ההגנה מפני פשיטות רגל יכולה להחריף אותן

באחרונה נחשפה תוכניתו של משרד המשפטים לקדם מתווה חירום שנועד לטפל בסוגיית קריסת העסקים הצפויה כתוצאה מהשיתוק הכלכלי, שנכפה על המשק בעקבות נגיף הקורונה ■ קיים חשש שגם מי שאינו זקוק לאותה הגנה — ינצל את ההקפאה האוטומטית כדי להימנע מתשלום חובותיו

אסף קליין
אסף קליין
עסק סגור בחולון. הסכנה היא תגובת שרשרת שתפיל עסקים רבים
עסק סגור בחולון. הסכנה היא תגובת שרשרת שתפיל עסקים רביםצילום: עופר וקנין
אסף קליין
אסף קליין

באחרונה נחשפה בתקשורת תוכניתו של משרד המשפטים לקדם מתווה חירום שנועד לטפל בסוגיית קריסת העסקים הצפויה כתוצאה מהשיתוק הכלכלי שנכפה על המשק בעקבות נגיף הקורונה.

לפי המתווה, עסק שייקלע לקשיים כלכליים יוכל לקבל מבית המשפט צו הקפאת הליכים "אוטומטי" לתקופה של שלושה חודשים, בלי שיינתן נגדו קודם לכן צו לפתיחת הליכים, או מבלי למנות לאותו עסק נאמן מטעם בית המשפט. במקביל, יחול איסור על הוצאת כספים ונכסים מאותו עסק. עוד פורסם, כי נושים שלהם חייב העסק כספים, לא יוכלו לפנות לבית המשפט לצורך גביית החובות.

בכך, מקווים במשרד המשפטים, יזכו עצמאים וחברות שנקלעו לקשיים כלכליים לפסק זמן שיאפשר להם להתארגן ולמנוע את קריסתם בשל משבר הקורונה.

אין ספק בכלל כי סיוע לעסקים וניסיון לשקמם בשל המשבר הכלכלי שפוקד את המשק הם מטרה נעלה ובעלת חשיבות עצומה למשק הישראלי, וטוב שהגורמים הרלוונטיים במדינת ישראל פועלים למציאת פתרונות לסוגיה כואבת ובוערת זו.

עם זאת, משרד המשפטים עלול למצוא עצמו "בא לברך ויוצא מקלל", שכן המתווה עלול להשיג את המטרה ההפוכה לשמה הוא נועד. הגבלת יכולתם של ספקים ונותני שירותים לפתוח בהליכי חדלות פירעון נגד עסק שחייב להם כספים עלולה להביא לתגובת שרשרת ולקריסתם המהירה של עסקים רבים נוספים. שהרי כידוע כל עסק מפרנס עסקים אחרים, בין כספקים ובין כנותני שירותים. אם עד עתה אותם ספקים ונותני שירותים הצליחו "להחזיק את ראשם מעל המים" מתוך תקווה כי בבוא היום יצליחו לגבות את חובותיהם הפתוחים, הרי שכעת המתווה המוצע — שיעניק הגנה אוטומטית לחייבים — לא יאפשר לנושים אלה לגבות את חובותיהם לתקופה נוספת. המהלך עלול למרבה הצער לגרום למחנק של אותם עסקים, ולגרור אותם לסיטואציה שבה הם יהיו בסופו של דבר פושטי רגל ויקרסו, תוך שהם מושכים אחריהם מטה עסקים רבים נוספים התלויים בהם.

הדברים נכונים גם ביחס לאותם נושים שדאגו להבטיח את קבלת כספם מראש באמצעות קבלת בטוחות שונות, וזאת למקרה שבעל העסק לא יצליח לעמוד בהתחייבויותיו. כעת, עם מתן צו הקפאת ההליכים האוטומטי, תימנע גם מאותם נושים מובטחים האפשרות לממש את בטוחתם ולקבל את כספם המובטח בהליך מהיר. כך עלולים אפוא גם נושים חזקים אלה למצוא עצמם בשלב כלשהו, נגררים לתוך המערבולת הזו, משהכספים המגיעים להם ושעליהם הסתמכו, לא יגיעו אליהם במועדם.

ספק גם אם קיימת היתכנות להצעה שלפיה עצמאי או חברה שנמצאים לפני קריסה, יצליחו להגיע בעצמם להסדר עם נושיהם השונים באשר לאופן תשלום החובות שלהם, וזאת מבלי להיעזר לצורך כך בנאמן שימונה מטעם בית המשפט, כמתחייב בחוק. נדמה שדווקא נאמן — שהוא גורם מקצועי ובעל ניסיון בהליכי פשיטת רגל ושנתון כמובן לפיקוחו המתמיד של בית המשפט — עשוי לסייע בעניין זה ובתוך פרק זמן קצר, גם בהגעה להסדר של אותם עסקים עם נושיהם, מה שאינו דבר של מה בכך.

תמיד קיים החשש שמא גם מי שאינו זקוק להגנה שאותה מציע משרד המשפטים בתוכניתו, ינצל את ההקפאה האוטומטית על מנת לדחות את הקץ ולהימנע מתשלום חובותיו בטענת "משבר הקורונה".

לפיכך, קיימת חשיבות רבה לתת את הדעת היטב לכל היבטי היוזמה של משרד המשפטים, על כל השלכותיה על הגורמים השונים הקשורים בה, כך שלצד ההגנה החשובה מאוד על עסקים בסיכון יינתנו גם פתרונות הולמים וראויים להגנה על הנושים השונים כך שלא ימצאו עצמם קורסים גם הם כמו מגדל קלפים.

הכותב הוא עו"ד, מתמחה בליטיגציה אזרחית מסחרית ובדיני חדלות פירעון, שותף במשרד ב. לוינבוק ושות'

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"

שיעור בבה"ד 15 . "אחוזי ההצלחה גבוהים מאוד"

"לא תיארתי לעצמי שיש דבר כזה בצה"ל": בית הספר הכי טוב בישראל נמצא בכלל בגלילות

אילנית פינטו־דרור. "על פי המחקר שלי, מורות ומורים בבתי ספר אליטיסטיים מגיעים מרקע דומה לזה של התלמידים"

"ההורים שלהם משלמים אלפי שקלים בשנה - והם מסתובבים בעולם כמו בעלי בית"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

רחוב חרות, רמת גן. לדברי המתווך, זוהי עסקה טובה לשני הצדדים

כללי המשחק השתנו: הדירה שנמכרה "על הנייר" - עם מלכוד

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות