שליש מהסטודנטים הערבים עלולים לנשור בגלל הקורונה

סטודנט מהדרום תימצת זאת במשפט: "אם קשה לנו ללמוד מקרוב — אז תחשבו כמה קשה לנו ללמוד מרחוק"

יעל מעין
יעל מעין
האוניברסיטה העברית. למצולמים אין קשר לכתבה
האוניברסיטה העברית. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: אמיל סלמן
יעל מעין
יעל מעין

המוסדות האקדמיים נערכו בחודשי הקיץ לאתגרי הלמידה בתנאי קורונה במרץ רב, אך נראה שאין מספיק תשומת לב להשלכות ארוכות הטווח שעלולות להיות למתכונת הלימודים הזו על החברה הישראלית. תופעה מדאיגה במיוחד היא ההשפעה על אוכלוסיית הסטודנטים הערבים, שתתקשה להתמיד בלימודים בעקבות משבר הקורונה.

בשנים האחרונות, בעידוד המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג) ובשינוס מותניים משמעותי שעשו המוסדות בתוכניות לתמיכה בסטודנטים ערבים, בלטה מגמת העלייה בהשתלבות סטודנטים ערבים באקדמיה. בתש"פ החלו יותר מ–50 אלף סטודנטים ערבים את לימודיהם, ובכך חיזקו את המגמה החיובית של פריצת המחסומים בדרך להשכלה הגבוהה. מדובר בהתפתחות משמעותית בחברה, המשליכה על שוק העבודה כולו, ומאפשרת את השתלבות החברה הערבית וצמצום פערים.

ואולם משבר הקורונה והשלכותיו על אופי הלמידה מאיים על מגמות אלה. עם פרוץ הגל הראשון, דיווחו רכזים לחברה הערבית במוסדות האקדמיים על שלל בעיות של סטודנטים ערבים שאותם הם מלווים לאורך השנה, שהביאו כבר אז לתחילתה של מגמת נשירה מדאיגה.

סטודנטים ערבים היו תמיד בסיכון גבוה לנשירה ביחס לסטודנטים יהודים, ואולם התופעה היתה במגמת ירידה בשנים האחרונות. וכך, 21% מהסטודנטים הערבים ו–11% מהסטודנטיות הערביות נשרו לאחר שנת הלימודים הראשונה ב–2009, אך עד 2016 שיעור הנשירה ירד והגיע ל–14% מהגברים ו–6% מהנשים.

לפי מחקר של אגף הכלכלן הראשי במשרד האוצר, סיכויי הנשירה של סטודנטים ערבים פחתו בשנים שבהן פעלה תוכנית החומש להרחבת הנגישות להשכלה גבוהה באוכלוסייה הערבית, תוכנית חשובה שהושקעו בה 91 מיליון שקל ב–2018 לבדה. כעת, מגמה זו עלולה להשתנות.

הבעיות שעמן סטודנטים ערבים מתמודדים אינן ייחודיות להם, אבל הם סובלים מהן במיוחד. כך, החברה הערבית היא ענייה יותר וסובלת יותר מהקורונה הכלכלית. בהתאמה, יותר סטודנטים ערבים סובלים מאובדן פרנסה, קורסים תחת הנטל הכלכלי, ונושרים. גם הלמידה מרחוק לא קלה לאף אחד, אבל היא מחריפה במיוחד את הקשיים של הסטודנטים הערבים.

סטודנטים ערבים נאבקים במיוחד עם בעיית תשתיות אינטרנט, מחסור במחשבים, וגם מחסור במרחבי למידה ביתיים. בנוסף, הלמידה מרחוק מביאה גם קושי מוגבר בהבנת החומר הנלמד. הסטודנטים והמרצים כלל לא נפגשים פנים אל פנים בעת הזו — מה שמקשה על המרצים לעקוב אחר מצב הסטודנטים, ולדקאן הסטודנטים קשה להציע תמיכה מרחוק. סטודנט מהדרום תימצת זאת במשפט: "אם קשה לנו ללמוד מקרוב — אז תחשבו כמה קשה לנו ללמוד מרחוק".

כתוצאה מכך, צפויה נשירה מוגברת של סטודנטים ערבים בשנת הלימודים הקרובה. על פי סקר שערך מכון גיאוקרטוגרפיה ביוני עבור קרן אדמונד דה רוטשילד, כשליש מהסטודנטים הערבים האמורים להמשיך בלימודיהם האקדמיים בשנה הבאה, שוקלים לפרוש או שלא ימשיכו בשנה הבאה. זאת, כאשר באוכלוסייה הכללית 84% מהסטודנטים מתכוונים להמשיך את לימודיהם כרגיל ו/או לסיים את הלימודים השנה.

אם לא ייעשה דבר, ההישג המרשים של שילוב סטודנטים ערבים שנעשה בעשור האחרון, עלול להיבלם או שנראה ממש נסיגה לאחור. לכן, דווקא עכשיו, יש להרחיב את ההשקעה בליווי הסטודנטים בשנותיהם הראשונות באקדמיה, אשר תסייע מאוד לצמצום הנשירה, ולעשות כל שניתן לשימור הסטודנטים הערבים במערכת ההשכלה הגבוהה.

זה אינטרס של כולנו: אם הסטודנטים הערבים ייעלמו מהאקדמיה — החברה הישראלית כולה תפסיד את ההון האנושי החשוב הזה.

הכותבת היא מנהלת מחלקת חינוך לחיים משותפים בעמותת יוזמות אברהם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?