דעה |

תודה על המטוסים, אבל למה לא קיבלנו את כל המשכורת?

למרות ההבטחות: פקידי האוצר הפקירו את צוותי הרפואה בקהילה והחליטו כי יש לפצות כספית אך ורק את צוותי בתי החולים שהוכנסו לבידוד בשל חשיפה לחולי קורונה במקום העבודה

קובי שינה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מטס יום העצמאות מעל בית החולים רמב"ם בחיפה
מטס יום העצמאות מעל בית החולים רמב"ם בחיפהצילום: רמי שלוש
קובי שינה

ישראל ומנהיגיה בחרו ובצדק להוקיר את הצוותים הרפואיים במטס. ראש הממשלה העלה על נס את פועלם של הצוותים הרפואיים בכל נאומיו. שר האוצר התחייב מעל כל במה אפשרית שייתן את מלוא השכר לרופאים שנכנסו לבידוד בשל חשיפה לחולי קורונה בעת עבודתם. אם אכן כך, כיצד ניתן להסביר את החלטת פקידי האוצר לפיה רופא או איש צוות רפואי שעובד בקהילה ייפגע במשכורתו באופן קשה רק כי עבד במסירות כדי להציל חיים.

עוד לפני עידן הקורונה, מערכת הבריאות של ישראל בנויה כך שחלק גדול מנטל הטיפול בחולים ובבריאים מבוצע על ידי רופאי הקהילה. חרף המחסור העצום במיטות אשפוז, בשירותי סיעוד וברופאים, הרפואה בישראל ממוקמת בחלקו העליון של OECD בזכות טיפולי רפואה מונעת איכותית המבוצעת בקהילה. חשוב לזכור - הטיפולים המבוצעים בקהילה משטחים את העקומה ומונעים הידבקות במקומות הומי אדם ובבתי החולים.

כשהמגפה נכנסה לחיינו בישראל, נרתמו צוותי הקהילה ועמדו בחזית הטיפול במרבית המקרים. הצוותים הרפואיים, הסיעודיים והאדמיניסטרטיביים ראו ברוב המקרים את החולים בשלבי המחלה הראשונים שלהם: איבחנו, החליטו כיצד ואת מי לאשפז, שמרו על קשר עם המטופלים שנשארו בביתם או במלוניות ומילאו את כל צורכיהם הרפואיים. נראה שמדיניות זו איפשרה עמידה במשימה הלאומית, לניצחון הגל הראשון, על אף המשאבים המצומצמים.

מטס חיל האוויר מעל בית החולים הדסה עין כרם בירושליםצילום: אוהד צויגנברג

רבים מהצוותים הרפואיים בקהילה כמו גם בבתי החולים, נאלצו להיכנס לבידוד עקב חשיפה לחולים מאומתים. בשונה ממרבית האוכלוסייה, נכנסו הצוותים לבידוד רק בתנאים מחמירים של חשיפה ממושכת של מעל רבע שעה ובהיעדר מיגון מספק. בתפקידי כרופא ומנהל מרפאה בבני ברק, בדקתי עשרות חולי קורונה אך נאלצתי להיכנס לבידוד רק בשל מקרה אחד חמור במיוחד אותו נאלצתי לנהל ללא מיגון מספק, מקרה אשר פורסם ב-TheMarker, על ידי הכתבת רוני לינדר. מיותר לציין כי גם בעת הבידוד שמרו מרבית הצוותים על קשר עם המרפאות וסייעו ככל שיכלו.

על סמך שורות אלה, מה רבה היתה פליאתי כי בניגוד להצהרות של ראש הממשלה ושר האוצר, שקבעו כי הצוותים הרפואיים לא יפגעו בהשתכרותם כתוצאה מבידוד שנכפה עליהם בשל עבודתם, החליטו פקידי האוצר באופן ציני לפצות רק את צוותי בתי החולים. בדומה לרופאי בתי החולים נדבקנו מהנגיף ו/או נאלצו להיכנס לבידוד. לא נסכים לאפליה בעניין הפיצוי הכספי.

מטס יום העצמאות מעל בית החולים איכילוב בתל אביבצילום: תומר אפלבאום

אפשר להסתכל על הרפואה בישראל כאל מארג שלם, הבנוי מטיפול איכותי בקהילה ומבתי חולים מצוינים. כולנו נרתמנו למשימה וניצחנו בקרב הראשון. להערכתי נצליח גם בגל נוסף. נותר לי רק לקוות שלא נזדקק להתמודדות שכזו.

אל תתנו לפקידי האוצר לפגוע בצוותים הרפואיים.

ד״ר קובי שינה, מנהל מרפאה בבני ברק

כתבות מומלצות

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש