לנתק את העצמאים מהביטוח הלאומי

אותו "ביטוח" הוא פיקציה וזה הוכח בצורה כואבת. לכן, יש להפריט אותו ולתת לשוק החופשי להתחרות על לבם וכספם של העצמאים

רוני הרש
רוני הרש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הפגנת העצמאים בתל אביב
הפגנת העצמאים בתל אביבצילום: מגד גוזני
רוני הרש
רוני הרש

לצד השמחה על הקמת הממשלה החדשה והתוכניות הרבות שכל תכליתן לחזק את הממשלה, קשה שלא לראות את אלו שנשכחו בצד - העצמאים. אינסוף מלים נשפכו על מצב העצמאים בשל הקורונה, והיה מתבקש שמי מהשרים המיועדים היה אומר – חכו, מה עם העצמאים?

המדינה מאוד גאה במענקים שהיא נתנה, כביכול, לעצמאים, בדחיות התשלומים ובהלוואות שהיא העמידה, אך ברור לכל בר דעת שכל הצעדים הללו הם קטנים ולא משמעותיים. האם אותם שרים לא ראו את ההפגנות בטלוויזיה? הזעקה לא הגיעה עד אליהם?

הגיעה העת לעשות מהפכה רצינית יותר בתחום זה. הגיע הזמן, אחת ולתמיד, להראות לאותו "הקטר של המשק" שמתייחסים אליו ברצינות, ורוצים שאותו הקטר ימשיך קדימה ולא יקרוס.

לכן, על הממשלה החדשה שתקום להתייחס לנושא העצמאים בצורה רצינית יותר ולכנס קבינט שייועד בדיוק לנושא זה. בחדר אחד צריכים לשב כל קברניטי הכלכלה הישראלית ולהוציא תחת ידם רפורמה אחת רצינית ומשמעותית, שתקל על חייהם של העצמאים ותסייע להם להחזיק את העסק יותר זמן ועם רווח גדול יותר. זאת יכולה להיות בשורה של ממשלה כזו.

ראשית, ביטול הזיקה בין עצמאים לביטוח לאומי. אותו "ביטוח" הוא פיקציה וזה הוכח בצורה כואבת. לכן, יש להפריט אותו ולתת לשוק החופשי להתחרות על לבם וכספם של העצמאים. העצמאים יחסכו בקרנות ספציפיות שישמרו על כספם ליום סגרירי. אין לי ספק שברגע שזה יהיה אפשרי, כל חברות הביטוח יציעו שלל מסלולים, והם וודאי יהיו טובים יותר מהביטוח הלאומי.

שנית, יש לבחון שוב את שלל המסים וההוצאות שהעצמאים והעסקים הקטנים משלמים. הפרה החולבת של כלכלת ישראל חייבת הפסקה משמעותית. בחינת המסים מחדש, ביטולם או צמצומם, יוביל למצב שלעסקים יהיה יותר כסף לגדול ולהתרחב, ומשם להזרמת כספים למשק וליצירת מקומות עבודה חדשים.

דבר שלישי הוא צמצום עד העלמת הביורוקרטיה. היא רעה חולה. כעת, כשיש ממשלה רחבה עם תמיכה ציבורית משמעותית היא תוכל, סוף סוף לבצע מהלכים שממשלות צרות נמנעו מהן.

הקורונה יצרה למדינת ישראל משבר כלכלי. אך עבור ממשלת ישראל הקורונה היא הזדמנות פז לשנות את הכלכלה הישראלית ולחזק אותה בלא מעט מובנים. חבל שהזדמנות זו ותמיכה ציבורית כה גבוהה לא ינוצלו לשינויים אלה.

הכותב הוא יועץ תקשורת וממייסדי "הקבוצה לעצמאים ובעלי עסקים קטנים בליכוד"

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"