למידה מרחוק? למורים אין את הידע הנדרש

רוב המורים בישראל אינם מנוסים בשילוב טכנולוגיות בלמידה ובבניית תהליך למידה מרחוק ■ ואולם מעבר לבעיות הטכניות, יכולתם של אנשי החינוך להוביל למידה מרחוק בשגרת למידה לאורך זמן היא הנושא המהותי שבו יש לדון

משרד החינוך ישתמש בתכנים דיגיטליים כדי לאפשר למידה מרחוק
משרד החינוך ישתמש בתכנים דיגיטליים כדי לאפשר למידה מרחוקצילום: CrispyPork / Getty Images/iStoc

בעוד מערכת החינוך בישראל נערכת ללמידה מרחוק במטרה לאפשר לתלמידים המשכיות בלמידה, מופנה הזרקור למגמה החשובה של למידה מרחוק ושילוב טכנולוגיות למידה, הנוכחת במרחב החינוכי זה כשלושה עשורים.

במערכת החינוך משולבות כיום פעילויות מקוונות ברבים מנושאי הלימוד, אך רק דוגמאות בודדות קיימות לתחום תוכן הנלמד כולו בשגרה באופן מקוון. "התיכון הווירטואלי" של משרד החינוך מופעל על ידי מט"ח (המרכז לטכנולוגיה חינוכית) ונותן מענה ללימודי מתמטיקה ופיזיקה בהיקף מורחב לבגרות, לתלמידים בבתי ספר שאין בהם מגמות לבגרות מורחבת. גם תוכנית כימיה ברשת של מכון דוידסון לחינוך מדעי, מאפשרת למידה מרחוק של כימיה ברמת 5 יחידות לימוד עבור אותם תלמידים אשר אין בבית ספרם מגמת כימיה.

לעומת דוגמאות אלה, רוב המורים בישראל אינם מנוסים בשילוב טכנולוגיות בלמידה, בבניית תהליך למידה מרחוק ובניהולו בשגרה לאורך זמן. באחרונה קיים משרד החינוך תרגיל ארצי ללמידה מרחוק בעת חירום, שבו התבקשו תלמידי בתי הספר לתרגל למידה. התרגיל, אגב, הסתיים בקריסתו של האתר. ואולם מעבר לבעיות הטכניות, יכולתם של אנשי החינוך להוביל למידה מרחוק בשגרת למידה לאורך זמן היא הנושא המהותי שבו יש לדון.

לפי משרד החינוך, במצב חירום אמורה מערכת הלמידה מרחוק לאפשר למורים לקיים שגרת הוראה ופעילויות לימודיות וחברתיות מונחות כתחליף ללמידה בכיתה. לפי הנחיות המשרד, על רכז התקשוב הבית ספרי להשלים את הפערים המקצועיים של המורים. מורים החסרים את האוריינות הדיגיטלית ואת הידע והמיומנות לשלב טכנולוגיות למידה בהוראה, ימצאו עצמם חסרי אונים במצבים שבהם תוצב בפניהם דרישה לפעילות אינטנסיבית של הוראה מקוונת. השלמת פערים מקצועיים דורשת ידע, תרגול והתנסות, וכן ליווי, הערכה ומשוב, והיא אינה ריאלית במצב חירום אמיתי.

בימים כתיקונם, טכנולוגיות למידה הוא תחום עיסוקה של קהילת אנשי חינוך ואקדמיה, שמאמינים בתרומתה של הטכנולוגיה ללמידה חדשנית. האפשרות לתת מענה לייחודיות ולשונות של הלומד, הגמישות בזמן ובמקום, עושר הייצוגים והאפשרויות ללמידה - כל אלה מקדמים את הלמידה ומטפחים מיומנויות הולמות למאה ה-21.

בבתי ספר רבים קיים מחסור בהכשרה מתאימה למורים, זמינות של חומרי לימוד מתאימים או אספקה ותחזוקה של ציוד הולם. מורים רבים במערכת החינוך עדיין רחוקים מהידע והיכולת לפתח בעצמם תהליכי למידה משולבי טכנולוגיה, באופן המנצל בתבונה וביעילות את המרחב הדיגיטלי. לא כל שילוב של טכנולוגיה מקדם למידה או יוצר שגרת למידה לאורך זמן.

ההכרח לקיים למידה מרחוק בהיקפים הולכים וגדלים עקב התפשטות נגיף הקורונה, מציבה בפני מערכת החינוך כתובת ברורה על הקיר: כיום אוריינות דיגיטלית, הבנה מהותית של שילוב טכנולוגיות בתהליכי הוראה ולמידה, ידע והבנה כיצד לבנות ולנהל תהליכי למידה מרחוק - הם ידע בסיסי הנדרש כיום מכל אנשי החינוך.

במידה וצו השעה יחייב את מערכת החינוך בישראל ללמד מרחוק לאורך זמן, לא ניתן יהיה להסתפק בפעילויות סטנדרטיות המוצעות לתלמידים. שילוב של שיחות ועידה בווידאו, שידורים חיים ועוד יאפשרו לקיים המשכיות בלמידה ולשמור על הקשר החברתי החיוני כל כך בין התלמידים לחבריהם ולמוריהם. זו יכולה להיות גם הזדמנות להתנסות בלמידה משמעותית חדשנית. דוגמה ייחודית ניתן לראות בפרויקט Bridging for China אשר יזם איש החינוך יעקב הכט, המחבר בין כיתות בארץ ובעולם לבין תלמידי סין הנצורים בבתיהם לפעילות משותפת של למידה ומשחק.

ואילו לטווח הארוך, הגיעה העת להעריך מחדש את חיוניות הכשרתם של המורים למיומנות של שליטה בטכנולוגיות הלמידה ושילובן המושכל בלמידה. ב-2020 המדינה חייבת לראות בכך ידע בסיסי לכל אנשי החינוך.

ד"ר לוי עצמון היא ראש ההתמחות לתקשוב ולמידה בתואר השני לחינוך, הקריה האקדמית אונו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?