שיעור גרוע מסטנלי פישר: 15 מיליארד שקל מיותרים לטייקונים

למהלך של בנק ישראל לרכישת אג"ח קונצרניות בהיקף של עד 15 מיליארד שקל אין בסיס - והוא אף עלול לגרום נזק למשק ■ מול קומץ חברות הענק האלה יש מיליון מובטלים ועשרות אלפי עסקים קטנים ועצמאים שעומדים בפני קריסה, וזקוקים לחילוץ פיננסי מידי

גיא רולניק
גיא רולניק
סטנלי פישר
סטנלי פישר צילום: Mark Lennihan/אי־פי
גיא רולניק
גיא רולניק

ביום שלישי הפיצה דוברות משרד ראש הממשלה תמונה של ראש הממשלה בנימין נתניהו בדיון כלכלי בלשכתו. מהתמונה, כמו גם מהדיון, נעדר שחקן אחד שיש לו קשר לנושא - ישראל כ"ץ. שר האוצר. אין מקריות כמובן: נתניהו משדר לציבור שכ"ץ הוא מקסימום הקבלן לביצוע המדיניות שנקבעת במשרד ראש הממשלה.

מי שכן הוזמן לדיון אצל נתניהו יחד עם נגיד בנק ישראל פרופ' אמיר ירון הוא פרופ' סטנלי פישר, שסיים את תפקידו כנגיד לפני שבע שנים, משם התקדם לתפקיד סגן יו״ר הפדרל ריזרב - הבנק המרכזי האמריקאי.

נתניהו בישיבה עם סטנלי פישר (משמאל), השבועצילום: חשבון הטוויטר של בנימין נתניהו

אבל פישר כבר מזמן אינו בנקאי מרכזי ומעצב מדיניות ציבורית. הוא איש עסקים חשוב: בתחילת 2019 הוא נכנס כמקובל, פעם נוספת, לדלת המסתובבת בין הפיקוח למפוקחים, ומונה ליועץ מיוחד לחברת הפיננסים הגדולה בעולם - בלקרוק.

בלקרוק, המנהלת נכסים פיננסיים בהיקף של כ-7 טריליון דולר, קיבלה לפני ארבעה חודשים תפקיד מפתיע: הבנק המרכזי האמריקאי מינה אותה לבצע את התוכנית המאסיבית של רכישות ניירות הערך בבורסה בוול סטריט, כולל אג"ח של חברות הענק האמריקאיות.

הרכישות המאסיביות של הבנק המרכזי ושל בלקרוק יצרו את המצב האבסורדי, המתאים לסוג המדיניות המקובלת בארה"ב כבר שנים ארוכות, שבו הבורסות בוול סטריט קרובות לשיאים של כל הזמנים בשעה שהכלכלה הריאלית מדממת עם עשרות מיליון מבוטלים.

אמיר ירון, נגיד בנק ישראלצילום: אייל טואג

הכובע הכפול של פישר כיועץ קבוע של בלקרוק ויועץ לרגע של נתניהו עשוי להוסיף זווית נוספת להודעה שפירסם בנק ישראל יממה לפני המפגש המשולש של נתניהו, פישר וירון: הוא מאמץ את צעד המדיניות של הבנק המרכזי האמריקאי, ומתכוון לרכוש אג"ח של חברות הענק הישראליות בהיקף של עד 15 מיליארד שקל.

זאת אינה הפעם הראשונה שהרעיון להשתמש בכספי משלם המסים כדי לרכוש אג"ח של חברות ענק בבורסה עולה בישראל. מיד לאחר המשבר הפיננסי של 2008 החלו הטייקונים הישראלים להפעיל לחץ מאסיבי באמצעות חלק מהרגולטורים הישראלים לארגן לעצמם "חילוץ" באמצעות כספי משלם המסים או כספי פנסיות בדרך של רכישות אג״ח או שינוי מינהלי בתנאי האג"ח.

למזלם של אזרחי ישראל, הלחצים האלה נדחו והתוכניות נגנזו. עם חלוף החודשים והשנים התברר לא רק שהתוכנית היתה מיותרת, אלא שהיא היתה גורמת נזק גדול: מספקת הנשמה מלאכותית לשורה של טייקונים ממונפים, חלקם נוכלים פלילים, ובדרך מרסקת את אמון הציבור במנגנון שוק ההון.

חנות להשכרה/למכירה בירושליםצילום: אמיל סלמן

מי שעיין השבוע במחירי האג"ח של החברות הגדולות בבורסה לא הצליח להבין מה גרם לירון לאשר את תוכנית הרכישות: אין שום סימנים למשבר נזילות בשוקי האג"ח והכספים. החברות היחידות שהאג"ח שלהן משדרות מצוקה הן של טייקונים מהמרים וממונפים, ששימוש בכספי משלם המסים לסייע להן רק יגרום נזק למשק. בחלק מהמקרים מדובר בפירמידות פיננסיות שבנק ישראל עצמו הודה מזמן שיש להיפטר מהן משום שהן מזיקות למשק.

בין החברות ובעלי השליטה בחברות שבנק ישראל עשוי לרכוש את האג״ח שלהן אפשר למצוא את בנק הפועלים, משפחת עזריאלי על קניוניה, משפחת עופר המחזיקה בקניונים ובבנק המזרחי, הפירמידה של חיים כצמן שהתמנפה ברכישות מחוץ לישראל, המיליארדר קובי מימון השותף במונופול הגז ובעסקי נדל״ן מניב, וחברות בפירמידה של אדוארדו אלשטיין, שרצף כישלונות עסקיים הביא אותו, הרבה לפני הקורונה, למצוקה פיננסית.

ירון, מומחה בינלאומי לפיננסים, יודע היטב לקרוא מאזנים ודו"חות, והוא מבין שמדובר בסיטואציה ברורה שבה מנגנון השוק יביא, ללא כל צורך בהתערבות ממשלתית, להחלפת רכיב החוב ברכיב הון עצמי - מה שרק יחזק את היציבות הפיננסית של המשק. באמצעות התערבות בשוק האג״ח התאגידי בנק ישראל רק מעודד התנהגות פיננסית לא אחראית בלי כל תועלת לנזילות בשוק ההון ולפעילות הכלכלית.

עבור החברות החזקות במשק התוכנית של בנק ישראל מהווה סובסידיה לעלות גיוס ההון שלהן, כלומר העברת עושר מהציבור לידי בעלי המניות, חלקם מיליארדרים. עבור החברות החלשות יותר ברשימה מדובר בפעולת הנשמה מיותרת שתעכב את תהליך הסינון הבריא של שוק ההון.

מול קומץ חברות הענק האלה, שעשויות לקבל 15 מיליארד שקל, יש לנו מיליון מובטלים ועשרות אלפי עסקים קטנים ועצמאים שעומדים בפני קריסה וזקוקים לחילוץ פיננסי שיש בו צורך אמיתי וברור. הניסיון האמריקאי ממשבר 2008 מלמד שצעדים כאלה עלולים לשחוק את הנכס החשוב ביותר בכלכלה - אמון הציבור.

כתבות מומלצות

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"

מכ"מ של ראדא

לראשונה: חברה ביטחונית ישראלית משמעותית נרכשת על ידי חברה זרה