ישראל מפרה את הסנקציות על איראן

הכותרת אומנם נשמעת דמיונית, אך היא עלולה להפוך למציאות במהרה אם ישראל תמשיך להתקשר עם חברות סיניות ותפעל בניגוד לעמדה האמריקאית

אוהד שפק
אוהד שפק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
העבודה על הרכבת הקלה
העבודה על הרכבת הקלהצילום: אייל טואג
אוהד שפק
אוהד שפק

"ממשלת ישראל מפרה את הסנקציות האמריקאיות המוטלות על איראן, והממשל בוושינגטון שוקל להטיל סנקציות אישיות נגד פקידי ממשל ישראלים" - הציטוט הזה לא נאמר על ידי אף אחד, והתרחיש שזה יקרה נחשב לא סביר כלל וכלל. ואולם בשנים האחרונות ניתן לראות גופי ממשל ישראליים מתקשרים עם חברות סיניות, שסוחרות עם איראן ומפרות את הסנקציות האמריקאיות.

בעשור האחרון חלה התחזקות משמעותית של היחסים המדיניים והכלכליים בין ישראל לסין, כחלק ממדיניות כוללת של ראש הממשלה בנימין נתניהו, המבקשת להעמיק את היחסים עם מדינות אסיה. זאת, כדי לא להתבסס רק על ארה"ב כעוגן המדיני והביטחוני של ישראל, ולמצוא אלטרנטיבות לאיחוד האירופי כשותפת הסחר העיקרית של ישראל.

אלא שלאסטרטגיה הזאת ולהתקרבות בין ישראל למעצמה הסינית עשויות להיות השלכות שליליות, שהיום נדמות בלתי־צפויות. הסיבה לכך היא הקשרים ההולכים ומתחממים בין סין למדינה אחרת במזרח התיכון - איראן.

יותר ויותר חברות סיניות מאיישות אתרי בנייה ופרויקטי תשתיות מרכזיים בישראל בשנים האחרונות: חברת חפירות ממשלתית נבחרה לבנות את הנמל החדש באשדוד, חברה סינית אחרת קיבלה זיכיון להפעיל נמל חדש שיוקם בחיפה למשך 25 שנה וחברות סיניות נוספות מעורבות בבנייה ובהפעלה העתידית של הרכבת הקלה בתל אביב.

מחקר חדש שפירסם מכון המחקר האמריקאי ראנד, שנתמך על ידי הממשל אמריקאי, מצא כי 11 מתוך 42 החברות הסיניות המעורבות באופן משמעותי בהשקעות ובפרויקטי תשתית בישראל, עלולות להעלות חששות ממשיים - אם בשל זיקות לצבא או לממשל הסיני, אם בשל עניינים הקשורים לביטחון ופרטיות ואם בקשר ליחסים עם איראן.

ואמנם, למרות הסנקציות האמריקאיות הגוברות והולכות, חלק מהחברות הסיניות שמעורבות כיום בפרויקטים רחבי היקף בישראל עושות עסקים גם עם הרפובליקה האסלאמית של איראן.

כך למשל, תאגיד התקשורת הענק ZTE מכר ציוד מעקב וריגול לאיראן, ובמארס 2017 הטילה עליו ארה"ב קנס של 900 מיליון דולר. אותו תאגיד מחזיק בהשקעות בישראל. דוגמה נוספת לקשרים עקיפים בין ישראל לאיראן באמצעות חברות ממשלתיות סיניות היא המקרה של China Railway Tunnel Group. במאי 2015 זכתה החברה במכרז של 800 מיליון דולר להקמת חלק מהקו האדום של הרכבת הקלה בתל אביב־יפו - שלושה חודשים לאחר שבעלי החברה התחיל פרויקט בהיקף של 2 מיליארד דולר לבניית קו רכבת בין טהראן לקוֹם ולאיספהאן.

וזה לא הכל. באחרונה אף נודע כי החברה הסינית שתהיה אחראית על תחזוקת הרכבת הקלה בתל אביב תספק, באותו הזמן ממש, קרונות לרכבות קלות ברחבי איראן.

תמוה כי ממשלת ישראל מאפשרת דריסת רגל לחברות סיניות המעורבות בצורה עמוקה באיראן, על אחת כמה וכמה לאור הסנקציות החדשות שהממשל האמריקאי הטיל על הרפובליקה האסלאמית ועל גופים, אישים ונושאי משרה הבאים עמה במגע.

יש להודות כי היעדרה של מדיניות סדורה של משרדי הממשלה בנוגע ליחסי ישראל־סין ולמעורבות סינית בפרויקטים משמעותיים בישראל, אינה מפתיעה. משמעות הדבר היא שהחלטות ממשלה עלולות לחשוף פקידי ממשל ישראלים לסנקציות אישיות אמריקאיות עתידיות. עלינו להיות מודעים לכך ולחשוש שמא המעורבות הסינית הגוברת בישראל תפגע בקשרים האסטרטגיים של ישראל עם ארה"ב.

ישראל מרוויחה רבות מהקשרים הכלכליים עם סין, אך דבר אחד בטוח: קשרים אלה, חשובים ככל שיהיו, אינם יכולים לבוא על חשבון האינטרסים הביטחוניים והמדיניים של ישראל, ואינם יכולים להכניס את שותפיה של איראן לחצר האחורית שלנו.

הכותב הוא עורך דין העוסק במתן ייעוץ גיאו־פוליטי ועסקי בנושאים הקשורים למזרח התיכון

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

דובי פרנסס בתוכנית "הכרישים". דמותו בתוכנית היא של משקיע מחושב ואנליטי

תמכור דובי, תמכור: אם פרנסס לא מאמין למנכ"לית - שייפרד מפאפאיה

רעות גדרון עטיה. "נבלתי בעבודה המשרדית"

"העבודה שלי כיום הכי רווחית. בהיי־טק הרווחתי יפה, אבל לא טעמתי מהזהב"