העובדות השקופות: נשים ערביות נאלצות להשתכר 10 שקלים בשעה

נשים ערביות מרוויחות פחות ממחצית השכר הממוצע במשק ■ מדינת ישראל חייבת להתחיל לראות את הנשים הערביות, להתחיל לעודד תעסוקה בקרבן ולהתחיל לדאוג לתנאים ולשכר שלהן

מייסא גראבלי
מייסא גראבלי
נצרת. על המדינה להכיר באפליה הכפולה שממנה סובלות נשים ערביות
נצרת. על המדינה להכיר באפליה הכפולה שממנה סובלות נשים ערביותצילום: עופר וקנין
מייסא גראבלי
מייסא גראבלי

נשים ערביות נאלצות להתמודד עם חסמים רבים שמונעים מהן להשתלב בשוק העבודה. הן מתקשות לשלב בין דרישות השוק לבין הטיפול בילדים ובמשק הבית, ולכן רבות מועסקות במשרות חלקיות.

סקר "הוצאות משקי בית" של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, שפורסם ב–2017 הראה כי שכר חודשי ממוצע של אישה ערבייה הוא 5,370 שקל, לעומת שכר חודשי ממוצע של עובדת יהודייה — 8,850 שקל, כשלצורך השוואה, השכר הממוצע במשק היה באוקטובר 2019 10,501 שקל. זה כמובן אינו הפער היחיד שיש בין שתי האוכלוסיות. 28.6% מהנשים הערביות מועסקות שלא מרצון במשרות חלקיות, משום שלא מצאו עבודה במשרה מלאה, לעומת 10.9% בלבד מהנשים היהודיות.

אם כך, נשים ערביות מרוויחות פחות ממחצית השכר הממוצע במשק, אבל זה לא כל הסיפור. מאז פתיחת הקו לזכויות נשים בעבודה בשפה הערבית קיימתי אין־ספור סדנאות ביישובים ערביים, במסגרתן אני דואגת להסביר לנשים על זכויותיהן במקום העבודה. כמעט בכל פעם שאני אומרת כי שכר המינימום לשעה הוא 29.12 שקל, נשים עוצרות אותי ומספרות לי על מעסיקים שמשלמים להן 10 שקלים לשעה. איך אפשר לסגור את החודש עם כזה שכר? אי אפשר. הניסיון הוכיח לי שלא מדובר במיקום גיאוגרפי, כפר או יישוב ספציפי, התשלום הזעום לנשים ערביות אינו נדיר. מעסיקים עבריינים כאלה ניתן למצוא בכל מקום בישראל.

בסוף כל סדנה אני שואלת את המשתתפות מה מונע מהן להתלונן. התשובה היא תמיד אותה תשובה: "פחד". נשים ערביות נאלצות לחיות בפחד יומיומי בכל הנוגע לשוק התעסוקה. פחד מהמעסיקים, פחד מהחברה, פחד ודאגה מהמשפחה, פחד לאבד את מקום העבודה ופחד מהעוני. 47% מהמשפחות הערביות בישראל חיות מתחת לקו העוני. נשים ערביות חיות בחוסר ודאות תעסוקתית המונע מהן לדרוש את זכויותיהן. כלומר, הן נשארות במקום העבודה המפלה, לא משום שלא אכפת להן מהזכויות שלהן, אלא מתוך פחד להפסיד את המעט שהצליחו להשיג.

היום, בעיצומו של משבר הקורונה, והמצב הקשה של המשק הישראלי, הסיכוי שנשים ערביות יצליחו למצוא עבודה או לשפר את תנאים במקום עבודה קיים קלוש עוד יותר. סביר יותר להניח שהן יסבלו מהרעת תנאים. אם שיעור האבטלה הנוכחי הוא 21%, הרי שבקרב האוכלוסייה הערבית בישראל יש כמעט 25% אבטלה. מתוך אותם דורשי עבודה בקרב האוכלוסיה הערבית, 50.7% הם צעירים בני 20–34. שיעור האבטלה הגבוה נותן כוח עצום בידי המעסיקים. הם אלה שקובעים את כללי המשחק בשוק העבודה, לפעמים בניגוד ברור לחוקי העבודה.

מדינת ישראל חייבת להתחיל לראות את הנשים הערביות, להתחיל לעודד תעסוקה בקרבן ולהתחיל לדאוג לתנאים ולשכר שלהן. המדינה חייבת להקים מרכזים למיצוי זכויות לעובדות הערביות, ובמקביל לדאוג לפיקוח ראוי על המעסיקים. תחולת חוקי העבודה בישראל אינה מוגבלת לעובדים והעובדות היהודים בלבד. על המדינה להכיר באפליה הכפולה שממנה סובלות נשים ערביות, כנשים וכערביות, ולפעול להגברת האכיפה של דיני העבודה, בדגש על הפרת זכויות המגן, כגון שכר מינימום, פנסיה, חופשה שנתית ושעות עבודה.

זו אחריות המדינה גם להסיר את כל החסמים העומדים בפני נשים ערביות שרוצות לעבוד, כמו תחבורה ציבורית לקויה, היצע מצומצם של מקומות עבודה ומחסור במעונות יום ושיפור איכות התעסוקה של נשים ערביות. אנחנו יודעות שישראל יודעת לעשות זאת. כשהוחלט על קידום גברים חרדים, הוקצו לכך המשאבים הנדרשים. הגיע הזמן שישראל תשים לנגד עיניה גם את הנשים הערביות.

הכותבת היא עורכת דין, מנהלת הקו הפתוח בשפה הערבית לזכויות נשים בעבודה בשדולת הנשים בישראל

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?