הלקח של הירושלמים לבעלי העסקים ביפו: סגרו את העסק

הניסיון של בעלי העסקים הירושלמים בעבודות להקמת הרכבת הקלה בעיר, יכול ללמד את מקבילהם התל אביב שני לקחים חשובים: הראשון, לסגור את העסק מיידית עם תחילת העבודות. והשני, האיזור ישגשג לאחר השלמת העבודות

אורי שרף
אורי שרף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עבודות הרכבת הקלה בתל אביב
עבודות הרכבת הקלה בתל אביב
אורי שרף
אורי שרף

מאות בעלי העסקים בשדרות ירושלים ביפו, הממורמרים עקב הנזקים שגורמות עבודות הקמת הרכבת הקלה, יכולים להפיק שני לקחים מהקמת הרכבת הקלה בירושלים. הראשון: לאחר סיום העבודות, הרחוב ישגשג והעסקים יפרחו. השני: מומלץ לא להשתהות ולא לקוות לנסים - אלא לסגור את העסקים, ומיד.

למרות ההבטחות, העבודות עלולות להימשך יותר משלוש שנים. בירושלים, במקום שנתיים ארך התהליך כשש שנים. הנזק לעסקים צפוי להיות חמור מכפי שנראה בתחילה. גם אם יאפשרו מעברים להולכי רגל - צפויים ברחוב רעש ואבק, ובחורף גם בוץ. אלה יקשו על נגישות הלקוחות, שייעלמו מהרחוב בהדרגה, וצפויים גם קשיים באספקה סדירה של סחורה לחנויות.

אין טעם לצפות שהבטחות כלשהן לעזרה יתממשו. תביעות משפטיות לקבלת פיצוי מהרשויות, בגין הנזקים העסקיים שנגרמו, הוגשו בירושלים לפני שנים על ידי שתי קבוצות סוחרים - ועד כה לא הניבו תוצאה כלשהי.

עזרה כספית מהממשלה לא הוענקה לירושלמים, ולא תינתן גם לסוחרי תל אביב־יפו. משרד האוצר אינו מוכן ליצור תקדים, כך שבכל עבודת פיתוח אחרת שתהיה בעתיד בכל מקום בארץ, הממשלה תיאלץ לפצות את העסקים הנפגעים. הפעם היחידה שבה הממשלה חרגה מעיקרון זה היה בעת "אינתיפאדת הסכינים", לפני כשלוש שנים. הממשלה אישרה אז לבעלי עסקים בירושלים מענקים כספיים של עד 100 אלף שקל לעסק, בכפוף להוכחת ירידה של 30% לפחות במחזור העסקי, והגבלת השימוש בכספי המענק אך ורק להשקעה בפרסום או בשיפוץ העסק.

הפיצוי היחידי שניתן בשעתו לסוחרי מרכז ירושלים, בעת הקמת הרכבת הקלה, הגיע מהעירייה: זו העניקה לבעלי העסקים בבירה, ברחוב יפו וברחובות הסמוכים לו, בקומת הקרקע בלבד, הנחה חד־פעמית של מחצית הארנונה השנתית, שהסתכמה בממוצע ב-4,000–8,000 שקל לעסק.

במט"י ירושלים הענקנו באותן שנים עשרות שעות של ייעוץ חינם לכ-200 סוחרים ובעלי עסקים. הייעוץ העסקי ניתן על ידי כ-20 יועצים בתחומי המכירה, וכלל שיווק יצירתי, דרכים להגיע אל הלקוח, ביצוע משלוחים, מכירות אונליין, קיום ירידים ומעבר לפלטפורמות שונות. בתחום ההתייעלות הוצעו לעסקים מהלכים, כמו צמצום עלויות והוצאות קבועות, הקטנת המלאי, צמצום הצוות, משא ומתן עם בעל הנכס על הפחתת דמי השכירות לתקופה הקשה וחיסכון בסעיפי הוצאה שונים. לחלק מהעסקים ניתן ייעוץ פיננסי, ייעוץ משפטי ואפילו סיוע נפשי. במקביל, רבים מקרב הסוחרים השתתפו בסדנאות סיוע ותמיכה. פעולות הסיוע לבעלי העסקים בירושלים מומנו בעיקר מכספי תרומה שגויסה מקרן פילנתרופית בארה"ב.

חבילת הסיוע הזאת אמנם עזרה לרבים לצלוח - לא בלי הפסדים כבדים - את התקופה הקשה והממושכת. ואולם משיחות שהתנהלו השנה עם היועצים העסקיים שפעלו בשטח בירושלים באותן שנים, עולה לקח חשוב: המונח "נאמנות לקוחות" כמעט שאינו קיים. הסיכוי שלקוח קבוע, שבלית ברירה מצא חנות אחרת והתרגל לקנות בה, לא יחזור לאחר גמר העבודות - גדול. לכן, בדיעבד סבורים היועצים כי עדיף היה לסגור את העסקים בירושלים למשך תקופת הפורענות, במקום לשאת בהפסדים. על פי לקח זה, מומלץ לסוחרי יפו לסגור עכשיו את העסקים עד שתחלוף הסערה.

הבעיה עם המלצה זו היא שאינה ישימה לגבי כל בעלי העסקים. לרבים מהם אין אופציה מסחרית או תעסוקתית אחרת, ולכן במקום לשבת בבית, הם יעדיפו לבוא יום־יום לעסק ולשבת ללא מעשה. מי שחנותו מושכרת בדמי מפתח - סגירה עלולה להיות בעייתית מבחינתו ולאיים על המשך השכירות. לכן, אלה יעדיפו להמשיך ולשבת, אפילו ללא פעילות, ולשלם את דמי השכירות.

ובמעבר חד - מנפגעי הרכבת הקלה אל אלה שעשויים להפיק תועלת עסקית מהמהלך - לקח מעניין נוסף מתקופת עבודות הרכבת הקלה בבירה חל על מי שמתעניין בנושא הנדל"ן: יש לצפות לירידה חדה במחירי הנדל"ן בשדרות ירושלים. מומלץ להמתין כמה חודשים, ואז כדאי יהיה לרכוש נכסים באזור זה.

הכותב הוא מייסד ויו"ר הוועד המנהל של מט"י (מרכז טיפוח יזמות) ירושלים

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

נתניה פרוייקט גינדי

חשבתם שהדירות בישראל יקרות? חכו ל"מס מגדלים" של 20 אלף שקל לדירה

שכונת הדר בחיפה

"אפסיד 400 שקל בחודש למשך עשור, אבל זה יתאזן": המשקיעים החדשים בנדל"ן

RUSSIA EV CHARGERS

שוד הנחושת: מה קרה ל-7,000 טונות של המתכת - ולמה זה צריך להדאיג אותנו

ג'ניפר דודנה

התגלית שלה שינתה את העולם. איך צריך להשתמש בה?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילוסטרציה קולג' סטודנטים

מה היא הדרך להשיג חיים טובים? הנוסחה שמזעזעת את הצעירים

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"