ישראל חוגגת 73 כשמערכות השלטון שלה בקריסה. אפשר רק להתגעגע ליום העצמאות הקודם

מהדיווחים של נתניהו ובנט על הפגישות ביניהם אפשר להתרשם שמדובר באידיליה שלא היתה כמוה - אך בפועל המפגשים הם חסרי תועלת

חגי עמית
חגי עמית
בנימין נתניהו בבית המשפט עם פתיחת של ההוכחות במשפטו, בשבוע שעבר
בנימין נתניהו בבית המשפט עם פתיחת של ההוכחות במשפטו, בשבוע שעברצילום: POOL/רויטרס
חגי עמית
חגי עמית

בערב יום הזיכרון נפגשו יו"ר ימינה נפתלי בנט וראש הממשלה בנימין נתניהו בפעם הרביעית במספר מאז הבחירות. פעם נוספת הוציאו הצדדים הודעה משותפת בה הם סיכמו את הפגישה במילים כגון "רוח טובה", "אווירה חיובית", "סיכמנו להמשיך" וכיוצא בזה. מההצהרות הללו נדמה כי האידיליה בין בנט לנתניהו מעולם לא היתה גדולה יותר. אלא שהמרחק בין השניים לבין ממשלה משותפת נותר כזה שאין דרך לעבור אותו.

בפועל, גם לפגישה הזו בין השניים לא היתה הרבה משמעות. מאחורי הקלעים מתקשים להבין במפלגת ימינה את התועלת שבישיבות הארוכות הללו. נתניהו ובנט יושבים, מדברים אפילו בקווים כלליים על תפקידים בממשלה הבאה. אלא שבפועל, לנושא היחיד שחשוב בימים אלו לכינון ממשלה כזו - השגת 61 אצבעות שיתמכו בנתניהו - אין לשני הצדדים הצעות לפתרון. בנט מקיים את הצהרתו כי יתמוך בממשלה שיקים נתניהו בעצם קיום הפגישה. דווקא את הפגישות שיכולות לקדם את הליכוד ליעד הזה - עם בצלאל סמוטריץ', יו"ר הציונות הדתית, נתניהו אינו ממהר לקיים. המבוי הסתום בזירה הזו אינו ניתן להזזה.

יום למחרת, בטקס הדלקת המשואות, הצהיר נתניהו כי "חזרנו בענק", "הבאנו חיסונים", "הפכנו את ישראל לאגדה", "שמרנו על הכלכלה שלנו". כללי הטקס אולי לא איפשרו לראש הממשלה בנימין נתניהו לנאום בשידור חי בטקס הדלקת המשואות בהר הרצל בערב יום העצמאות - אבל הוא מצא את הדרך להעביר את מסריו לאומה באמצעות סרטון שהקליט מראש בו הוא הצהיר את ההצהרות שלעיל. נתניהו אפילו זכה לכך שמנכ"ל פייזר אלברט בורלא - אותו אחד שסירב להדליק משואה בטקס - יודה לו באופן אישי על תצוגת התכלית שהוא סיפק עבור המוצר של החברה שלו - החיסונים - במשק הישראלי. לא כל האמירות של נתניהו היו נכונות. אכן "הבאנו חיסונים", אבל קשה להבין מהיכן מגיעה ההצהרה שלו לפיה "שמרנו על הכלכלה שלנו".

אין דרך אחרת לתאר את האופן בו הגיעה מדינת ישראל אל יום העצמאות ה-73, חוץ מאשר באמצעות המילה "קטסטרופה". מדינת ישראל לא היתה מעולם במצב גרוע יותר ככל שמדובר בהנהגה שלה. העובדה שתוצאות הבחירות אינן מאפשרות לנתניהו להקים ממשלה מתקבלת בשוויון נפש על ידי שדרות נרחבות בעם. הישראלים התרגלו למצב הזה בשנתיים וחצי האחרונות. אלא שהמצב הנוכחי גרוע הרבה יותר מאשר זה שבמסגרתו התגלגלנו ל-3 מערכות הבחירות הקודמות ב-2020-2019.

