להחזיר את המשקיעים לשוק הנדל"ן

מחיאות כפיים למדינה שהצליחה באופן שיטתי לעודד את הישראלים להשקיע מחוץ לישראל, וגרמה להון רב לזלוג החוצה

עומרי גלילי
עומרי גלילי
בניין ביפו
בניין ביפוצילום: מגד גוזני
עומרי גלילי
עומרי גלילי

החלטת שר האוצר להפחית את מס הרכישה לרמתו המקורית, 5%, היא צעד מבורך, אך רק חלק ממהלך גדול שעל הממשלה לבצע כדי להחזיר את המשקיעים לשוק הנדל"ן. הממשלה צריכה לשנות גישה ולהפסיק להתייחס אל משקיעי הנדל"ן כאל אויבי הציבור.

סקטור הנדל"ן תורם מדי שנה לצמיחת המשק, ומהווה כ-10% מהתל"ג. לכל פרויקט נדל"ן קשורים הרבה מאוד ספקים ונותני שירותים: מהנדסים, עו"ד, רו"ח, מובילים, חשמלאים, אינסטלטורים, אדריכלים ועוד. הרבה עובדים וחברות שמרוויחים ישירות או בעקיפין מכל עסקת נדל"ן שמתבצעת במשק, ולכן למדינה צריך להיות אינטרס לאומי להזמין את המשקיעים להיכנס לנדל"ן.

המשקיעים מזרימים הון וידע לסקטור הנדל"ן, ומעודדים יזמים להגביר את פעילותם. אלא שמשיקולים פוליטיים פופוליסטים, שרי אוצר פעלו בשנים האחרונות נגד השקעות נדל"ן, וניסו ככל יכולתם לדחוק החוצה את המשקיעים.

והם הצליחו - מחיאות כפיים למדינה שהצליחה באופן שיטתי לעודד את הישראלים להשקיע מחוץ לישראל, וגרמה להון רב לזלוג החוצה. כך למשל, ב-2019 רכשו משקיעים בישראל כ־14 אלף דירות, לעומת יותר מ־30 אלף דירות להשקעה שנרכשו ב־2015.

המהלך של שר האוצר הקודם, שהעלה את מס הרכישה לדירות להשקעה ל-8%, הוא המהלך המפורסם ביותר בהשפעתו על משקיעים. למעשה, משה כחלון לא היה הראשון לעשות זאת - והוא לא פעל לבד. גם הגבלות על שיעור המשכנתא מערך הנכס שהטיל בנק ישראל ב-2012; ביטול הפטור ממס שבח ב-2014; איסור השתתפות בפרויקטים של מחיר למשתכן; ועוד צעדים של המדינה – כולם גרמו להפחתת הכדאיות של משקיעים בנדל"ן.

משקיעי הנדל"ן הם משקיעים לכל דבר ועניין. הם בוחנים בכל זמן נתון אלטרנטיבות השקעה בשוק ההון, בנדל"ן בישראל, באירופה ובארה"ב. אלא שהמדיניות של הממשלה בשנים האחרונות עודדה את המשקיעים להוציא כסף החוצה, וכך מיליארדי שקלים הושקעו על-ידי ישראלים בנדל"ן בחו"ל בעיקר באירופה ובארה"ב, במקום בישראל.

התוצאה עגומה מכל הבחינות: מבחינת המדינה, אובדן הכנסות ממסים בהיקף של לפחות 3 מיליארד שקל. מבחינת רוכשי הדירות ושוכרי הדירות, מדובר בהקטנה משמעותית של מלאי הדירות. המדינה מרוויחה מסים מכל המוצרים והשירותים שניתנים לענף הבנייה, ובנוסף ממכירת דירות חדשות.

המחשבה של המדינה היתה שאם המשקיעים יישארו בחוץ, מחירי הנדל"ן ירדו או לפחות יקפאו, אך זה לא קרה - ולא יקרה. מחירי הנדל"ן בישראל קשורים לביקוש הגבוה מול ההיצע הנמוך. הביקוש נגזר משיעור הגידול של האוכלוסייה בקצב של יותר מ-2% בשנה, וההיצע מהרמה הנמוכה של התחלות בנייה מדי שנה.

כעת אנו עמוק בתוך משבר קורונה שלא ידוע מתי הוא יסתיים. המשבר הביא לירידה חדה בהכנסות המדינה ממסים ומנגד לעלייה בהוצאות בגלל דמי אבטלה ותשלומי העברה נוספים. לכן זה הזמן, יותר מתמיד, להעניק תמריצים לשוק הנדל"ן למגורים ולהחזיר את המשקיעים לשוק הנדל"ן. זה יתרום למשק ולמדינה וכולם ירוויחו – רק צריך להשתחרר מהקונספציה השגויה שמשקיעי נדל"ן הם אויבי הציבור. הפוך – הם דלק שמניע את גלגלי סקטור הנדל"ן, והמדינה צריכה לבנות תוכנית שתעודד את חזרתם לישראל ותגדיל את נפח פעילותם.

הפחתת מס הרכישה שמוביל ישראל כ"ץ היא בסך הכל החזרת המצב לקדמותו, לפני המהלך של האוצר, שהעלה את המס בקיץ 2015. בישראל יש צורך בבנייה של כ-50 אלף יחידות דיור בממוצע בשנה בשנים הקרובות, ויותר מכך בשנים 2036 -2040. עכשיו, בקיץ 2020, הפחתת מס הרכישה צריכה להיות רק חלק מתוכנית לאומית גדולה להחזרת המשקיעים - כך סקטור הנדל"ן יקבל תנופה.

הכותב הוא מנכ"ל משותף ב-YG השקעות

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה