המדינה רוצה לחסוך - ומציעה פוליסת ביטוח לפנסיה

ההצעה של האוצר להקצות מחדש את האג"ח המיועדות כדי לחסוך כסף למדינה, כבר נדחתה עקב התנגדות של בנק ישראל ושל אגף התקציבים באוצר ■ האם הפעם זה יעבוד? לא בטוח

אסא ששון
אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חוף הים בתל אביב, ביום שני
חוף הים בתל אביב, ביום שניצילום: הדס פרוש
אסא ששון
אסא ששון

האוצר רוצה לחסוך כסף למדינה, וזה מובן. בטח בהתחשב בגירעון הגדול שבו המדינה נמצאת. לשם כך אנשיו הופכים כל אבן כדי למלא את הבור. הבוקר נזכרו בתוכנית ותיקה שלפיה ימירו את האג"ח המיועדות שהמדינה מנפיקה לקרנות הפנסיה בהבטחת תשואה. שינוי זה אמור לייצר חיסכון של 7 מיליארד שקל בשנה.

כיום זכאים העמיתים בקרנות הפנסיה להקצאה של אג"ח מיועדות בתיקם בשיעור משתנה, בהתאם לגילם. מרבית קרנות הפנסיה נהנות כיום מאג"ח מיועדות בהיקף של 30% מהתיק. התשואה הריאלית על האג"ח המיועדות היא 4.86% לשנה - גבוהה משמעותית מתשואות האג"ח הנסחרות בשוק.

כבר ב-2015, כשהוקמה ועדה בראשות מנכ"ל משרד האוצר לשעבר, שי באב"ד, היא הציעה להקצות מחדש את האג"ח המיועדות, כך שמי שהגיע לגיל 60 ייהנה מהקצאת אג"ח מיועדות של 70% מהתיק שלו, על חשבון החוסכים הצעירים. במסגרת ההצעה עלה הרעיון - שנבחן שוב כעת - להמיר את האג"ח המיועדות בפוליסת ביטוח של המדינה, אך הוא נפסל עקב התנגדות של בנק ישראל ושל אגף התקציבים באוצר. שני הגופים ראו במודל זה יותר חסרונות מיתרונות.

בהצעה הנוכחית של האוצר, מוצע לבטח את אותו חלק של האג"ח המיועדות בתיק הפנסיה, כך שיניב תשואה של 5% לשנה. המנגנון שמציעים, הוא בחינת התשואה של תיק ההשקעות כל חמש שנים. אם תשואת התיק תהיה נמוכה מ-5% לשנה, המדינה תשלים את היעדר התשואה על אותו חלק של 30% שכביכול היו אג"ח מיועדות ואמורות היו להניב תשואה של 5% לשנה. אם התשואה תהיה גבוהה יותר - ייחסך מהמדינה תשלום האג"ח המיועדות.

למעשה, המדינה מנפיקה פוליסת ביטוח על החלק של האג"ח המיועדות בקרן הפנסיה. באוצר מעריכים שצורת חישוב כזו תהיה קלה יותר לתפעול.

מנכ"ל משרד האוצר שי באב"דצילום: עופר וקנין

כאן צצה הבעיה הראשונה - המדינה משנה את מנגנון האג"ח, שהוא ישות משפטית מחייבת, והופכת אותו למנגנון של הבטחה. מה יקרה אם יהיה משבר קשה, ואותו חלק שאמור להיות אג"ח מיועדות יירד בחדות? המדינה עלולה לגלות כי היא נדרשת לשלם הרבה מאוד כסף, ועשויה למשוך את ההתחייבות שלה מתשלום זה.

אבל נניח כי המדינה בכל זאת תעמוד בהתחייבות שלה, למרות הקושי התקציבי שייווצר באירוע קיצון - מבנה כזה מעודד את מנהלי ההשקעות לקחת סיכון גבוה יותר בניהול הכסף. לשם כך, קבעו בהצעה החדשה כי אם מנהלי ההשקעות יניבו תשואה עודפת מעל ל-5% לשנה, אז עודף התשואה (על אותו חלק של 30%) יופנה לקרן ייעודית של המדינה - אותה קרן שתממן את החוסר בתשואה בעתיד.

חשוב להבין כי זה לא ממש ישנה את תאוות הסיכון של מנהלי ההשקעות, שכן הם נהנים מדמי ניהול שהם אחוז מהנכסים, ואם לקחנו סיכון - והסיכון השתלם והיקף הנכסים של החוסך גדל - סך דמי הניהול של מנהל ההשקעות יהיה גבוה יותר. בניגוד להצעה הדומה בעבר, הפעם בבנק ישראל דווקא נוטים להסכים להצעה.

מאגף הדוברות בהסתדרות נמסר: "להלן התייחסות ההסתדרות לכוונת האוצר להפסיק את הנפקת האג"ח המיועדות לפנסיה: ההסתדרות לא תאפשר לשמוט את הקרקע מתחת לרגליו של ציבור החוסכים לפנסיה. המנגנון שמוצע כעת בטיוטת חוק ההסדרים מסכן את הביטחון הכלכלי של אוכלוסייה רחבה וחייב להיבחן מחדש. הגנת הפנסיה היא משימה ראשונה בחשיבותה ויו"ר ההסתדרות, ארנון בר-דוד, יהיה שותף לכל הידברות מול המדינה לבחינת חלופות נכונות וטובות יותר. ככל שהאוצר יבחר להמשיך עם המחטף על גב החוסכים, לא נהסס לפעול בכל הערוצים כדי לסכל את המהלך".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

באר שבע. תוספות הבנייה לא ענו על הציפיות להפוך אותה לעיר של מיליון תושבים

"אמירה הזויה של אנשים מנותקים": ההכרזה על הקמת עיר בדרום מעוררת סערה

אולם תצוגה למכירת מכוניות. בענף הרכב מודים כי היבואנים העלו את מחירן של חלק מהמכוניות החשמליות גם בלי קשר למס

הציבור מתנפל על המכוניות החשמליות, אך לא בטוח שהמס עליהן יועלה