הצמד שמחבל בכלכלת ישראל: צ'רצ'יל-נתניהו והורדוס-כ"ץ

ראש אגף תקציבים, החשב הכללי, היועץ המשפטי והמנכ"לית - כל צמרת האוצר התפטרה או נמצאת בסכנת פיטורים

מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ראש הממשלה בנימין נתניהו, ושר האוצר ישראל כ"ץ
ראש הממשלה בנימין נתניהו, ושר האוצר ישראל כ"ץצילום: עמית שאבי
מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב

שר האוצר, ישראל כ"ץ, פתח אתמול פה מלוכלך נגד ראש אגף התקציבים המתפטר, שאול מרידור. בראיון עמו ברדיו הוא תקף את מרידור אישית בגלל אביו דן מרידור. כ"ץ האשים כי "הוא (שאול מרידור; מ"א) חזר לשורשים המשפחתיים של עוינות ושנאה כלפי נתניהו, כלפי הליכוד".

האזינו: "מישהו באוצר מתכנן לקבל החלטות בניגוד לחוק"

דן מרידור היה מנסיכי תנועת הליכוד וכיהן כשר משפטים וכשר אוצר מטעם המפלגה. את הכהונה שלו כשר אוצר הוא עשה בממשלתו של בנימין נתניהו. מאז מרידור האב אמנם נהפך לאחר הקולות הביקורתיים ביותר נגד נתניהו, ועדיין — זה קצת פתטי לתקוף בשל כך את בנו.

אלא שמאז שהתמנה לשר האוצר, נראה שכ"ץ עסוק בדבר אחד: להוכיח שהוא קיצוני יותר, מתלהם יותר ומטורלל יותר מנתניהו. ככל שנתניהו משסה בו את ניר ברקת — אתמול תקף ברקת שוב את כ"ץ וכינה אותו שר אוצר כושל — כך כ"ץ מאבד יותר את עשתונותיו, ומוכיח יותר שברקת צודק ושהוא אכן כושל.

לשאול מרידור יש אבא עם פה גדול משל עצמו, שניתן לתקוף את הבן בגללו. ואולם גם החשב הכללי באוצר, רוני חזקיהו, זרק לפני חודש את המפתחות, בשל העיכוב הנמשך באישור תקציב המדינה. היועץ המשפטי של משרד האוצר, אסי מסינג, הוכרז בתחילת השבוע כמוחרם על ידי השר, שאוסר עליו להגיע לישיבות. ואם כל זה לא מספיק, הרי שמנכ"לית האוצר, קרן טרנר אייל, שהיתה המנכ"לית של כ"ץ במשרד התחבורה והובאה על ידו לתפקידה הנוכחי במשרד האוצר — חטפה איום בפיטורים מהשר גם היא מכיוון שהעזה לבקש להתייעץ עם מסינג. כל צמרת משרד האוצר, מתברר, מתפטרת או נמצאת בסכנת פיטורים, וכל זה בשלושת החודשים הראשונים לתפקידו של כ"ץ כשר אוצר. מעניין יהיה לראות מה יהיה ההספק שלו להבא.

שאול מרידורצילום: אוליבייה פיטוסי

אפילו לא התחילו לעבוד על תקציב

כ"ץ — שטען בראיון עיתונאי כי הוא גדול יותר מהמלך הורדוס — מתגולל על פקידיו ומאשים אותם במעילה באמון, אבל האמון הציבורי שנשבר הוא בעיקר בו. במכתב ההתפטרות של מרידור מופיעות האשמות חמורות מאוד נגדו. מרידור האשים את כ"ץ "בקבלת החלטות המושפעת מאינטרסים צרים, לא ענייניים, קצרי טווח"; ציין כי הוא נחרד לגלות מדי שבוע כיצד "מסגרת התקציב משתנה ללא דיון, חשיבה מסודרת או תכנון לטווח ארוך"; והזהיר כי המדיניות שמוביל כ"ץ היא "התנהלות קלוקלת שכל אזרחי מדינת ישראל ישלמו עליה בשנים הבאות מחיר כבד". הוא אף רמז למהלכים לא לגיטימיים לכאורה מצדו של כ"ץ — "ניסיונות לשנות אומדנים תקציביים על מנת לייצר מקורות פיקטיביים לצורך חלוקת תקציבים נוספים". זוהי האשמה חמורה ביותר.

אבל עזבו את מסכת ההשמצות ההדדיות בין השר לבין פקידיו. ההאשמה המדהימה ביותר שעלתה ממכתבו של מרידור היתה העובדה הפשוטה שצוינה בו: "לא די בכך שאין תקציב מאז 2018, לצערי עד לרגע זה אף לא התקבלה החלטה על גיבוש והצעת תקציב ל–2020–2021, כדי לעמוד בהוראות החוק שתוקן באחרונה". נכון ל–30 באוגוסט, תאריך המכתב, במשרד האוצר לא החלו כלל בעבודה על הכנת תקציב המדינה ל–2020 או ל–2021. מאחר שבכל שנה בעת הזאת מוגש התקציב של השנה הבאה (2021), זה ברור שמישהו כלל לא מתכוון להגיש תקציב מדינה לשנה הנוכחית או לשנה הבאה. לוחות הזמנים בפועל אינם מאפשרים אחרת.

