מיושן ובעייתי: איגוד הבנקים פועל בשביל עצמו — ולא למען הציבור

יש לקוות כי פרישת בנק לאומי מאיגוד הבנקים תגרום לאיגוד לשנות את דפוס הפעילות שלו ולהוביל מהלכים חברתיים וציבוריים, כפי שנוהגים לעשות מקביליו בעולם

רות פלאטו-שנער
רות פלאטו-שנער
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הפגנה מול משרדי איגוד הבנקים
הפגנה מול משרדי איגוד הבנקיםצילום: דודו בכר
רות פלאטו-שנער
רות פלאטו-שנער

באחרונה התבשרנו כי בנק לאומי החליט לפרוש מאיגוד הבנקים. הפרישה הוסברה בכך שהבנק מעדיף לנהל את השיח עם גופי הממשל והרגולציה באופן ישיר ועצמאי, ואינו זקוק עוד לסיוע של האיגוד.

פרישתו של בנק לאומי מפנה את הזרקור לכיוון איגוד הבנקים וסוג הפעילות שניהל במשך השנים. איגוד הבנקים בישראל נוסד ב–1959 כארגון גג של הבנקים המסחריים. באתר האינטרנט של האיגוד מצוין: "האיגוד הוקם על ידי המגזר הבנקאי במטרה לקיים דיאלוג אפקטיבי בנושאים כלל מערכתיים עם זרועות השלטון ועם הסביבה הציבורית והפרטית... מטרתו המרכזית היא לסייע בקידום ענייניו של המגזר הבנקאי. פעילותו מתמקדת בתחומי ההסדרה והכלכלה ובייצוג הבנקים מול מוסדות השלטון... במקביל, פועל איגוד הבנקים בתחום ההסברה והפצת מידע רלוונטי לציבור, וכן מבצע פעילות מחקרית שוטפת בתחום הבנקאות".

בדיקת פעילותו של איגוד הבנקים בשנים האחרונות מראה שפעילותו התמקדה בקידום ענייניהם של הבנקים. בין היתר, האיגוד היה מעורב בהליכי חקיקה שונים שקודמו בכנסת ונגדו לכאורה את האינטרס של הבנקים — כמו החקיקה שהגבילה את שכר הבכירים בגופים הפיננסיים, הפרדת חברות כרטיסי האשראי מהבנקים ודיוני ועדת כבל שחקרה את התנהלות הבנקים בהעמדת אשראי ללווים הגדולים במשק. למעשה, איגוד הבנקים פועל כלוביסט של הבנקים בקרב מוסדות השלטון ובעיקר בכנסת. זו מטרתו וזה עיקר תפקידו.

ואולם מבדיקת פעילותם של איגודי הבנקים במדינות אחרות עולה כי חלק ניכר מפעילותם מוקדש לקידום עניינים חברתיים וציבוריים; למשל, חינוך פיננסי, ניסוח קודים אתיים, קביעת כללי ממשל תאגידי והסדרת היחסים בין הבנקים ללקוחותיהם מתוך מטרה לספק הגנה הולמת ללקוחות. עם עליית השימוש באמצעי תשלום דיגיטליים, ניתן לראות איגודים שעוסקים בהדרכת הציבור לשימוש באמצעים אלה, וכן מתן אזהרות ועצות כיצד להתגונן מפני רמאים הפועלים בתחום.

בעקבות מגפת הקורונה, יש איגודים המספקים מידע וייעוץ בדבר האמצעים העומדים לרשות לקוחות ולווים שנקלעו לקשיים כספיים. המידע בתחומים השונים מוסבר לציבור בצורה ידידותית, בשפה פשוטה ולעתים באמצעות סרטוני וידאו ואמצעים מונגשים אחרים.

במשך שנים, חלק גדול מהחיובים שהוטלו על הבנקים בבריטניה כלפי לקוחותיהם היו מעוגנים בסדרת קודים של התנהגות שניסח איגוד הבנקים הבריטי וכל הבנקים במדינה פעלו לפיהם. לימים, בשל חשיבות ההוראות, אימץ אותן הרגולטור הבריטי, וכיום הן מהוות חלק מהוראות הפיקוח. באוסטרליה, חלק גדול מהחובות החלות על הבנקים כלפי לקוחותיהם מצויות בקוד התנהגות של איגוד הבנקים. הפרה של הוראות הקוד מקנה ללקוח עילת תביעה נגד הבנק, וזכות לפנות לוועדת ציות מיוחדת, שאמורה להכריע בתלונה במהירות וביעילות.

יש לקוות כי פרישת בנק לאומי מאיגוד הבנקים תגרום לאיגוד לשנות את דפוס הפעילות שלו ולהוביל מהלכים חברתיים וציבוריים, כפי שנוהגים לעשות מקביליו בעולם. מהלכים אלה יתרמו להגברת אמון הציבור במערכת הבנקאות, ויצדיקו את המשך קיומו.

הכותבת היא ראשת המרכז לדיני בנקאות ורגולציה פיננסית במכללה האקדמית נתניה

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש