ו |

בלי נשים, בלי ערבים: המחדל של הצוות שמטפל במשבר

צוות המומחים שהוקם לפתרון משבר הקורונה מורכב בעיקר מפיזיקאים וכלכלנים ■ נשים, ערבים ושאר מגזרים מוחלשים באוכלוסייה חייבים להיות שותפים במעגל קבלת ההחלטות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דיון קורונה ממשלתי בזום
צילום: קובי גדעון / לעמ

באחרונה הופץ ברשתות החברתיות צילום של מסמך מאת "צוות המומחים במינוי המל"ל להתמודדות עם מגפת הקורונה", שכותרתו: "הבטחת הבלימה ותכנון שלב היציאה". המסמך נהפך לוויראלי לא בגלל התוכן שלו, אלא בגלל חברי הצוות ומקצועם. מתוך 31 חברי הצוות — 22 מומחים, שמונה עוזרי ועוזרות מחקר ומזכיר הצוות, כל המומחים, ללא יוצא מן הכלל, הם גברים יהודים.

צוות מרכזי שנועד לתכנן יציאה מהמשבר הגדול ביותר שידענו מאז קום המדינה, כדברי ראש הממשלה, מוקם ללא נשים וערבים. יותר מכך, המקצועות הבולטים בצוות המומחים הם פיזיקאים וכלכלנים. אין מומחים לבריאות הציבור, ואין מומחים מתחומי הרווחה והחינוך.

הרכב הוועדה אף אינו עומד בדרישות חוקיות מינימליות. ועדות ממונות נדרשות לעמוד בהוראות החוק שקובע חובת ייצוג הולם. הייצוג ההולם נועד לוודא שוועדות מקצועיות בוחנות אספקטים משמעותיים עבור קבוצות שונות בחברה, ובפרט ביחס לנשים. לא מדובר רק בעניין סימבולי. תכנון אסטרטגיה ויציאה לשגרה שלא יביא בחשבון פרספקטיבה רחבה של צרכים מנקודת מבט של נשים, של משפחות בעוני או של החברה הערבית או החרדית — יוביל לתוצאות קשות, לא מעשיות, אשר נדונות לכישלון.

כך מובל דיון מספרי סטטיסטי אשר מסתמך על נוסחה כזאת או אחרת, ללא התייחסות לסוגיות חברתיות, חינוכיות ושל בריאות הציבור והשלכותיה של הקורונה על ההיבטים אלה של החיים שלנו ועל החברה. הזנחה של סוגיות חשובות אלה עלול להביא למסקנות חלקיות וצרות אשר עלולות לעלות למשק ולמשלמי ומשלמות המסים ממון רב, בשל היעדר מענה הולם ובזמן מה שעלול להוביל לכך שאסטרטגיה של כיבוי שריפות תמשול, ותוצאותיה ידועות.

הרכב כזה של הצוות עלול לפגוע בחוסן החברתי ותחושת הסולידריות שכל כך מתבקשת במלחמה בקורונה. בהיעדר תרופה או חיסון לווירוס, ממשלות נדרשות לגייס את שיתוף פעולה של כל המגזרים והמגדרים. קבוצות שמודרות באופן מבני מתהליך קבלת החלטות ירגישו חוסר אמון במערכת ושדברים נכפו עליהם מלמעלה, ויתקשו ליישם את ההנחיות.

במשק הישראלי, נשים מהוות כיום כוח חזק בכלכלה, בחברה ובבריאות. נשים מהוות יותר ממחצית של המקצועות הרפואיים והפרא־רפואיים בבתי חולים, הן מהוות כוח עיקרי במערכת החינוך ומערכת הרווחה. הן מכירות מקרוב את הסוגיות במערכות אלה, ולכן הן חייבות להיות שותפות לתהליכים של קבלת החלטות בנוגע ליציאה ממגפת הקרונה. כמו שהחברה הערבית היא שותפה לתהליכים של הפיתוח הכלכלי במשק, ורופאים ורופאות ואחים ואחיות ערבים נעמדים בחזית ההתמודדות עם הקורונה בבתי חולים, כך הם חייבים להיות שותפים לקבלת ההחלטות.

ככל שהוועדה תמשיך לקבל מנדט מהמל"ל (המועצה לביטחון לאומי), שאחראי לתכלל את המשבר, חייבת להיות תוספת של מומחיות נשים ומומחיות ומומחים מהחברה הערבית, ולהרחיב את מנעד תחומי המומחיות בוועדה גם לתחומים החברתיים, כלכליים, חינוכיים ושל בריאות הציבור. הפתרון האמיתי יהיה לא בשינוי שיקשט את הדנ"א של הצוות המקורי, אלא בהקמה לאלתר של צוות מומחים אזרחי שיכלול מומחים ומומחיות מתחומי בריאות הציבור, רווחה, חינוך, תעסוקה וכלכלה.

הצוות צריך לשמור על שוויון מגדרי, להתייחס לצרכים ולתת מענה הולם של הקבוצות השונות בחברה — ערבים, חרדים, בעלי מוגבלויות פיזיות ונפשיות, משפחות חד־הוריות, נשים נפגעות אלימות ועוד. בלי צוותים שמכירים את הסוגיות של אוכלוסיות אלה, כל מה שנשאר זה פוליטיקה כוחנית, גברית וישנה לווירוס חדש.

ד"ר דאוד היא מומחית לבריאות הציבור; עו"ד גרא מרגליות היא מנכ"לית שדולת הנשים; שתיהן חברות בצוותי המומחים של המשבר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"