לא צריך 257 רשויות מקומיות - זה לא יעיל

מצב הרשויות המקומיות מצריך שינוי במבנה והפחתת מספר השחקנים במגרש ■ חוסנו של השלטון המקומי הוא תנאי חשוב לקיום הדמוקרטיה כמשטר

מרדכי כהן
מרדכי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גוש דן
גוש דןצילום: ניר כפרי
מרדכי כהן
מרדכי כהן

משבר הקורונה העולמי והכניסה לימים הנוראים מחדדים את חשבון הנפש השגרתי המתקיים מדי שנה. יום הדמוקרטיה הבינלאומי שחל מחר (ג') מזמין אותנו להביט פנימה, לתוככי הדמוקרטיה הישראלית ובמרכזה - הדמוקרטיה המקומית.

ישראל היא מדינה צעירה, המורכבת מקהילות שונות ומגוונות, ונדמה שהדמוקרטיה בה עדיין שברירית. גבולותיה נמתחים חדשות לבקרים וישנם לא מעט רגעים שאנו מרגישים את האדמה רועדת תחת רגלינו.

לצד החברה הערבית, ישראל מורכבת ממגוון קהילות יהודיות מרחבי העולם. חלקן הגיע ממדינות מקור לא דמוקרטיות, ומשכך, מאפייני הדמוקרטיה אינם טבועים בנו. האתגר הוא גדול, אך הוא מחויב המציאות.

יש להכיר בכך שהדמוקרטיה המקומית היא לבנת היסוד של הדמוקרטיה הישראלית. כבר נאמר, ובצדק, שאין צורך ב-257 רשויות מקומיות, מצב המוביל לסרבול וחוסר יעילות. מצב השלטון המקומי מצריך שינוי במבנה הקיים והפחתת מספר השחקנים במגרש. חוסנו של השלטון המקומי הוא תנאי חשוב לקיום הדמוקרטיה כמשטר.

בניגוד לבחירות לשלטון המרכזי, דמוקרטיה מקומית חזקה שואבת את כוחה מיכולתו ומזכותו של כל תושב לבחור באופן ישיר את ראש הרשות שלו אחת לחמש שנים. היא מגלמת את רצונם הבסיסי של האזרחים שמירב ההחלטות לגביהם יתקבלו במוסד הקרוב אליהם ביותר, זה המכיר היטב את צורכיהם - הרשות המקומית, וזאת במיוחד בימים שבהם הטכנולוגיה מתקדמת והמידע עובר ממקום למקום דרך כף היד.

הקריותצילום: נתיבי ישראל

הדמוקרטיה המקומית צריכה להיות שקופה ומכילה ועל הממשלה להשכיל לבזר סמכויות לשלטון המקומי, ולא - המגדל עלול להתמוטט. דוגמה מובהקת ליכולות השלטון המקומי היא משבר הקורונה שמטלטל את האנושות ובאותה נשימה, מוכיח שמערכות מבוזרות הן הערובה להתמודדות טובה יותר עם האתגרים. בנוסף, מחקר של ה-OECD הראה שיש מתאם בין מידה גבוהה של ביזור עוצמה לשלטון המקומי והאזורי ובין תוצר גבוה לנפש. מחקרים אחרים הצביעו על קשר דומה בין ביזור לבין יעילות הממשלה.

עלינו לשאוף לכך שבחגיגות העצמאות של מדינת ישראל ב-2048, לא יציינו רק 100 שנה להקמתה, אלא גם את השלמתו של תהליך מסודר של ביזור סמכויות וחיזוק דמוקרטיה מקומית ואזורית, באופן שישנה את מפת השלטון המקומי, כפי שאנו מכירים אותה.

מימיה הראשונים של הדמוקרטיה היוונית ועד היום, היתה הזכות להביע עמדה עקרון יסוד. אין חשוב ונכון יותר מלשמוע מה הציבור חושב ורוצה. בהקשר שלנו, אין הבדל בין רשויות מקומיות - בין רשויות דרוזיות לערביות ולחרדיות, בין רשויות חלשות לאיתנות, בפריפריה או במרכז - העוצמה נעוצה בעצם קיומה של הדמוקרטיה המקומית והיא המכנה המשותף לכולן.

משרד הפנים שם לו למטרה לחזק את הדמוקרטיה המקומית ואת חוסנה. יש עוד אתגרים רבים בדרך לשם. כך למשל, ישראל היא אחת המדינות היחידות בעולם שבה חברי מועצה לא מקבלים תגמול. בנוסף, יש לפעול להגברת השקיפות ברשויות המקומיות, לשתף את הציבור בקבלת החלטות, לאפשר לו לקחת חלק וקיימת חשיבות רבה בהזרמת דם חדש למערכת - יותר צעירים, יותר ייצוג לנשים ויותר תמריצים שיגרמו ליותר אנשים איכותיים לעסוק בדמוקרטיה המקומית.

החברה הישראלית חבולה ומדממת, אך דווקא לדמוקרטיה המקומית, יש כוח עצום ויכולת אדירה להוריד את הלהבות. הסוגיות שבהן עוסק השלטון המקומי הן יומיומיות ומשותפות לכל - תכנון עירוני, חינוך, רווחה, הקמת בתי חולים, שמירה על הסביבה ועוד. כשהעיסוק המרכזי הוא בחיים עצמם, "הטמפרטורה הלאומית" צונחת. הדמוקרטיה המקומית עוסקת בחיים עצמם ואלה בדרך כלל לא מותירים מקום וזמן לריב ומדון. עתידה של כל ילד וילדה נעוץ עמוק באיכות השלטון המקומי ועלינו לראות בכך אתגר מרכזי בשנים הקרובות.

הכותב הוא מנכ"ל משרד הפנים

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב