל.

וההמונים הפעם צודקים. כי הנאבקים במתווה הגז המתהווה מנהלים את המאבק הלא נכון. שהרי השאלה היא בכלל לא כמה ירוויחו תשובה ונובל אנרג'י וכמה אחוזים, דולרים או שקלים, תקבל מכל זה המדינה. השאלה החשובה, ובעצם היחידה החשובה, היא מה תעשה המדינה, כלומר הממשלה, בהון עתק זה, יהא ההסדר אשר יהא, שתקבל.

כי מה זה משנה אם המדינה תקבל בכל שנה נניח 417 או 562 מיליון כסף, כמו שאומרים הילדים, אם בין כך ובין כך כל הכסף הזה ייצא על בנייה בשטחים ו/או על קצבאות ילדים ו/או על סעיפים 1272–1815 בחוק ההסדרים ו/או לתיגבור הזרם ו/או הזמר היהודי ו/או המזרחי ברדיו ו/או בתפוצות ו/או למים לבריכה של דוד המלך בקיסריה.

אז נכון, הממשלה אומרת, והכנסת מהנהנת, שהכסף ישמש ל"רווחת הציבור". אבל מה זה "רווחת הציבור" הזאת? זה מה שהממשלה הזאת או האחרת תחליט שזה "רווחת הציבור", כלומר סעיפים 1272–1815 בחוק ההסדרים, ומים לדוד המלך וכל הבזבוזים הללו.

לכן המאבק צריך להיות לא על כמה כסף תקבל המדינה מהכנסות הגז, אלא על מה היא תעשה, ולא תעשה, עם הכסף העצום הזה.

המאבק צריך להיות על כך שהכסף הזה שלנו לא יילך בשום אופן — כלומר, שזה ייאסר במפורש בחוק — למימון פעולות הממשלה ותקציבה. צריך להיאבק על כך שכל הכסף שמגיע למדינה מרווחי הגז הזה יילך, בלי שום אפשרות להתערבות ממשלתית, להקמתה ואחזקתה של קרן פנסיה למימון חיי כל אחד ואחת מאזרחי המדינה בהגיעם לגיל פרישה וזיקנה.

כי הכסף הזה, אם יילך למטרה הזאת, לא יחסר כהוא זה, כמו שלא חסר עד עכשיו, בתקציב המדינה השוטף. אבל הכסף הזה יאפשר לשלם לכל אזרח ואזרחית שהגיעו לגיל פרישה וזיקנה לא את 2,000 השקלים החודשיים העלובים שמשלם להם עכשיו הביטוח הלאומי, אלא סכום מכובד של 7,000 או 9,000 שקל בחודש, שיאפשרו חיים של כבוד לכל אזרח ואזרחים זקנים בישראל.

ולהזכירכם — בסוף כולם נהיים זקנים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"