המשבר הוכיח: חייבים לחזק את החקלאות המקומית

כשמעברי גבול ונמלים נסגרים עקב התפשטות נגיף הקורונה, זהו חוסר אחריות להיתלות במזון מיובא - תוך רמיסת החקלאות הישראלית וערעור היכולת שלה לספק לאזרחי ישראל ביטחון מזון, בעת מגיפה עולמית, אמברגו או מלחמה

ירון בלחסן, מנכ"ל ארגון מגדלי הפירות בישראל
ירון בלחסן
טרקטור בחבל שלום בנגב המערבי
טרקטור בחבל שלום בנגב המערבי. מדינת ישראל קמה בזכות עובדי אדמהצילום: אליהו הרשקוביץ
ירון בלחסן, מנכ"ל ארגון מגדלי הפירות בישראל
ירון בלחסן

התפרצות נגיף הקורונה ברחבי העולם והמאמצים לבלום את התפשטות המגפה באמצעות סגירת גבולות, מעלים על סדר היום הלאומי את סוגיית ביטחון המזון בישראל. שנים של פגיעה מתמשכת בחקלאות ובחקלאים וחוסר התייחסות לתוצרת האדמה כאל משאב לאומי אסטרטגי שיש לשמר, נתנו אותותיהם בענף שסובל ממצוקה קשה מזה עשורים.

אישור המדינה לייבא מזון זול ממדינות זרות יצר פגיעה חסרת תקדים בחקלאים הישראלים, שרבים מהם נאלצו לראות את מפעל חייהם יורד לטמיון ואת משקיהם החקלאים נסגרים.

שנים של הנהגת חוסר סבסוד ישיר, עידוד ייבוא תוצרת זולה מחו"ל וזלזול מוחלט בפערי התיווך בין רווחי החקלאים בשער המשק למחירי המזון ברשתות השיווק, גרמו לכך שחקלאים רבים פועלים במצב של חוסר ברירה וחוסר וודאות כלכלית, או גרוע מכך — בהפסדים.

בכל יום יוצאים עוד ועוד חקלאים ממעגל היצור ולכן אי אפשר לצַפּוֹת מהדור הבא להמשיך לעסוק בחקלאות. שטחים חקלאיים ננטשים ומשק חקלאי שנסגר, כבר לא ייפתח מחדש. עזיבת החקלאים את הענף הנה בְּכִיָיה לדורות, לא רק עבור החקלאים עצמם אלא לכל תושבי המדינה.

כעת, כשמעברי גבול ונמלים נסגרים עקב התפשטות נגיף הקורונה, זהו חוסר אחריות להיתלות במזון מיובא, תוך רמיסת החקלאות הישראלית וערעור היכולת שלה לספק לאזרחי ישראל ביטחון מזון, בעת מגיפה עולמית, אמברגו או מלחמה. בתרחיש בו הגבולות נסגרים ואין אפשרות לייבא מזון מחו"ל, ניאלץ להסתמך אך ורק על ייצור מזון עצמאי מקומי כדי לספק מענה לצרכי האזרחים. לכן בימים אלו, חובה על ממשלת ישראל להתעשת ולזכור כי מוטלת עליה אחריות לאומית לייצר מזון עבור התושבים, הן בשגרה והן בחירום. ביטחון המזון הנו הכרח קיומי ולכן יש להבטיח המשך חקלאות ותעשייה חקלאית בת־קיימא.

כתוצאה ממדיניות הממשלות בארבעת העשורים האחרונים, הצטמצמה החקלאות המקומית והגיעה לשפל חסר תקדים — במסגרתו צנח מספר המשקים החקלאיים ב–61%.

לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, מספר החקלאים בארץ כיום הוא כ–12 אלף בלבד, עם ירידה בשיעור של כאלף חקלאים בשנה במהלך חמש השנים האחרונות.

מתוך כלל החקלאים בישראל, 65% כבר מעל גיל 55 ופחות מאחוז בגיל 35 ומטה — מה שאומר שדור ההמשך הולך ומתמעט ואין למעשה מי שייקח את ההגה ממייסדי המדינה ובניהם. זו בעיה חמורה שצריכה להדיר שינה מעיניהם של מקבלי ההחלטות בדרגים הגבוהים ביותר.

מנתוני הלמ"ס עולה כי שטח הנטיעות החדשות של עצי פרי ב–2018–2019 הסתכם ב–34,126 דונם, לעומת 39,920 דונם בשנה שקדמה לה ו–44,446 דונם שנתיים קודם לכן. מדובר בירידה של 14.5% לעומת השנה שעברה, מתוכן חלה ירידה בנטיעות השקדים ב–48.3%, נטיעות האפרסקים והנקטרינות ירדו ב–41% ונטיעות האבוקדו ירדו ב–16.5%.

בכדי שהחקלאות תוכל להמשיך להתקיים ולספק לתושבי המדינה ביטחון מזון בימים של בידוד מדיני, על המדינה לחזור להכיר בערך הייחודי והאסטרטגי של החקלאות, באמצעות מעשים ולא עם דיבורים בעלמא.

מדינת ישראל קמה בזכות עובדי האדמה שהתיישבו באזורי הספָר הנידחים הסמוכים לגבולות הארץ בצפון, בבקעה ובדרום ועיבדו את השדות והמטעים צמודיי הגדר, כדי לגדל את המזון המגיע לשולחנם של תושבי ישראל.

זוהי שעת חירום ואני קורא לשר החקלאות והממשלה הנבחרת להפגין תמיכה מלאה בחקלאים באמצעות סבסוד החקלאות, הקלה בעלויות במים והמיסים, ובעיקר, הצבת ענף החקלאות בראש סדר העדיפות הלאומי — לפני שיהיה מאוחר מדי.

הכותב הוא מנכ"ל ארגון מגדלי הפירות בישראל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?