מנכ"לים לענייני כלום, סמנכ"לים לענייני שום דבר: הממשלה אישרה 357 ג'ובים חדשים ומיותרים

כמה חוצפה ועיוורון צריכים להיות כדי להקצות כסף ציבורי ו-357 תקנים למשרות מיותרות בתקופה כזו? אין לדעת מהו הטריגר שיצית מחאה ברחובות – אם בכלל, אבל אין ספק שממשלה מנופחת ובזבזנית בעיתוי כזה – זורעת את זרעי הפורענות של המחאה הבאה

סמי פרץ
סמי פרץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בנימין נתניהו ובני גנץ
בנימין נתניהו ובני גנץצילום: אלכס קולומויסקי
סמי פרץ
סמי פרץ

משבר הקורונה והאבטלה של יותר ממיליון איש עשה היום את צעדיו הראשונים בדרך להתאוששות כשהממשלה אישרה הקצאת 357 תקנים חדשים למשרדי הממשלה החדשים, שיוקמו כדי לאכלס את הממשלה המנופחת בתולדות המדינה.

357 תקנים נלקחו ממשרדי הממשלה השונים כדי לאפשר את הקמת "המשרד לקידום קהילתי" בראשות השרה אורלי לוי אבקסיס, את "המשרד לענייני השכלה גבוהה" ו"המשרד למשאבי מים" בראשות השר זאב אלקין, וכמובן את משרד ראש הממשלה החליפי בראשות שר הבטחון בני גנץ ומשרדים תמוהים אחרים.

מתחילת משבר הקורונה עלתה השאלה האם ייתכן שהמגזר העסקי ישלם מחיר כבד של קריסת עשרות אלפי עסקים וחיסול מאות מקומות עבודה בשעה שהמגזר הציבורי יישאר ללא פגע? האם ייתכן שמגזר אחד ישא במלוא הנטל ואילו מגזר אחר ימשיך להתנהל כאילו לא קרה דבר? התשובה ניתנה היום בישיבת הממשלה שאישרה להקים את המשרדים החדשים והמיותרים, תוך הפניית משאבים ותקנים ממשרדים אחרים אליהם.

357 משרות חדשות ייצרו המשרדים הללו – מנכ"לים לענייני כלום, סמנ"כלים לענייני שום דבר, יועצים ויועצות שיספקו עצות מה לעשות עם כל הכלום הזה, נהגים שיקחו את השרים לבריתות וחתונות ומזכירות שישימו את האירועים האלה בלו"ז.

עלות התקנים שהועברו למשרדים החדשים היא 104.1 מיליון שקל בשנה. ייתכן שזה כסף קטן בהשוואה לנזק שיעשו הפקידים שיזכו בתקנים האלה והשרים הממונים עליהם – בביורוקרטיה, בכפילויות מיותרות ובסרבול בעבודת הממשלה. אם כי לטענתו של ראש הממשלה נתניהו, יצאנו בזול כי האלטרנטיבה היא בחירות נוספות שיעלו 2 מיליארד שקל. נקודת המוצא שלו היא שאם אורלי לוי אבקסיס לא תהיה רגועה, ואורית פרקש לא תקבל ג'וב, ואלקין לא יהיה מסודר, וצחי הנגבי יהיה עצבני וחסר מעש – אין תוחלת לממשלה הזו.

כמה חוצפה ועיוורון צריכים להיות כדי להקצות כסף ציבורי ו-357 תקנים למשרות מיותרות בתקופה כזו? גורם במשרד האוצר טוען כי לא מדובר בתוספת תקנים, אלא בתקנים שלא היו מאוישים, או בכאלה של אנשים שיוצאים אוטוטו לפנסיה, ובמקום לקלוט במקומם אנשים במשרדי הממשלה השונים, ייקלטו אנשים אחרים במשרדי הממשלה החדשים.

אורלי לוי אבקסיסצילום: מוטי מילרוד

כך למשל, ממשרד ראש הממשלה ייגרעו 32 תקנים שעלותם השנתית היא 9.44 מיליון שקל, שהם 24,588 שקל לחודש בממוצע. גם ממשרד האוצר ייגרעו 32 תקנים בעלות דומה וכך גם ממשרד החינוך. המשמעות של גריעת התקנים הללו ממשרדי הממשלה השונים היא אחת: הם היו מיותרים. המדינה יכולה להסתדר בלעדיהם.

אלא שבמגזר הציבורי זה הרי כסף של אף אחד, אז מדוע שהיא תסתדר בלעדיהם? לא עדיף להעבירם ללשכות החדשות של "שרת ההתיישבות" ציפי חוטובלי? או של "השר במשרד הביטחון" מיכאל ביטון? ולמה לקפח את "שר הסייבר והדיגיטל הלאומי" דודי אמסלם? לא מגיע לו מנכ"ל+סמנכ"לים+מזכירות ויועצים?

ההחלטה הראשונה של שר האוצר ישראל כץ היתה לקזז 10% משכרו, כדי לאותת למשק, לממשלה ולעובדיה על טיבה של התקופה הקרובה – עת להידוק החגורה. זה יחסוך לקופת המדינה בערך 60 אלף שקל בשנה. זה משהו כמו חמישית מהשכר של תקן אחד מתוך אותם 357 תקנים שניתן היה לחסוך אותם - בלי לפטר אף אחד.

הפגנת עצמאים בת"א, מאי 2020צילום: מגד גוזני

הזלזול של הממשלה החדשה בכספי ציבור והיעדר הדוגמא האישית דוקרים את העין, אבל יותר מכך – הם מהווים מצע לתסיסה חברתית עתידית. רבים מתפלאים כיצד עדיין לא ראינו מחאה ציבורית קשה על רקע משבר הקורונה. התשובה היא שהציבור דומה לגמל שמסוגל לשאת על גבו משא כבד כמו סגר ממושך, פגיעה כלכלית קשה, חוסר ודאות, ריחוק מבני משפחתו - אבל מגיע הרגע שבו יש איזה קש ששובר את גבו.

בארה"ב הקש הזה הגיע בשבוע שעבר בעקבות הריגתו של ג'ורג' פלויד, אדם שחור, בידי שוטר לבן במיניאפוליס, מה שהצית גל של מהומות אלימות ברחבי ארה"ב. המוות המשפיל של פלויד הוא הטריגר, אבל הרקע הוא עמוק יותר וקשור לאפלייה, גזענות, אלימות משטרתית וגם – למשבר הקורונה שפגע יותר בשחורים, כלכלית ובריאותית. אצלנו, התסיסה של עצמאים ושכירים נבנית אט אט. בחודשים הקרובים נראה קריסות עסקיות. אין לדעת מהו הטריגר שיצית מחאה ברחובות – אם בכלל, אבל אין ספק שממשלה מנופחת ובזבזנית בעיתוי כזה – זורעת את זרעי הפורענות של המחאה הבאה.

השר המקשר בין הממשלה לכנסת דודי אמסלם (מימין), רה"מ בנימין נתניהו ויו"ר הקואליציה מיקי זוהרצילום: אמיל סלמן

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה