כל הסיבות שמכשילות את היישובים הערביים

ב-2015 התקבלה החלטת ממשלה 922, שבמסגרתה מוקצים מענקים חסרי תקדים לחברה הערבית ■ אך ההזדמנות הגדולה הזו לקידום המצב בחברה הערבית נמצאת בסכנה, לאור ההתנהלות הקלוקלת של חלק מהרשויות המקומיות

אום אל פחם
אום אל פחםצילום: מגד גוזני

באחרונה חשף מבקר המדינה כי החלטות ממשלה שנועדו להתמודד עם מצוקת הדיור ביישובים הערביים אינן יוצאות לפועל בשל תכנון לקוי ושורת מחדלים בביצוע. חסם עיקרי בהקשר זה, קבע המבקר, הוא חוסר היעילות של השלטון המקומי הערבי.

הבעיה שמצביע עליה המבקר אינה מוגבלת לתחום הדיור. הרשויות הערביות ממשיכות לדשדש הרחק מאחורי יתר הרשויות כתוצאה מהקצאה לא שוויונית של משאבים, לצד ניהול כושל הנשען על הכוח האלקטורלי של ראשי החמולות במקום על עקרונות של מקצועיות ומינהל תקין. במשך שנים ניסתה המדינה מגוון פתרונות נקודתיים לבעיה, אך לא השכילה לטפל בשורש הבעיה.

ב-2015 התקבלה החלטת ממשלה 922, שבמסגרתה מוקצים מענקים חסרי תקדים לחברה הערבית בתחומים כמו חינוך, תחבורה, דיור, תשתיות, תעסוקה, ביטחון פנים, שלטון מקומי ותרבות. במסגרת ההחלטה, הרשויות המקומיות מתפקדות כ"קבלן הביצוע" של הממשלה: הן מקבלות כספים המיועדים להשקעה בהתאם למטרות שמתווים המשרדים הרלוונטיים.

למרבה הצער, מנגנון הקצאה זה מתעלם כליל מהבעיות החמורות שמהן סובלות הרשויות הערביות בתחומי המינהל התקין, שלטון החוק, שיתוף הציבור והשקיפות, לא מעודד אותן להגביר את האכיפה בתחומים אלה ואינו מספק מענה לליקויים חוזרים ונשנים. כיום, ארבע שנים לתוך יישום החלטה 922, ברור כי בלא מענה לנושא המינהל התקין, הצלחתה מוטלת בספק.

חמשת הכשלים הבאים, מהם סובלות הרשויות הערביות, מהווים חסמים מרכזיים ליישום מוצלח של החלטה 922.

1. ניגוד עניינים והעסקה בלתי־חוקית: הרשויות הערביות סובלות מכשל מתמשך של העסקה בלתי־חוקית של עובדים לא מתאימים, לרבות מקורבים, קרובי משפחה ובעלי ניגוד עניינים. הון אנושי מקצועי וחסר פניות הוא לא פחות מקריטי לפעילותן התקינה של רשויות מקומיות, ואין מחלוקת כי העסקת עובדים לא מתאימים מונעת ניהול תקין, יעיל ומקצועי.

2. תת־אכיפה: המבנה החברתי בחברה הערבית, הנשענת על מערכת משפחתית־שבטית, מוביל לקושי משמעותי של הרשויות לאכוף את החוק בתחומים כמו גביית מסים, חקיקה סביבתית ורישוי עסקים. תופעה זו מביאה להפסדים ניכרים של הרשויות ומקשה עליהן לתפקד באופן שוטף, קל וחומר להוביל מיזמים גדולים ותהליכי עומק.

3. תפישה לא דמוקרטית: על פי התפישה הרווחת בחברה הערבית, הרשות המקומית היא שלל שעליו נאבקות החמולות ובהתאם, נבחרי הציבור חייבים בדין וחשבון לא לציבור כי אם לחמולה שהביאה להיבחרם. הצבעה חמולתית גם מביאה לייצוג יתר של גברים מבוגרים ולהדרתם של צעירים ונשים מתפקידי מפתח. תהליכים אלה יוצרים מצב לא־דמוקרטי בעליל, שבו צורכי התושבים אינם מיוצגים כראוי.

4. היעדר שקיפות: מנגנונים של שקיפות ושיתוף הציבור אמורים להבטיח פיקוח ובקרה ציבורית ולעודד התנהלות חוקית, מקצועית ויעילה. אלא שברובן המוחלט של הרשויות הערביות, מנגנונים אלה לוקים בחסר. למשל, רובן אינן מזמינות את הציבור להשתתף בישיבות המליאה ואינן מקליטות אותן, וחלקן אינן מפעילות אתר אינטרנט.

5. ביקורת פנימית חלשה: הביקורת הפנימית ברשויות הערביות, לה תפקיד חשוב בבלימת התנהלות לקויה, נמצאת תחת מתקפה מתמדת. רשויות רבות נמנעות ממינוי מבקר פנים בתואנות שונות (נכון להיום, ב-20% מהרשויות התפקיד אינו מאויש); אחרות ממנות לתפקיד בעלי ניגוד עניינים; ובמקרים אחרים, סובל המבקר מהתנכלות מערכתית המקשה עליו לתפקד.

הכשלים ברשויות הערביות משמעותיים ונרחבים, ואינם עתידים להיעלם מעצמם. בשל תפקידן המרכזי ביישום החלטה 922, קיימת סכנה שההחלטה תהפוך מהזדמנות משמעותית לפספוס היסטורי. אם הכשלים לא יקבלו מענה מערכתי, המענקים אולי יזרמו לרשויות, אבל בטווח הארוך לא יתרחש כל שינוי מוסדי משמעותי ובר־קיימא.

בימים אלה נבחנות פעולות נוספות לאחר יישום החלטה 922. אנו נמצאים אם כן בצומת דרכים חשוב, שבו הממשלה חייבת להבין שלא די בהזרמת תקציבים. מי שרוצה לראות שינוי אמיתי במצבה של החברה הערבית בישראל - חייב לתת מענה גם לבעיות ממנה היא סובלת בתחום המינהל התקין.

הכותב הוא מנכ"ל ומייסד עמותת עורכי דין לקידום מינהל תקין, הפועלת לקידום מינהל תקין ברשויות המקומיות הערביות

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"