בכל הסיבובים הקודמים של הבחירות הצליחו הצדדים הניצים לכל הפחות להגיע להסכמה בנוגע לתפקודה הזמני של הכנסת. הפעם, כנסת ישראל אינה מתפקדת באופן מוחלט. המפלגות המרכיבות אותה לא הצליחו אפילו להגיע להסכמה לפני החג על הרכב הוועדה המסדרת, אשר תאפשר את פעולתה הזמנית. המשמעות: אין חקיקה, ואין ועדות כנסת מתפקדות אשר יפקחו ויעקבו אחרי פעילות הממשלה - אפלו באופן זמני.

מטס יום העצמאות המיוחד בשנה שעברה חולף מעל בית החולים הדסהצילום: אוהד צויגנברג

בעוד שבסבבי הבחירות הקודמים נהנה ראש הממשלה לפחות מתמיכה של 58 עד 61 ח"כים, נכון להיום נתניהו מכהן כראש ממשלה כאשר מאחוריו גיבוי מלא של 46 ח"כים בלבד. בעוד שבמהלך סבבי הבחירות הקודמים נותרה בישראל ממשלת מעבר מתפקדת - נכון להיום אין לישראל גם את זה: ערב החג, הודיע היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט כי הוא אוסר על כינוס קבינט הקורונה, הקבינט המדיני בטחוני והקבינט החברתי-כלכלי, משום שראש הממשלה בנימין נתניהו מטרפד את מינויו של שר משפטים קבוע למדינת ישראל.

בסבבים הקודמים היה למדינת ישראל תקציב. נכון להיום אין לישראל תקציב מדינה כבר קרוב לשנה וחצי - ולא צפוי להיות לה תקציב כזה בטווח הזמן הקרוב. לבסוף, אם בתקופת ממשלות המעבר של 2020-2019 ישראל נוהלה על ידי ראש ממשלה המאויים על ידי הליך משפטי עתידי, ב-2021 היא מנוהלת על ידי ראש ממשלה העוקב בדריכות במשך 3 ימים בשבוע אחרי משפט בו הוא הנאשם מספר אחת. בהשוואה לכאוס הנוכחי - אפשר רק להתגעגע למצב המערכות השלטוניות ביום העצמאות הקודם.

הישראלי הממוצע אולי האזין אתמול לעידן רייכל ,עברי לידר ונרקיס שרים בשמחה, ויביט היום לשמיים במטס בחיל האוויר בהנאה מצב המערכות השלטון בישראל מעולם לא היה גרוע יותר - וקריסת המערכות הזו תגיע בסופו של דבר אלינו, האזרחים, הביתה. העובדה שיש ישראלים שיחששו מלטייל בחג בכפרי המגזר הערבי בגלל כשלון הממשלה במיגור האלימות בחברה הערבית, היא רק סמפטום אחד למצב. העובדה שטרם החג, ישראלי שרצה להגיע לעבודה גילה שוב שתשתיות התחבורה במדינה קורסות תחת העומס היא סמפטום נוסף.

מאחורי הסיבוב נמצאות רצף של התוכניות ממשלה שלא מקודמות בגלל חוסר התפקוד הזה של הממשלה. פיתוח אזור הצפון, ירושלים, חוק הגיוס, הירידה בשיעורי התעסוקה במגזר החרדי, השירות והתחרות בתחבורה הציבורית, הטיפול בבעיית מחירי הדיור - הרשימה של הבעיות שהממשלה אמורה לטפל בהן בימים אלו אינה נגמרת. הפעם האחרונה בה היתה בישראל ממשלה מתפקדת היתה בסוף 2018, אדי הדלק מהתקופה הזו מסתיימים בימים אלו. את התוצאות אנו מרגישים ונרגיש ביתר שאת בקרוב. בסיטואציה הזו קשה היה שלא לצחוק למראה המיתוג שהוענק לטקס הדלקת המשואות אתמול: "אחווה ישראלית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"