לא צריך לנחש מי זה המישהו הזה: שר האוצר המשמש עבד נרצע של ראש הממשלה נתניהו. העובדה שאין תקציב מדינה בתכנון מעידה שנתניהו מתכוון בכל מקרה להפיל את הממשלה המכהנת, בשל אי־אישור תקציב, בדצמבר 2020 או לכל המאוחר במארס 2021.

קרן טרנר איילצילום: ניר קידר

נזכיר: מדינת ישראל פועלת כיום על בסיס תקציב המשכי שתוכנן בסוף 2017. מאז 2018, כלומר, אין לישראל תקציב מדינה מעודכן. אם תקציב חדש לא יתוכנן ויאושר בהקדם, הרי שגם 2021 תעמוד בסימן של תקציב המשכי, שתוכנן כאמור בסוף 2017. ישראל תיכנס לשנה רביעית, בשיאו של המשבר הכלכלי־חברתי הקשה בתולדותיה, בלי תקציב מעודכן, ובלי מדיניות ממשלתית עדכנית הנגזרת מתכנון התקציב ומאפשרת לה להתמודד היטב עם המשבר.

מי מפזר יותר כסף

זוהי חבלה מכוונת במדינת ישראל. במקום לאפשר למדינת ישראל להתמודד היטב עם משבר הקורונה, נתניהו וכ"ץ — בכוונת מכוון — מונעים התמודדות כזאת בכך שהם מונעים תכנון של תקציב עדכני למדינה.

אסי מסינגצילום: דוברות משרד האוצר

איך אפשר להסביר התנהלות פוליטית כזאת? לא ניתן. כשם שלא ניתן להסביר הכיצד שר האוצר הפך, בהבל פה, מדיניות של עשרות שנים כאשר אישר להכפיל את מכסת העובדים הזרים בבניין לאחר שני עשורים של צמצום מתמשך במכסה. כך, גם לא ניתן להסביר מדוע שר האוצר חובר לחברי כנסת כדי לפרוץ את מסגרת תקציב המדינה שלו — הוא השתמש בכנסת כדי לעקוף את עצמו.

למעשה, מאז ימי יורם ארידור העליזים לא נראה במקומותינו שר אוצר שהיה להוט יותר לשפוך כמה שיותר כסף עם כמה שפחות שיקול דעת ונימוק מקצועי. נראה שהאגו המבוהל של כ"ץ, ששואף כנראה להתחרות על ראשות הליכוד מול נתניהו (מה שמסביר מדוע נתניהו מקפיד לשסות בו את ברקת) דוחף אותו להתחרות עם נתניהו מי מפזר יותר כסף להמונים, מי מגלה פחות אחריות וממלכתיות — ומי מחבל יותר בעבודת הממשלה והורס יותר את עתידה של מדינת ישראל.

צמד החמד הזה — בנימין צ'רצ'יל נתניהו וישראל הורדוס כ"ץ — נראה להוט להיכנס להיסטוריה בתור זוג הפוליטיקאים שחיבלו הכי הרבה בכלכלה של מדינת ישראל, ועשו זאת בצורה הכי שקופה, שלומיאלית ומטופשת. המרוץ של השניים להוכיח מי יותר גדול בפיזור יותר כסף באופן מיותר, דוחף את שניהם למחוזות האבסורד. אם זה לא היה עצוב, זה כנראה היה מצחיק.

רוני חזקיהוצילום: אמיל סלמן

החבלה צפויה לגבות מחיר כבד

אבל זה עצוב, נורא, כי אנחנו באמצעו של משבר כלכלי־בריאותי ענקי, ובמקום להתמודד עם המשבר, צמד החמד מחבל בהיערכות למשבר. שלא יהיה ספק, החבלה הזאת צפויה לגבות מחיר עצום ממדינת ישראל: אנשים רבים ישלמו בחייהם, ואחרים ישלמו במחייתם ובאובדן פרנסתם. כפי שמדינת ישראל אינה מנוהלת כרגע, וכפי שראש הממשלה ושר האוצר שמו לעצמם למטרה להרוס את כל הפקידות המקצועית בעת מצב חירום, זה ברור שהמצב עומד להיות גרוע הרבה יותר.

צמד החמד צ'רצ'יל נתניהו והורדוס כ"ץ אמנם עף על עצמו, ומשכנע את עצמו ואחרים שהם הכי מוכשרים בעולם, והם יודעים לנהל לבדם יותר טוב מכולם ביחד, אבל האמת המרה היא שאין לאף מדינה סיכוי להתמודד עם המורכבות של משבר הקורונה בלי ממשלה יעילה, חדה ומתפקדת היטב.

לו צמד החמד היו אנשים מוכשרים הם גם היו יודעים זאת, אבל מכיוון ששניהם מלאים באוויר חם — ויש קשר שלילי בין כמות האוויר החם ובין ההבנה הניהולית שלהם — אז במקום לקדם את המקצועיות של הממשלה הם עסוקים בהריסת הממשלה, הבאשת ריחם של פקידיה המקצועיים הבכירים ביותר, וקידום האינטרס העצמי שלהם על חשבון האינטרס הממלכתי. כאמור, המצב יהיה הרבה יותר גרוע לפני שיהיה טוב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה