האסירים החדשים: 300 אלף חייבים בהוצאה לפועל

אדם שנמצא בחוב שקול לעתים לאדם שנמצא בכלא - חופש המחיה ויכולת התמרון מצומצמים ולפעמים אפילו הקשר עם הסביבה מוגבל מאוד ■ ואולם, בניגוד לאסירים, החייבים לא מקבלים תמיכה ושיקום, ונדרשים לקחת הלוואות שעשויות למוטט אותם

זיו אור
זיו אור
לשכת ההוצאה לפועל ברמלה
לשכת ההוצאה לפועל ברמלהצילום: ללא קרדיט
זיו אור
זיו אור

נכון לסוף 2019, ההוצאה לפועל מטפלת בכ–2.7 מיליון תיקים פתוחים. נכון ל-2018 מספר האסירים בישראל הוא כ–9,003. יותר מ–300 אלף תיקי חייבים חדשים נפתחו ב–2019 לבדה בהוצאה לפועל. אני כורך את הנתונים האלה יחדיו, כי אדם שנמצא בחוב שקול, לעתים, לאדם שנמצא בכלא - חופש המחיה ויכולת התמרון מצומצמים ולפעמים אפילו הקשר עם הסביבה מוגבל מאוד.

בניגוד לאסירים, שזכאים לשיקום מטעם שני גופים - שירות בתי הסוהר והרשות לשיקום האסיר, שתקציבם המשוער נע סביבות 30 מיליון שקל בשנה - החייבים לא מקבלים תמיכה ושיקום. בפברואר פירסמה רשות האכיפה והגבייה נתונים ראשונים מ–2019, שמתייחסים לפעילות מערכת ההוצאה לפועל והמרכז לגביית קנסות ולמעשה מושפעים מכניסתו לתוקף של חוק חדלות פרעון ו"שיקום" כלכלי מאמצע ספטמבר. יותר מ–1,700 תיקי חדלות פירעון נפתחו במערכות ההוצאה לפועל מכניסת החוק לתוקף ועד לסוף 2019, כאשר ממוצע החוב בתיקים אלה הוא כ–110 אלף שקל. אחד השינויים המשמעותיים בחוק הוא ביטול האפשרות לאחד תיקים ולמעשה, נקבע כי חייבים עם חובות גבוהים יותר מ-50 אלף שקל ונמוכים מ-150 אלף שקל יכולים להגיש בקשה לחדלות פירעון, בהליך זהה בתכליתו לפשיטת הרגל.

אלא מה יעשו חייבים עם חובות מתחת ל–50 אלף שקל? מחד, נחסמה מהם האפשרות להגיש בקשה לאיחוד תיקים ומאידך, אינם יכולים להגיש בקשה לחדלות פירעון. הם אסירים ללא סיוע וללא הכוונה. נכון, יש להם אפשרות להגיש בקשה מיוחדת מרשם ההוצאה לפועל להיכנס להליך חדלות פירעון, מסיבות שיראה בהן מוצדקות, אולם בשלב זה, לא ברור כלל מהן "סיבות מוצדקות". אין ספק שבשנים האחרונות, האצבע קלה על ההדק בכל הנוגע לפתיחת תיקים בהוצאה לפועל. הנתונים שפורסמו תומכים בכך, אולם דווקא האפשרות לאחד את התיקים על מנת שהחייבים יחזירו סכום כלשהו, גם אם נמוך משמעותית מהחוב המקורי, הובילה לגבייה.

עסקים סגורים בתל אביבצילום: תומר אפלבאום

כתבתי בעבר על "מלכודת הדבש של לקיחת הלוואות בישראל" וכבר אז טענתי שיש קשר ברור בין הקלות המקוממת בלקיחת הלוואה, לבין הזינוק במספר "מבקשי המקלט" במסגרת הליך פשיטת הרגל. המלצתי להגביל את הפרסום של הגופים המלווים על מנת לא להכשיל את אלו שגם ככה מועדים.

בפועל, חובותיהם של אלו שנזקקו לאשראי, קיבלו אותו בקלות רבה מדי ומתקשים בהחזרתו, מתגלגלים לכיס שלנו בדמות של שיעורי ריביות גבוהים יותר. זה קורה בצורה ישירה, כיוון שבסופו של הליך חדלות הפירעון נותרים נושים עם חוב שלא שולם במלואו ועל מנת למלא חזרה את הארנק, הם מעלים את הריביות לכולנו, בבואנו לקבל אשראי.

בשורה התחתונה, החוק שכותרתו "שיקום כלכלי" מחטיא בקילומטרים.

הכותב הוא עו"ד, ממשרד עו"ד זיו אור המתמחה בתחום חדלות פירעון ובייצוג חייבים

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"

ג'ף בזוס, מייסד ויו"ר אמזון והאיש השני בעושרו בעולם. שוויו צלל ב-82.7 מיליארד דולר

הבוננזה נגמרה: האומה העשירה בעולם מגלה פתאום שהיא ענייה יותר