ממשלת ישראל, תתעוררי: התעשייה הביטחונית בסכנת קריסה

ב–2016 חתם ממשל אובמה על תוכנית סיוע חדשה שמשמעותה - מכה אנושה לתעשייה הישראלית, בהיקף משוער של מיליארד דולר בשנה, החל ב-2028

יקי ברנס
יקי ברנס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מל"ט של אלביט בשמי דקוטה הצפונית, ב-2016
מל"ט של אלביט בשמי דקוטה הצפונית, ב-2016צילום: אלביט מערכות
יקי ברנס
יקי ברנס

הפיטורים בתעשייה האווירית (תע"א) ובמנועי בית שמש מדאיגים ולא רק בגלל הקורונה: הסכם כספי הסיוע האמריקאי החדש, שנחתם תחת ממשל אובמה, החל לתת את אותותיו על התעשייה הביטחונית הישראלית כבר ב–2019, והשלכות הקורונה מחמירות כעת עוד יותר את מצבה — אבל יש מה לעשות בנדון.

ישראל היא הנהנית הגדולה ביותר מכספי הסיוע של ארה"ב, עם סכום כולל של 142 מיליארד דולר שהועברו אליה מאז מלחמת העולם השנייה. ב–2016 חתם ממשל אובמה על תוכנית סיוע חדשה, שבמסגרתה יועברו לישראל 38 מיליארד דולר על פני עשר שנים. עם זאת, אליה וקוץ בה: במסגרת החוזה החדש, חויבה ישראל להקטין בהדרגה את השימוש בכספי הסיוע שהיא מקבלת לרכש שאיננו אמריקאי, עד שב–2028 ייאסר לחלוטין שימוש בכספים לרכש ישראלי. המשמעות: מכה אנושה לתעשייה הישראלית, בהיקף משוער של מיליארד דולר בשנה.

על אף הדרגתיות הקיצוץ, ההסכם החל להשפיע כבר ב–2019 על התעשייה המקומית. אופיין של תוכניות צבאיות הוא להיות מתוכננות שנים רבות קדימה. הצבא נדרש לבחון, לתכנן, לתקצב ולבחור בספקים לתוכניות ארוכות שנים, ועליו לקחת כבר כעת בחשבון את ההשפעה של הסכם הסיוע. עבודות פיתוח, ייצור ושירותים נמסרות ויימסרו לספקים אמריקאיים על פני ישראליים. אל התמונה המורכבת הזו נכנסה הקורונה והשפעתה על צפי הצמיחה השלילית במשק ותקציבי הביטחון העתידיים, וטרפה את הקלפים בענף.

השוק הביטחוני בישראל מתחלק באופן בולט לשתי קבוצות: האחת היא שלוש החברות הגדולותאלביט, תע"א ורפאל. הקבוצה השנייה היא החברות הבינוניות והקטנות. ההשפעה של הסכם הסיוע על החברות הגדולות משמעותית פחות בטווח הקצר — לכולן חברות בנות בארה"ב, לכולן יכולת התפרסות בינלאומית המאפשרת להן להתמודד עם כל מציאות רגולטורית חדשה, גם אמריקאית. ואולם, זמן ההיערכות לשינויים בשוק ואופי התחרות החדש התקצר משמעותית בשל ההשפעות המיידיות של משבר הקורונה; ואלה כבר החלו לתת אותותיהן, דוגמת פיטורי הענק בתע"א.

המציאות של החברות בקבוצה השנייה מורכבת אפילו יותר. אלה מהוות בעיקר ספקיות משנה לשלוש החברות הגדולות. לרוב, תעשיות אלה ממוקמות בפריפריה ועוסקות במגוון תחומים, החל בפיתוח וייצור של תתי־מערכות ומערכות, ועד לעבודות מסורתיות כמו עבודות מתכת. כדי להיות מסוגלים ליהנות מכספי הסיוע, על התעשיות הבינוניות והקטנות להעביר חלק מפעילותן או את כולה לארה"ב, צעד המציב אתגרי מימון וניהול אדירים.

עוד במהלך 2019 וטרם משבר הקורונה, החלו יותר ויותר הנהלות לבחון גיבוש תוכניות להיחלצות מהמצב החדש. אסטרטגיות אלה כוללות, למעט יציאה לארה"ב, יציאה למדינות אחרות, כניסה לתחומי פעילות חדשים, ביטחוניים ולא ביטחוניים, צמצום תפעולי — ויש אף כאלה המבקשות להימכר ולהעביר את הנטל לרוכשים אחרים. השלכות הקורונה משפיעות על כל השוק הביטחוני העולמי, אך מאיימות באופן מובהק על עתידן של החברות הישראליות.

לישראל יש הרבה מה להפסיד מקריסה, אפילו חלקית, של התעשיות הביטחוניות. למעט הפגיעה המהותית בתוצר ובתעסוקה, העברת הידע מחוץ לישראל משמעו ויתור על יתרון תחרותי שבו התגאתה המדינה ועליו נשענה המערכת הביטחונית. הקטנת היקפי התעשייה הישראלית ויכולותיה עלולים להביא לרכש גובר והולך מתעשיות שאינן ישראליות, ואף תוכניות דגל של צה"ל עלולות לאבד את אופיין וזהותן הישראלית.

על רקע חרב השלכות הסכם הסיוע מחד, והקיצוצים הצפויים בתקציבי הביטחון מנגד, ברור לכולם כי עתיד התעשייה קודר — ואם בדעת ממשלת ישראל לפעול בנושא, מוטב עליה לעשות זאת באופן מיידי. בהיבט הסכם הסיוע, הדרך היחידה להתמודדות היא ברמה הממשלתית. הממשל האמריקאי כיום הוא אחד הממשלים האוהדים והקשובים לצורכי ישראל. יש לצפות כי כל ממשל אמריקאי אחר יירש באופן אוטומטי הסכמים שנחתמו לפניו, וישאיר את ההחלטה על כנה. על הממשלה החדשה לטפל בהסכם והשלכותיו באופן מיידי, לפני שהתעשייה הישראלית תיפגע באופן בלתי הפיך.

הכותב הוא ראש החטיבה לייעוץ אסטרטגי בפירמת רואי החשבון Baker Tilly

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הבניין ברחוב ליליאן בתל אביב. הבניין נמצא לפני הריסה ובינוי מחדש במסגרת תמ"א 38/2

הדירה נמכרה ב-11.5 מיליון שקל - וזו הדירה הזולה ביותר שנמכרה בבניין

גאוטם אדאני. קבוצת אדאני כינתה את הדו"ח "מרושע בזדון", "מזויף" ו"מחקר לוקה בחסר"

"זו ההונאה העסקית הגדולה בהיסטוריה'': מניות אדאני ממשיכות לצנוח