פרישת בכירי האוצר – כורח מקצועי ואפילו חוקי

בכירי האוצר נתפשים על ידי שר האוצר הנוכחי, ישראל כ"ץ, כמייעצים מומחים בלבד - על אף שהמחוקק קבע כי יש להם סמכויות מלאות ואחריות אישית על תחום פעילותם

יורם גבאי
יורם גבאי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שר האוצר, ישראל כ"ץ
שר האוצר, ישראל כ"ץצילום: אמיל סלמן
יורם גבאי
יורם גבאי

הפרישה המהדהדת של שאול מרידור, המהוססת של קרן טרנר-אייל והשקטה של רוני חזקיהו החשב הכללי, הן תוצאות בלתי נמנעות מעמדתו של שר האוצר. לפיה, תפקידי מנכ"לית האוצר וראשי האגפים הם מייעצים מומחים בלבד וללא כל אחריות מקצועית או חוקית. שר האוצר מקבל החלטות רק על פי עמדתו ועמדת ראש הממשלה עם או בלי דיון עם "היועצים".

שר האוצר ישראל כ"ץ טועה לחלוטין בהבנת תפקידי ראשי האוצר הן במובן המקצועי והן במובן החוקי. המחוקק קבע במפורש, שלחשב הכללי ולממונה על התקציבים סמכויות מלאות בחוק וממילא אחריות אישית על תחום פעילותם וללא קשר לשרי האוצר ולממשלה.

שאול מרידורצילום: מגד גוזני

החשב הכללי לדוגמה, אחראי למימוש מדויק וקפדני של כל סעיפי ההוצאה באמצעות חשבי המשרדים הכפופים לו. החשב ממונה גם על החוב הממשלתי ועל ההנפקות בארץ ובחו"ל, וממילא הוא אחראי לכך שלא יווצר משבר פיננסי בטווח הקצר או הארוך, כך גם הממונה על התקציבים. למנכ"לית, אחריות עקיפה אך מלאה ליציבות הכלכלית והפיננסית.

במציאות הקורונה ברור לכול, שראוי והכרחי להגדיל את הגרעון התקציבי. אולם דווקא עכשיו יש ליצור מערכת העדפות ברורה ויעילות בהקצאת ההוצאות למניעת משבר פיננסי וכלכלי ארוך-טווח. האחריות על כך היא על הדרג המקצועי באוצר ועל בנק ישראל. הם לא יוכלו להסתתר מאחורי כנפי הדרג הפוליטי כאשר המשבר הפיננסי יופיע ויתברר שישראל נכנסת ל"חומש האבוד" שלאחר הקורונה.

קרן טרנר איילצילום: אוליבייה פיטוסי

בחודשים האחרונים התברר לדרג המקצועי באוצר, שתקציב המדינה מתנהל באופן בלתי אחראי ולא מקצועי וכמעט ללא דיונים ממשיים. כך למשל, ניתנו לציבור שני מענקים אוניברסליים בסך כ-10 מיליארד שקל, ועוד 6 מיליארד שקל עבור מענקי "ויזל". מענקים אלה ניתנו ללא דיון ממשי וללא בחינת ההשלכות הכלכליות והתעסוקתיות של מענקים אלה.

התברר לאחר מכן, ששר האוצר וראש הממשלה מתכננים שנה שלישית ללא תקציב - 2021 - כשבמקביל הם מוסיפים לתקציב השוטף כ-11 מיליארד שקל בהתאם לשיקולים לא ברורים. בתנאים אלה לא נותרה לדרג הבכיר כל ברירה ושלושת הממונים על היציבות הפיננסית – פרשו מהאוצר מתוך חשש שהיצמדות לכיסא תביא לכך, שהאחריות למשבר הקשה תיפול עליהם.

בתקופת שירותי כממונה על הכנסות המדינה, לימדתי בחוג לכלכלה קורסים בניהול מדיניות ורפורמות כלכליות בישראל* והבהרתי כי הדרג המקצועי והדרג הפוליטי חייבים לעבוד בתיאום ותוך השגת פשרות ריאליות בין יעדים כלכליים לבין יעדים אידיאולוגיים ופוליטיים. בכל התקופה בה עבדתי במשרד האוצר, פשרות אלה הושגו.

כיום, לראשונה בהיסטוריה של מדינת ישראל, הדרג הפוליטי מתנהל ללא התחשבות באחריות של הדרג המקצועי. התוצאות – בהתאם.

רוני חזקיהוצילום: אמיל סלמן

אציין, כי רוב הממונים על התקציבים בשנים האחרונות וחלק מן המנכ"לים היו סטודנטים בקורסים שהעברתי בחוג לכלכלה, רובם עמדו בעיקרון של לקיחת אחריות מקצועית ובהסכמות עם הדרג הפוליטי.

לסיכום, ראש הממשלה, שר האוצר, שרת המשפטים לשעבר ועוד רבים אחרים בממשלה ובכנסת מגדירים מחדש את המושג "משילות" – ניסיון לעיקור מוחלט של הדרג המקצועי מכל אחריות ציבורית או חוקית וניסיון להפוך אותם לעוזרים מטעם. ראוי שכל מי שמתמנה לדרג מקצועי, כלכלי או משפטי יזכור שאחריותו היא כלפי המדינה, החוק והציבור.

*פירוט נושא תפקידי הדרג המקצועי בספרי: יורם גבאי (2019) חברת השפע בלא רווחה ובלא שלום, הוצאת כרמל עמודים 53-39 ו-295-276

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט