מצב חירום לא מצדיק שימוש ב-16 מיליארד כפפות חד־פעמיות ביום

בשגרה משתמשים בעולם ב-4 מיליארד כפפות ביום - אבל בחודשים האחרונים, בעקבות הקורונה, עלה השימוש בהן פי ארבעה והנזקים הסביבתיים עצומים

עמיעד לפידות
עמיעד לפידות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פסולת בחופי ניו זילנד
פסולת בחופי ניו זילנדצילום: AP
עמיעד לפידות
עמיעד לפידות

השימוש בפלסטיק החד־פעמי, ובמיוחד הכפפות החד־פעמיות, חייב להצטמצם לתקופות החירום ולצוותים הרפואיים בלבד. השימוש הנרחב בכפפות הוכיח את עצמו כלא יעיל, מזהם, מלכלך ומיותר. המספרים אסטרונומיים: בשגרה משתמשים בעולם ב-4 מיליארד כפפות ביום - אבל בחודשים האחרונים, בעקבות הקורונה, עלה השימוש בהן פי ארבעה והנזקים הסביבתיים עצומים.

חשוב כבר עכשיו, עם תחילת החזרה לשגרה, להפסיק את השימוש בכפפות החד־פעמיות ללא בקרה. וזה עוד לפני שמדברים על העלייה בשימוש בכלים חד־פעמיים בשל חשש ההדבקה בנגיף. הנתונים קשים: כמות הפלסטיק שבה השתמשנו ב-15 שנים האחרונות היא כמחצית מכמות הפלסטיק שיוצרה עד היום בכלל. רוב הפלסטיק המיוצר כיום הוא חד־פעמי.

מכלל מוצרי הפלסטיק, רק כ-14% ניתנים למיחזור - ורק 2% מהם ניתנים למיחזור הולם. זאת אומרת שלמרות כל הסיפורים שמספרים לנו, את רוב הפלסטיק שאנחנו מייצרים לא ניתן למחזר. דקות ספורות לאחר השימוש בו, הפלסטיק הופך לפסולת רעילה ומזיקה שתישאר עוד שנים רבות - תוך פגיעה קשה בעולם החי. פסולת שבסופו של דבר נשרפת או מתפשטת במערכות הביולוגיות ומגיעה גם אלינו בני האדם - למזון שלנו ולמקורות המים שלנו.

למרות הודעות של גופי בריאות בכל העולם שאין תחליף לשטיפת ידיים - השימוש בכפפות החד־פעמיות בקרב הציבור הרחב זינק באופן חסר תקדים. אם נדאג לכך שאת השימוש בפלסטיק נצמצם בעיקר לתקופות חירום, השגרה שלנו תוכל להתאפיין בדאגה לסביבה ולאדם - באמצעות צמצום הפלסטיק ההרסני למינימום הנדרש.

לשם כך, מקדמת אגודת אדם טבע ודין הצעת חוק פלסטיק לישראל. החוק אינו אוסר שימוש בפלסטיק. בסופו של דבר, פלסטיק כשלעצמו הכרחי לשימושים מסוימים. כך למשל, הפלסטיק הכרחי לשם בניית פאנלים סולאריים, מתקני ביוגז ביתיים, תשתיות בנייה ומוצרי חשמל. עבור שימושים אלה ואחרים, לא נמצא עדיין תחליף הולם לרכיב הפלסטיק.

מטרת החוק, אם כן, תהיה להטיל איסורים והגבלות על מוצרי פלסטיק חד־פעמי - בהתחשב בקיומם של תחליפים הולמים בשוק. כך למשל, יוטל איסור מוחלט על שורת מוצרים, בין השאר כלים חד־פעמיים, קשי שתייה ומקלות ערבוב. על מוצרים אחרים, כמו כוסות שתייה ואריזות טייק אווי, תוטל אחריות יצרן מורחבת, כך שהיצרנים יהיו אחראים על מימון פעולות ניקוי והסברה.

ההסדר יכלול תיקונים נוספים, כמו הרחבת חוק הפיקדון על מכלי משקה לכלל מכלי המשקה - מה שצפוי לצמצם משמעותית את נוכחות מכלי המשקה הגדולים במרחב הציבורי ובחופים ולהוביל לחיסכון של מאות מיליוני בקבוקים. הרחבת איסור סעיף נוסף בהסדר יתייחס לחלוקה ללא תמורה של שקיות חד־פעמיות לכל העסקים, מה שיצמצמם באופן ניכר את השימוש בשקיות אלו.

הכותב הוא ראש תחום פסולת ומיחזור בעמותת אדם טבע ודין

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"