יום חופשה בבחירות? רק למי שטורח להצביע

הבחירות הן יום חגה של הדמוקרטיה — אבל גם יום שחור לעסקים ולמעסיקים בישראל, שנאלצים לממן את יום החופשה הזה מכיסם ■ הגיע הזמן לשנות את המציאות הזו

רובי גינל
רובי גינל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
קלפי
קלפיצילום: גיל כהן מגן
רובי גינל
רובי גינל

בספטמבר הקרוב יתקיימו בחירות בישראל, בפעם השלישית תוך פחות משנה, ויוכרז יום שבתון. זהו אולי יום חגה של הדמוקרטיה — אבל גם יום שחור לעסקים ולמעסיקים בישראל, שנאלצים לממן את יום החופשה הזה מכיסם.

הקלות שבה נבחרי הציבור מטילים עלויות כבדות על המגזר העסקי — מקוממת. בלחיצה על כפתור החליטו הפוליטיקאים לפזר את הכנסת, ולהטיל את הקנס הכבד של עלות יום בחירות נוסף על המגזר העסקי, שבתורו יהיה חייב לגלגל את העלות על מחירי המוצרים והשירותים בישראל.

כולם, כולל עסקים קטנים ובינוניים, יצטרכו לשאת בנטל ולממן מכספם את הפיאסקו הפוליטי הזה. על פי החוק הקיים, גם מי שאינם בעלי זכות בחירה כלל, עובדים זרים לדוגמה, זכאים לחופשה ביום הבחירות — במימון המעסיק.

מדובר במחיר כבד מאוד לכל עסק בישראל. העלות הכוללת של יום החופשה עבור כלל המעסיקים במגזר הפרטי היתה לא פחות מ–1.5 מיליארד שקל בבחירות שנערכו באפריל 2019. היקף הנזק למשק משלוש מערכות הבחירות האחרונות (שתיים לכנסת ואחת לרשויות המקומיות) יסתכם בכ–6 מיליארד שקל, מתוכם 4.5 מיליארד שקל נזק למעסיקים — וכל זאת תוך פחות משנה.

זאת, בעת שהמשק ניצב בפני גירעון ממשלתי גדל והולך, יוקר עשיית עסקים — ובעקבותיו יוקר מחיה יוצא דופן, וחוסר יציבות פוליטית ומדינית שפוגע גם הוא בהתנהלות המשקית.

ברוב מדינות העולם המערבי יום הבחירות חל בסוף השבוע, כך שלא נוצרת עלות עודפת למשק. בישראל פתרון זה אינו אפשרי, אך יש לפעול באופן מיידי לשינוי החוק כך שעלותה של ההתנהלות הפוליטית לא תוטל שוב על המגזר העסקי ועל אזרחי ישראל.

הדרך ההגיונית לתקן את העיוות הזה היא להנהיג יום חופשה רק למי שמממש את זכות ההצבעה שלו. אם רק תושבים שינצלו את זכות ההצבעה שלהם בבחירות יקבלו יום חופשה, ניתן יהיה לצמצם את הנזק הכלכלי למשק במאות מיליוני שקלים — ואף לעודד הצבעה בפועל. חשוב מכך, תיקון כזה יכול להביא להמשך פעילותו הרגילה של המשק ביום הבחירות, תוך תגמול העובדים שמימשו את זכותם להצביע אך התייצבו למקומות עבודתם כרגיל.

בשיטה הדמוקרטית, לנבחרי הציבור הסמכות לקבל החלטות — כמו לצאת לבחירות נוספות. אך יש לזכור כי שיטה זו מתאפשרת רק באמצעות פעילותו התקינה של המשק והמגזר העסקי, שמצפה מנבחריו לקבל החלטות אחראיות. ההכרעה המקוממת על הנהגת יום החופשה השלישי מעוררת סערה במגזר העסקי. כדי לא לגרום לאובדן אמון מוחלט בין המגזר העסקי למערכת הפוליטית, אנו מצפים מנבחרי הציבור, ובראשם ראש הממשלה, לגלות אחריות ולשנות את החוק באופן מיידי.

הכותב הוא מנכ"ל התאחדות התעשיינים

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי