מקריבים את החולים הרגילים על מזבח חולי הקורונה

הטלת הרוב המכריע של יכולות בתי החולים ל"קרבות בלימה" כנגד המגפה צפויה להחמיר את מצבם של החולים האחרים, במחלות "רגילות" ■ נדרשת בעת הזו תכנית אמיצה ומקצועית לתכנון החזרה מהירה של פעילות רפואית שגרתית

שי פיין
שי פיין
מחלקת טיפול נמרץ לחולי קורונה בבית חולים השרון
מחלקת טיפול נמרץ לחולי קורונה בבית חולים השרוןצילום: אייל טואג
שי פיין
שי פיין

איפכא מסתברא. זו השיטה שאימצה מערכת הביטחון כחלק ממסקנות מלחמת יום כיפור, שייעודה לבחון אפשרויות שנראות בלתי סבירות, ולנסות לערער על הערכות מקובלות.

חלפו שבועיים מאז הנחיית מערכת הבריאות בישראל לעצירת פעילות אלקטיבית בבתי החולים, במקביל להפחתת תנועה כללית במדינה, עד כדי שיא של סגר מוחלט במהלך חג הפסח. הכל נועד במטרה להימנע מהצפה במספרים בלתי אפשריים של חולים, במקביל לניסיונות להמשך התארגנות לקראת הקרב לבוא. אם נמשיך להחזיק את האוכלוסייה ללא תנועה, סביר להניח ששיעורי ההדבקה לא יאמירו, והתחלואה תישאר מבוקרת.

בעולם היפותטי, זו הדרך לפעול. הבעיה היא שהעולם שלנו אינו תיאורטי, אלא ריאלי, ובעולם הזה חלפו שבועות שבהם עדיין לא הותוותה בצורה ברורה ופומבית הדרך שבה נחזור למלא את חובותינו כאנשי מערכת הבריאות לבריאות האוכלוסייה כולה: בדיקות סקר לגילוי סרטן (ממוגרפיות, קולונוסקופיות, משטחי PAP); ביצוע בדיקות שגרה במרפאות הקהילה למעקבים אחר מחלות רקע; ובייחוד ניתוחים "אלקטיביים", שאמורים למנוע התדרדרות במצבי הבריאות של המטופלים שלנו.

מחלקת קורונה בי"ח שיבאצילום: עופר וקנין

הנתונים שהצטברו בעולם בנוגע לחולי המגפה במהלך השבועיים האחרונים מצביעים על מסרים קשים, שלא ניתן להתעלם מהם - התוחלת הטיפולית בחולים הקשים כנראה אינה גבוהה. המחלה משפיעה על החולים הקשים באופן מהיר מאד, אך לא אחיד; בקרב החולים הקשים שמגיעים כדי הנשמה וטיפול נמרץ, שיעורי התמותה גבוהים מאד - עד 80%, בעיקר בקרב אלה שהרזרבה התפקודית שלהם ירודה.

הרפלקס שהופעל היה להיערכות להקרבה של כמעט כל מערכי הרפואה האשפוזית על מנת להילחם בקרב מצדה הירואי - הקצאת 80% ממיטות האשפוז בכל בית חולים ציבורי לטובת טיפול בחולי קורונה, ולהנשים מאות ואלפים של חולים. "מיטות המונשמים" במחלקות האשפוז הרגילות, טלאי שמתקיים באופן כמעט בלעדי בישראל, לא יסייעו לחולים הקשים בקורונה, כפי שאינו מביא להצלת החולים המונשמים שם בימי שגרה.

חולי הקורונה הקשים זקוקים לטיפול נמרץ אמיתי. הגורם קובע הקצב האמיתי בהגדלתו אינו המכשור (מנשמים, מוניטורים, משאבות מזרק, מכשירי דיאליזה), שזוכה לאזכורים שכיחים בתקשורת, אלא כמובן כוח האדם המיומן – רופאי טיפול נמרץ והרדמה, ואחיות טיפול נמרץ. רק אלה יודעים לא רק כיצד להפעיל את המכשור, אלא כיצד להגיב בצורה נכונה למצבם המשתנה במהירות של החולים הקשים.

הטלת הרוב המכריע של יכולות בתי החולים ל"קרבות בלימה" כנגד המגפה צפויה להחמיר את מצבם של החולים האחרים, במחלות "שגרתיות", שלא זוכים ולא צפויים לזכות לטיפול שהם זקוקים לו. באופן כללי, כ-20% מפעילות בתי החולים הציבוריים בימי שגרה הינה פעילות שעונה להגדרה של "דחוף", כלומר מטופלים שמתקבלים לבית החולים דרך חדרי המיון. ההחלטה להותיר רק 20% ממיטות האשפוז לפעילות שאינה קורונה למעשה חורצת את גורלם ובריאותם של כל החולים האחרים, שצרכיהם הרפואיים כמובן שלא נעלמו באורח פלא.

״עושים הכל״ הוא ביטוי שטומן בחובו המון משמעויות, אבל אין לקיימו בעיניים עצומות, או בכל מחיר. ההחלטות הנוכחיות לא עומדות בעיקרון קבלת החלטות מבוססת נתונים, כפי שפועלות לדוגמא וועדות הסל והטכנולוגיה של משרד הבריאות עצמו. להצטיידות ולהקצאת מיטות אשפוז לקורונה אמנם חשיבות רבה בהרגעת הציבור, אולם המחיר שטמון בהפקרת צרכי הבריאות הלאומיים האחרים, וצרכי הכלכלה הרחבים יותר, הינו עצום. אם אחזור לדימוי הצבאי שאיתו התחלתי, הדבר משול להקצאת כל הכוחות לגזרה פעילה אחת, והוצאת כל הכוחות משאר הגזרות, שגם בהן ממשיך להתקיים איום צבאי.

בכל קרב חייבים לתכנן את היום הבא, וזה צפוי להתארך מאד ולהיות מורכב אף יותר. במקום להיערך להמשך הגברת היכולות המוכרות, שאינן יעילות כפי שהיינו רוצים, נדרשת בעת הזו תכנית אמיצה ומקצועית לתכנון החזרה מהירה של פעילות רפואית שגרתית. בריאותם של המטופלים שלנו נפגעת ככל שממשיכים לחלוף הימים. נדרשים שינוי תפיסתי ושינוי מחשבתי, כאלה שיסטו מהפרדיגמות הנוכחיות, שמטרתם היא לשמר את מחויבותנו לבריאות כל המטופלים שלנו.

הכותב הוא ד"ר, מנהל מערך הרדמה חדרי ניתוח וטיפול נמרץ בית החולים אסותא אשדוד

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"