מקצוע במשבר: מי רוצה להיות רואה חשבון

המשבר במקצוע ראיית החשבון פרץ בשל קשיים בשוק העבודה - ולכן גם הפתרון חייב להתחיל שם

יורם עדן
יורם עדן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חשבונאות - רואי חשבון - ראיית חשבון - דו"חות - IFRS
יורם עדן
יורם עדן

מקצוע ראיית החשבון נמצא כיום על פרשת דרכים מאתגרת. ראשי המשרדים מדווחים על משבר, שנובע ממחסור גובר במתמחים, בעוד מספר הסטודנטים הנרשמים ללימודי חשבונאות יורד והולך.

במקביל, מועצת רואי החשבון במשרד המשפטים יוזמת שינויים מרחיקי לכת במדיניות הפטורים ובמבנה בחינות המועצה. שינויים אלו אמורים להביא, בין היתר, לביטול שנת ההשלמה לסטודנטים לחשבונאות שיתחילו את לימודיהם החל משנת הלימודים תשפ"א.

מדהים להיווכח כי רק לפני חמש שנים המצב היה שונה לחלוטין: מאות סטודנטים שסיימו את לימודיהם בחשבונאות לא היו יכולים למצוא מקום להתמחות בו. יוזמות של חלק מראשי החוגים לחשבונאות, שביקשו לפתור את הבעיה על ידי הרחבת מקומות העבודה שבהם ניתן להתמחות, צלחו רק באופן חלקי. העמדה הרשמית של לשכת רואי החשבון בישראל ושל מועצת רואי החשבון היתה שאין כל הצדקה לחרוג מהנהלים הקיימים, שכן "השוק יתקן את עצמו".

ואכן, השוק תיקן את עצמו והפנים את המסר — חלה ירידה דרמטית במספר הנרשמים ללימודי חשבונאות. ירידה זו בביקוש לא התבטאה מיד בשוק העבודה, שכן במחסנית היו עוד המחזורים הגדולים יחסית של תלמידי השנים ב', ג' וד'. אולם לאחר תקופה של כמה שנים נוצל המאגר, והחל להסתמן מחסור במתמחים.

הירידה בביקוש ללימודי חשבונאות השפיעה גם על הביקוש ללימודי תחומים משיקים, כמו כלכלה ומינהל עסקים. חלק מהמוסדות האקדמיים נאלצו להוריד באופן משמעותי את תנאי הקבלה ללימודי חשבונאות, אך גילו שהמהלך רק חיזק את הנטייה של סטודנטים בעלי נתוני הקבלה גבוהים להעדיף לימודים בעלי אוריינטציה טכנולוגית על פני חשבונאות. הנה כי כן, המשבר המסתמן כיום בשוק ראיית החשבון, מקורו בתהליכים שהחלו לפני כחמש שנים ואין לקשור אותו, כמו שרבים וטובים מתפתים לעשות, באירועים נקודתיים שחלו בבחינות המועצה בשנה האחרונה.

אז מה ניתן לעשות כדי לפתור את המשבר? יש כמובן להבין כי את התוצאות של הצעדים שיינקטו היום — נראה רק עוד כחמש שנים. אבל מדיניות של שב ואל תעשה אינה נכונה.

פתרון משבר שפרץ בשל קשיים בשוק העבודה, חייב להתחיל בשוק העבודה. אם ראשי המשרדים חפצי חיים, עליהם לגרום לכך שתקופת ההתמחות במשרדים שלהם תיתפש כתקופה מאתגרת ומתגמלת. הטיעון הרווח הוא שבשל שכר הטרחה הנמוך יחסית המשולם בגין שירותי ביקורת, לא ניתן לשפר את תנאי המתמחים. אבל בטיעון זה יש משום כשל פנימי: אם שכר הטרחה הנגבה הינו נמוך ואינו ראוי, מדוע אנו מצפים שסטודנטים נוספים יבחרו במקצוע שאינו מתגמל? מעבר לכך, אתגר וסיפוק במקום העבודה אינם נובעים אך ורק מגובה השכר המשולם.

במקביל, יש מקום לשידוד מערכות גם בתחום הלימודים האקדמיים בחשבונאות. למרבה הצער, אנו עדים כיום למצב שבו תוכניות הלימוד במוסדות האקדמיים משועבדות לטובת הצלחה בבחינות המועצה, ולניוון כל התחומים שאינם נכללים בהן. לימודי החשבונאות הפכו לקשים יותר, אך פחות מגוונים ומאתגרים. כדאי להעמיק את השימוש בטכנולוגיות מידע, ולחזק את התשתית האקדמית של הלימודים.

גם מתכונת הבחינות הסופיות של מועצת רואי החשבון חייבת להשתנות ולהתאים לסביבת העבודה של רואה החשבון כיום. בהקשר זה יש לציין בחיוב את ההחלטה העקרונית שהתקבלה לעבור לבחינות שפתרונן יהיה מול מחשב, כמו שנהוג מזה שנות דור בארה"ב ובקנדה. יש רק לקוות שמועצת רואי חשבון תהיה נחושה ועקבית ביישום החלטה זו.

פרופ' עדן הוא ראש החוג לכלכלה וחשבונאות במכללה האקדמית הדסה ירושלים

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב