יעד לאומי לשנה החדשה: קידום ושילוב ילדים עם צרכים מיוחדים

מדובר בבעיה אקוטית עם השלכות על כלל החברה הישראלית ■ החדשות הטובות: הפתרון נמצא לפתחו של שר החינוך, שיכול ליישם אותו כבר בשנת הלימודים הקרובה

משה שטיין
משה שטיין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גן חינוך מיוחד במודיעין
גן חינוך מיוחד במודיעיןצילום: תומר אפלבאום
משה שטיין
משה שטיין

משבר הקורונה חידד את חשיבותה של מערכת חינוך חזקה ומתוקצבת, שערוכה להתמודד עם המציאות הישראלית ועם המשבר העולמי. הקורונה יצרה הזדמנות לבדק בית הכרחי: האם תוכנית "מחשב לכל ילד" ישימה, האם ניתן להתגבר גם מרחוק על הפער בין הפריפריה למרכז, ולא פחות - האם שילוב הילדים בעלי הצרכים המיוחדים במסגרות החינוך נעשה כראוי? מדובר בשאלות לא פשוטות שעמן יצטרך להתמודד שר החינוך, יואב גלנט.

שילוב הילדים בעלי הצרכים המיוחדים במסגרות החינוך הוא בעיה אקוטית עם השלכות על כלל החברה הישראלית. החדשות הטובות הן שהפתרון לבעיה נמצא לפתחו של שר החינוך, שיכול ליישם אותו כבר בשנת הלימודים הקרובה.

משרד החינוך נדרש לרפורמה בחינוך המיוחד עקב העלייה הדרמטית במספר הילדים שאובחנו כבעלי צרכים מיוחדים. בעשור האחרון גדל מספר התלמידים בחינוך המיוחד בקצב גבוה פי ארבעה מאשר הגידול במספר התלמידים. כמי שעוסק בתחום החינוך המשולב כבר שנים, אני עד לכך שמדובר ברפורמה מבורכת והכרחית. עם זאת, מדובר בתוכנית שיצאה לפועל ללא תכנון מתאים.

השילוב, כמו שנערך כרגע, מתאים רק לחלק מהילדים. וכשזה לא מתאים, כולם מפסידים - בעלי הצרכים המיוחדים וחבריהם לגן או לכיתה. כשגננת אינה מקבלת את הכלים הנכונים להתמודד עם אתגרי השילוב - היא לא אשמה בכישלון. כשמורה צריכה להתמודד עם 40 ילדים בכיתה ולדאוג לשילוב תלמיד עם צרכים מיוחדים - גם המורה וגם התלמידים נפגעים. הרוב המוחלט של המורים והגננות נזרקות למציאות הזאת ללא הכנה - ומתמודדות עם קשיים רבים וחוסר משאבים.

הפתרון מונח על שולחנו של השר גלנט וטמון בתכנון מראש, למידה, תעדוף ושיתוף פעולה עם ארגונים ועמותות שכבר פיתחו כלים לשילוב נכון ומהותי. במציאות הנוכחית, בתי ספר או גני ילדים המעוניינים לשלב תלמידים עם צרכים מיוחדים אינם מקבלים תקציב מתאים והכשרה מתאימה. מדובר בהפסד כלכלי למשק כולו: החזר כספי יחד עם הכלים המעשיים והציוד הפיזי עבור אותם בתי ספר וגנים שמעוניינים לשלב תלמידים עם צרכים מיוחדים - יסייעו להם לבצע זאת בצורה נכונה.

לא מדובר רק בתנאים חומריים ותקצוב. הכשרת המורים והגננות בתחום השילוב צריכה להיבחן על ידי משרד החינוך בשיתוף הארגונים המתמחים בכך. קואליציה שתאגד את הידע על חינוך מיוחד ושילוב, תאפשר לשתף את מערכי הקורסים והסדנאות לאנשי מקצוע, תוך התאמה שפתית, תרבותית וגיאוגרפית - ובכך לסייע למשרד החינוך.

קידום ושילוב הילדים עם הצרכים המיוחדים והסרת הסטיגמות הם יעד לאומי. בכל כיתה או גן שבהם משולבים ילדים כאלה בדרך הנכונה, אנשי החינוך מעידים על עלייה ביכולות הלמידה, על פיתוח כלים פדגוגיים חדשניים ועל ילדים שלמדו את השיעור החשוב ביותר - קבלת האחר. כדי שיישום השילוב יצליח, כל הגופים המתמחים בכך צריכים לפעול יחד ליצירת התנאים לכך.

הכותב הוא מנכ"ל רשת פרח לחינוך מיוחד, המפעילה מסגרות חינוכיות ושיקומיות

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"